Dzień po najgorszej sesji giełdowej od września. Oczywiście może być jeszcze gorszy, ale może to dobry moment na odbicie w górę? RPP nie zmieniła stóp procentowych, dane z amerykańskiego rynku pracy wypadły bardzo dobrze. W końcu także na warszawskiej giełdzie nastroje się poprawiły. O tym co się dzieje na rynkach na żywo opowiada - Rafał Hirsch
Podsumowanie sesji w Warszawie
- 114 spółek w górę, 225 w dół
- WIG20 +0,6%, WIG +0,2%, ale mWIG40 -0,6%, sWIG80 -1,1%
- WIG banki +1,2% / WIG budownictwo -1,4%
- obroty 833,9 mln PLN (wczoraj 880,8 mln PLN)
- średnia wartość transakcji 13,7 tys. PLN (wczoraj 13,9 tys. PLN)
- największe obroty: PKO BP (+0,1%) - 181 mln PLN
A w Europie Londyn kończy sesję spadkiem o 0,5%, Frankfurt Mediolan i Paryż spadają o 0,1%, a Madryt (najlepszy w Europie dzisiaj) rośnie o 0,8%.
W USA S&P 500 rośnie o zawrotne 0,04%. Sytuacja za oceanem może się zmienić dziś po 20:00, czyli po opublikowaniu sprawozdania z ostatniego posiedzenia FED.
Miłego wieczoru!
PKN Orlen znów ma problem z rafinerią w Możejkach. Litewska firma jest na krawędzi zyskowności i może potrzebować pomocy finansowej od spółki-matki, czyli od Orlenu. Powiedział to prezes Orlenu, Jacek Krawiec, w trakcie posiedzenia sejmowej komisji skarbu
Dziś w trakcie sesji rynek dostał garść dowodów na to, że OFE sprzedają akcje. Ukazały się trzy komunikaty:
- Aviva OFE zszedł w Bogdance poniżej 15%
- ING OFE zszedł poniżej 5% w Kopexie (miał 8,5%, sprzedał z tego aż 6,3%)
- Aviva OFE zszedł poniżej 5% w Apatorze
Wszystko to efekty transakcji zawieranych pod sam koniec 2013.
Dziś było zupełnie inaczej niż wczoraj i warszawskiej giełdzie udało się nie tylko wyjść na plusy, ale nawet utrzymać je do końca notowań. WIG20 zyskał 0,6%. Mimo to ciągle jest o 1,5% poniżej poziomu na którym zakończył się rok 2013.
Konferencja RPP zakończona - nie padło na niej nic, co miałoby wpływ na rynki finansowe, za to na warszawskiej giełdzie coraz lepsza sytuacja. WIG20 rośnie już o 0,7%
RPP podtrzymała zapowiedź nie zmieniania stóp procentowych do końca pierwszego półrocza 2014. Jeśli chodzi o prognozy na trzeci kwartał, to Marek Belka uważa, że wzrost gospodarczy na pewno będzie wtedy powyżej 3%, a Andrzej Kaźmierczak sądzi, że może to być nawet około 4%.
Trwa konferencja prasowa po posiedzeniu RPP. Zdaniem prezesa NBP Marka Belki sytuacja w ostatnich tygodniach się nie zmieniła i nadal oczekuje on powolnego wzrostu inflacji
Amerykanie wystartowali. Indeks S&P 500 traci 0,15%. Londyn, Frankfurt i Paryż też pod kreską. Mediolan i Madryt rosną o blisko 0,5%. WIG20 traci minimalnie -0,1%.
Premier mówi, że aby Polska weszła do strefy euro trzeba zmienić Konstytucję, a więc musi być w parlamencie większość potrzebna do zmiany Konstytucji. Czyli proszę się nie nastawiać na zmianę waluty w Polsce w najbliższych latach.
Według najnowszej ankiety Reutera wśród analityków rynkowych euro będzie na koniec roku kosztować 4,02 PLN. Miesiąc temu wynik ankiety brzmiał: 4,05 PLN. Oczekiwanie umocnienia złotego staje się coraz bardziej wyraźne.
Wiceminister skarbu państwa zapowiada, że w 2014 będzie chciał sprzedać na giełdzie pakiety akcji kontrolowanych przez rząd spółek łącznie za 2,5 mld PLN
Premier chce, żeby Polska do 2022 była w pierwszej dwudziestce najbogatszych państw świata. To o tyle ciekawy cel, że w 2008 już byliśmy w tym gronie - na miejscu 18.
Dolar umacnia się w stosunku do euro po lepszych od oczekiwań danych z rynku pracy, bo dobre dane zwiększają prawdopodobieństwo ruchu ze strony FED. Jeśli sytuacja na rynku pracy się poprawia, to można szybciej ograniczać skup obligacji z rynku, czyli tzw "dodruk dolara".
Świetne dane z amerykańskiego rynku pracy. Raport firmy ADP mówi o tym, że w grudniu w USA przybyło aż 238 tysięcy nowych miejsc pracy. Oczekiwano 200 tysięcy, czyli wynik jest zdecydowanie powyżej oczekiwań. Dane są ważne, bo niektórzy traktują je jako prognozę przed oficjalnymi danymi rządowymi, które będa publikowane pojutrze.
Polska ustaliła wysokość dzisiejszej emisji obligacji na 2 mld EUR. Rentowność ustalono na "87 punktów bazowych pożyżej średniej swapowej", co według naszego dochodzenia i według dzisiejszych notowań oznacza 3%.
Na warszawskiej giełdzie nadal lekkie spadki
Obniżka stóp procentowych w Rumunii. Bank centralny Rumunii obniżył główną stopę o 25 punktów bazowych do poziomu 3,75%. Ten kraj nigdy wcześniej nie miał tak niskich stóp. W Polsce stopy są rekordowo niskie (2,5%) od lipca, dziś RPP ich nie zmieniła. O 16:00 konferencja prasowa po posiedzeniu RPP. Transmisja na antenie TVN24BiŚ.
Dzisiejszy giełdowy debiutant - Vistal Gdynia - zyskuje na wartości 3,1%. Czyli nieudany był tylko sam początek sesji, kiedy Vistal tracił 7,5%. A największy debiutant 2013 - Energa - dziś po 15,66 PLN, czyli już o 7,9% poniżej ceny emisyjnej.
Giełdowe "top picks" analityków Erste Banku na 2014: BZ WBK, mBank, PKO BP, Synthos, Kęty, Bogdanka, Police, KGHM, Jastrzębska Spółka Węglowa, PKN Orlen, Grupa Lotos, PGNiG oraz Enea.
Rząd przyjął dziś aż trzy programy. Program Zintegrowanej Informatyzacji Państwa, Narodowy Plan Szerokopasmowy i Program Operacyjny Polska Cyfrowa 2014-20. Świetne nazwy.
Główny ekonomista Nordea Banku czeka na konferencję Rady Polityki Pieniężnej z wyraźnym podekscytowaniem :)
#Poland #MPC kept rates on hold, as widely expected. Message at presser at 16:00CET will be very boring. Forget about them for 2-3 months.
— Piotr Bujak (@pbujak) January 8, 2014
RPP nie zmieniła stóp procentowych. Konferencja prasowa o 16:00. Żadnych zaskoczeń.
Za 7 minut RPP ogłosi, że nic nie zmienia swój komunikat dotyczący efektów dzisiejszego posiedzenia.
Z kompletnie innej beczki:
FIFA wykluczyła możliwość przeprowadzenia piłkarskich mistrzostw świata w 2022 w Katarze w trakcie lata. dla biznesu piłkarskiego sezony 2021/22 i 2022/23 mogą być dość szalone, bo jeśli mundial ma być wiosną, jesienią, albo zimą to oznacza to spore komplikacje w ligach narodowych i klubach piłkarskich.
Zamówienia w niemieckim przemyśle wzrosły w listopadzie o 2,1% miesiąc do miesiąca. Oczekiwano wzrostu o 1,5%. Zamówienia z zagranicy rosną szybciej niż krajowe. Odnotowujemy, chociaż dane sprzed dwóch miesięcy i ich zmiany w stosunku miesiąc do miesiąca, a nie rok do roku jakoś nie są w stanie nami wstrząsnąć. Rynkiem chyba też nie.
Stowarzyszenie Producentów Cementu informuje: produkcja cementu w grudniu wzrosła o 42% rok do roku. Wyniosła 846,6 tys. ton. Biorąc pod uwagę liczbę dni roboczych w grudniu, wychodzi 29 ton na minutę!
Sytuacja na giełdach europejskich stopniowo się pogarsza. Szczyt notowań był w okolicach dziesiątej, od kilkudziesięciu minut główne giełdy europejskie są na minusach. DAX traci 0,3%, FTSE 0,4%, a CAC40 0,2%. Najbardziej tracą firmy energetyczne: RWE -2,7%, Electricite de France -2,0%, Centrica -1,8%, E.On -1,2%.
A na giełdzie znowu spadki...
Polska sprzedaje dziś nowe obligacje 10letnie denominowane w euro. Reuters donosi, że popyt na nie przekracza 2,75 mld EUR. Rentowność ma być w okolicach 3%.
Na tle Unii Europejskiej polskie bezrobocie wygląda dość przeciętnie. Choć oczywiście nie jest to żaden powód do zadowolenia.
Stopa bezrobocia wśród osób młodych w Polsce to już 27,9%. Rok temu było 27,5%. Eurostat podał właśnie dane z listopada o bezrobociu dla wszystkich państw Unii Europejskiej. Oto lista państw, w których stopa bezrobocia wśród osób do 25 roku życia jest jeszcze większa niż w Polsce:
- Hiszpania 57,7%
- Grecja 54,8%
- Chorwacja 49,7%
- Włochy 41,6%
- Cypr 40,0%
- Portugalia 36,8%
- Słowacja 33,3%
- Bułgaria 28,5%
Prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej powiedział, że spółka zakończyła 2013 "na plusie". akcje JSW kosztują 52,33 PLN, Tracą na wartości -0,87%
Oho! Dzisiejsza sesja jest inna niż wczorajsza. WIG20 odrobił straty.
Na warszawskiej giełdzie sytuacja wygląda tak jak wczoraj - rano wyraźny spadek, a potem powolne, żmudne podnoszenie się i próby odrabiania strat. Wczoraj zresztą próby te zakończyły się niepowodzeniem. Dziś więcej szczegółów o tym co się dzieje ma Pamela Bem
Nowy rekord bezrobocia we Włoszech. W październiku stopa bezrobocia wynosiła 12,5%, a w listopadzie jest już 12,7%.
Wśród osób młodych stopa bezrobocia sięga już 41,6%.
Polska dziś wchodzi na rynki światowe z emisją nowych obligacji. Mają być denominowane w euro i mają być dziesięcioletnie. Podejrzewamy, że ministerstwo finansów chce skorzystać z utrzymujących się po wczorajszej emisji irlandzkiej, dobrych nastrojów na rynku obligacji.
Mothercare obniżył ceny produktów i teraz ma obniżkę ceny akcji. Brytyjska sieć sklepów z ubrankami, pieluchami, smoczkami, butelkami i innymi akcesoriami dla małych dzieci traci na giełdzie aż 26% po tym jak ostrzegła, że pokaże słabe wyniki za czwarty kwartał. A wyniki te mają być słabe, bo spółka zanotowała spadek sprzedaży o ponad 6%. A ten spadek z kolei to efekt właśnie obniżek cen w okresie świątecznym. Nie opłaciło im się to.
WIG20 na plusie był przez parę sekund o dziewiątej. Teraz już traci ponad pół procent. Wracamy na pozycję najgorszego rynku w Europie.
Synthos: Deutsche Bank podnosi rekomendację ze sprzedaj do trzymaj i wycenia akcje na 5,10 PLN. To o blisko 7% poniżej ceny rynkowej.
Pakiet danych z godziny dziewiątej
Węgry: sprzedaż detaliczna +4,9% rok do roku w listopadzie
Turcja: produkcja przemysłowa +4,7% rok do roku w listopadzie
Wielka Brytania: indeks cen nieruchomości banku Halifax -0,6% miesiąc do miesiąca w grudniu
Mamy debiut na giełdzie. Pierwszy raz notowane są akcje spółki Vistal Gdynia. To producent konstrukcji stalowych. Na otwarciu kurs spadł o 7,5%, czyli debiut nieudany.
Nie jest najgorzej. WIG20 rośnie o 0,06%. W Europie Londyn -0,1%, Frankfurt +0,1%, Paryż +0,1%, Madryt +0,1%, Mediolan +0,1%, Stambuł +0,1%. Czyli bez fajerwerków.
Kontrakty na europejskie indeksy na lekkich plusach. Kontrakt na WIG20 na lekkim minusie ( znów to samo...ech...)
Najnowszy sondaż pokazuje, że w Niemczech przewaga zwolenników otwartego rynku pracy nad przeciwnikami to tylko 8 punktów procentowych. Niewiele.
Germany: Forsa poll: 50% of voters in favour of full freedom of movement within EU now applying to Bulgaria & Romania, 42% consider it wrong
— electionista (@electionista) January 8, 2014
My dziś mamy posiedzenie i konferencję Rady Polityki Pieniężnej, a rynek światowy już się przygotowuje na jutrzejsze posiedzenie ECB i konferencję Mario Draghiego. Wg analityków Bank of America Merrill Lynch Draghi powtórzy to samo co ostatnio, nie wprowadzając żadnych zmian. W efekcie konferencja nie powinna mieć żadnego wpływu na notowania euro. W nieco dłuższym terminie analitycy Bank of America oczekują lekkiego osłabienia euro. Oczywiście trzeba pamiętać, że analitycy moga się w swoich prognozach mylić. Konferencja Draghiego jutro o 14:30.
Ciekawostka: z liczb w komunikacie Bogdanki o sprzedaży akcji przez Aviva OFE wynika, że fundusz sprzedał 45 tysięcy akcji na sesji 23 grudnia. Tymczasem tego dnia na sesji właściciela zmieniło 57,5 tys. akcji Bogdanki. Czyli jeden fundusz Aviva OFE tego dnia odpowiadał za 78% handlu na Bogdance. Akcje Bogdanki tego dnia od otwarcia do zamknięcia spadły o 3,1%
Najnowsze wieści o kopalniach:
Jastrzębska Spółka Węglowa - Societe Generale rekomenduje sprzedawanie akcji i wycenia je na 52 PLN. Wczoraj akcje JSW były po 52,79 PLN.
Bogdanka - fundusz Aviva OFE sprzedał trochę akcji i w efekcie zszedł poniżej progu 15% w spółce.
Żegnamy się ze spółką Barlinek. GPW informuje, że od dzisiaj zawiesza notowania akcji tej spółki. Główny akcjonariusz spółki - Michał Sołowow - posiadający teraz blisko 95% akcji, zamierza wycofać spółkę z giełdy. Posiadacze 5,66% akcji, których Sołowow nie ma zostaną poddani procedurze przymusowego wykupu. Dostaną za każdą z akcji 1,3 PLN.
17,8 mld EUR - taką nadwyżkę handlową z zagranicą w listopadzie mieli Niemcy. To minimalnie powyżej oczekiwań na rynku. Eksport im wzrósł o 0,3%, jednocześnie niemiecki import spadł, co jest zaskoczeniem, o 1,1%.
We wtorek warszawska giełda notuje największy spadek od września. Jest wyjątkiem w Europie, bo inne giełdy rosną. W USA także są wzrosty. Bundesbank ostrzega przed bitcoinem. John Williams - szef oddziału FED z San Francisco mówi, że program QE3 może zakończyć się w tym roku. Nie psuje to nikomu nastroju. W Azji dominują wzrosty. Kontrakty na indeksy europejskie na lekkich plusach. Czy dziś GPW znów będzie czerwoną wyspą na morzu wzrostów ? Zaczynamy środę, 8 stycznia, na rynkach.
Autor: Rafał Hirsch
Źródło zdjęcia głównego: NBP