Mamy duże spadki w USA i duże spadki w Azji. Ale Europa wielokrotnie już pokazywała, że może zachowywac się inaczej. Dziś przekonamy się, czy fala spadków wywołana złymi danymi z USA i z Chin wygasa, czy może jednak narasta i znów zrobi się u nas bardzo gorąco. Dzień na rynkach - relacjonuje Rafał Hirsch
Bardzo możliwe, że to był najspokojniejszy, albo mówiąc brutalnie wręcz najnudniejszy dzień na rynkach tego roku. Spekulacyjna zawierucha z ubiegłego tygodnia minęła, nie pojawił się żaden nowy rozgrzewający do czerwoności temat. To, co spadło w ubiegłym tygodniu, dziś odrabiało straty Oto podsumowanie dzisiejszej sesji w Warszawie- 126 spółek w górę, 220 w dół- WIG20 -0,7%, WIG -0,6%, mWIG40 -0,4%, sWIG80 -0,5%- WIG energia +0,3% / WIG surowce -1,8%- obroty 804,4 mln PLN (w piątek 783,2 mln PLN)- średnia wartość transakcji 13,9 tys. PLN (w piątek 12,8 tys. PLN)- największe obroty: KGHM (-3,0%) - 137 mln PLN- największe wzrosty: PBG +17,0%, JW Construction +5,3%, Mirbud +5,1%- największe spadki: Resbud -10,8%, IM Company -7,1%, Point Group -5,6%- TVN jest najdroższy od sierpnia 2011 / KGHM jest najtańszy od grudnia 2011W Europie sytuacja mieszana. Londyn -0,2%, Frankfurt -0,6%, Paryż +0,3%, Mediolan +0,5%, Madryt +0,3%, Stambuł +1,7%W USA S&P 500 rośnie o 0,6%. Największe obroty: Apple (+1,3%), Google (+1,4%), Michael Kors (+17,7%)Euro jest po 4,21 PLN, dolar po 3,11 PLN, frank po 3,44 PLN. EUR/USD=1,3504Rentowność obligacji 10letnich: Polska 4,62%, USA 2,59%, Niemcy 1,65%Miłego wieczoru!
Godzinę temu była nadzieja na zakończenie dzisiejszej sesji wzrostem, ale była to nadzieja na wyrost. WIG20 zanotował dziś dość wyraźną przecenę - spadł o 0,7 procent.
Tymczasem S&P500 w Nowym Jorku rośnie o 0,6 procent, a w Europie Zachodniej też przeważają lekkie wzrosty.
Dyrektor departamentu długu publicznego w MF Piotr Marczak informuje, że Polska ma już sfinansowane 53 procent tegorocznych potrzeb pożyczkowych. Niezły wynik, jak na początek lutego.
Obligacje na rynku giełdowym dziś drożały, a ich rentowność spadła:
- rentowność dwuletnich spadła z 3,16 procent do 3,10 procent
- rentowność pięcioletnich spadła z 4,03 procent do 3,91 procent
- rentowność dziesięcioletnich spadła z 4,65 procent do 4,58 procent
Euro jest po 4,21 PLN, dolar po 3,12 PLN. Zdaniem osób pracujących na rynku walutowym zaburzenia na tym rynku na razie się skończyły
Kolejny rzut oka na giełdę, która walczy o wyjście na plus (na razie udaje się to średnio)
Biuro Budżetowe Kongresu USA opublikowało nową prognozę na lata 2014-2024 , a w niej mamy lepsze niż dotychczas szacunki dotyczące tegorocznego deficytu budżetowego USA. Zgodnei z nową prognozą amerykański deficyt sięgnie 514 mld USD, czyli 3 procent PKB. Wcześniej prognozowano 560 mld USD deficytu.
Trochę już zapomnieliśmy o wczorajszej paradzie wskaźników PMI, a tu zgłasza się opóźniony Meksyk (wczoraj mieli święto) ze swoim wskaźnikiem: wzrost z 52,6 do 54 pkt. Najwyższy poziom od roku. Czyli przemysł meksykański rozwija się coraz szybciej.
Reuters donosi, że szykuje się trzeci program pomocowy dla Grecji. Jest mowa o kwocie nawet do 20 mld USD
Greece to get a 3rd bailout. Greece expected to require €10-20 bln to cover 2014-15 funding needs, euro zone officials tell Reuters.
— Jamie McGeever (@ReutersJamie) February 4, 2014
Bank cetralny Ukrainy podał, że deficyt na rachunku obrotów bieżących Ukrainy z zagranicą wyniósł w 2013 16,14 mld USD. W 2012 deficyt ten wyniósł 14,32 mld USD. To bardzo duże deficyty, biorąc pod uwagę że rezerwy walutowe Ukrainy spadły w ubiegłym roku do okolic ledwie 20 mld USD.
WIG20 wrócił z dalekiej podróży i wyszedł na plus. Rosnie już o siedem setnych procent!
Ucieczka z rynków wschodzących - czy będzie się pogłębiać ? Jak bardzo osłabi złotego? Jak bardzo uderzy w polskich kredytobiorców? Jak bardzo straci giełda? Jan Niedziałek rozmawiał o tym z Mariuszem Adamiakiem, dyrektorem biura strategii rynkowych PKO BP
Ameryka wystartowała. S&P500 rośnie o 0,4 procent. Warszawa powoli wspina się wyżej, jesteśmy na maksimach dzisiejszej sesji, ale oznacza to ciągle spadek, tyle, że już tylko o 0,2 procent.
Ministerstwo Finansów zapowiedziało, co będzie sprzedawać na aukcjach obligacji w lutym. Pierwotnie informacja ta miała się ukazać w piątek, zle resort opóźnił ją o pare dni ze względu na operację transferu obligacji z OFE do ZUS. Operacja się udała, rynek jest już w nowej rzeczywistości, a więc można już skupić się na tym, co przed nami:
- 6 lutego MF chce sprzedać obligacje 2letnie i 5letnie za 2-4 mld PLN
- 13 lutego MF chce sprzedać obligacje za 2-5 mld PLN.
I to wszystko. Czyli planowana podaż obligacji w lutym sięga 9 mld PLN. W styczniu ministerstwo zebrało z rynku ponad 30 mld PLN.
Jeroem Dijsselbloem, minister finansów Holandii i jednocześnie szef Eurogrupy (grupującej ministrów finansów strefy euro) powiedział, że Grecja może potrzebować kolejnej pomocy finansowej, ale Holandia nie zgodzi się na kolejną redukcję długów Grecji.
Microsoft ma w końcu nowego prezesa - został nim Satya Nadella, czyli dotychczasowy wiceprezes. Akcje Microsoftu w notowaniach przedsesyjnych drożeją o 1,1 procent.
Yum Brands - właściciel marek franczyzowych KFC i Pizza Hut po drobrych wynikach drożeje przed sesją o 6,6 procent.
Ale przebojem sesji może być znana marka modowa Michael Kors - tu po świetnych wynikach mamy wzrost notowań aż o 21,2 procent.
Za 10 minut startuje sesja w USA. Kontrakt na S&P 500 rośnie o 0,4 procent. ale po wczorajszej przecenie o ponad 2 procent dzisiaj takie odbicie jest czymś naturalnym. Kluczowa jest odpowiedź na pytanie, czy te odbicie utrzyma się dłużej, czy to tylko przystanek w spadkach.
Teraz kilka pomysłów inwestycyjnych na 2014 - od analityków Noble Securities. W Noblu stawiają na spółki małe i te mocno powiązane z ogólną koniunkturą gospodarczą - dlaczego? O tym Jan Niedziałek rozmawiał z Krzysztofem Radojewskim, analitykiem Noble Securities
Jeffrey Lacker z Fed powiedział, że :
- Fed na kolejnych posiedzeniach powinien nadal zmniejszać skale skupu olbigacji z rynku
- wzrost wydajności pracy i wzrost zatrudnienia w USA będą przez najbliższe lata słabe
- inflacja wzroście do 2 procent za rok lub dwa
- tempo wzrostu gospodarczego w USA w tym roku nieznacznie przekroczy 2 procent
Kolejna garść rekomendacji, takich w których cena docelowa jest oddalona od rynkowej co najmniej o 10 procent:
- JSW - kupuj od DM IDM, cena docelowa 72,70 PLN, 55,7 procent powyżej ceny rynkowej
- Echo - kupuj od Raiffeisena, cena docelowa 7,90 PLN, 22,5 procent powyżej ceny rynkowej
- Bogdanka - kupuj od DM IDM, cena docelowa 150 PLN, 20,5 procent powyżej ceny rynkowej
Do końca sesji dwie i pół godziny. Nadal mamy lekkie spadki.
Zaczyna się mocniejszy ruch na rynku walutowym, ale w drugą stronę, niż ostatnio. Euro na przykład potaniało dziś z 4,24 PLN do 4,20 PLN
Tak samo jak złoty zachowują się dziś forint, lira, czy rubel. Mamy zbiorowe odrabianie strat z ubiegłego tygodnia.
Ważna rzecz, choć Coca Cola niekoniecznie musi dziś przez to tracić :)
Rada Ministrów poparła poselski projekt ustawy o zakazie sprzedaży i reklamowania w szkołach i przedszkolach chipsów i słodkich napojów
— Dominik.Cierpiol (@dominikcierpiol) February 4, 2014
Po dobvrych raportach sprzedażowych LPP, CCC i Gino Rossi wszystkich przebija Wojas. Wzrost sprzedaży w tej firmie w styczniu sięgnął 44 procent
Niby jest spokojnie, nudnawo i nic się nie dzieje, ale Rosja już drugi tydzien z rzędu odwołała aukcję obligacji. Zapewne z obawy, że się nie uda, a to dodatkowo wystraszy inwestorów.
Fitch Ratings podniósł prognozę wzrostu PKB dla Polski z 2,4 procent do 3 procent. Zdaniem Fitch Polska po tegorocznej nadwyżce związanej z przejęciem aktywów OFE w 2015 powróci do deficytu sektora finansów publicznych. Ich zdaniem deficyt w przyszłym roku sięgnie 2,9 procent PKB
Kolejny rzut oka na giełdę
Obniżka stóp procentowych w Rumunii. Zgodna z oczekiwaniami i już siódma licząc od lipca ubiegłego roku. Analitycy są tez przekonani, że jednocześnie to ostatni obniżka. Główna stopa banku w Bukareszcie wynosi teraz 3,5 procent i podobno tyle wystarczy.
W Brazylii za chwilę mundial, a gospodarka nadal kuleje. Produkcja przemysłowa w grudniu spadła o 2,3 procent rok do roku.
Trybunał Konstytucyjny organizuje pojutrze konferencję prasową na temat: "Finanse publiczne i bank centralny w orzecznictwie Trybunału Konstytucyjnego".
Brzmi bardzo ciekawie i w kontekście ustawy o zmianach w OFE i w kontekście planowanych zmian w ustawie o NBP.
Polskie obligacje dziś lekko drożeją.
Rentowność dwuletnich spadła z 3,16 procent do 3,13 procent
Rentowność pięcioletnich spadła z 4,03 procent do 3,98 procent
Rentowność dziesięcioletnich spadła z 4,65 procent do 4,60 procent
Na razie nie widać żadnych powikłań po wczorajszej operacji wykasowania z rynku obligacji za ponad 120 mld PLN.
Bank centralny Ukrainy interweniuje dziś w obronie hrywny, ale tym razem kupuje hrywny po kursie 8,60 za dolara. Poprzednie interwencje odbywały się przy kursie 8,40 hrywny za dolara.
Dziś dziesiąte urodziny...tak to wyglądało 4 lutego 2004:
The original homepage of 'Thefacebook'. Mark Zuckerberg launched the social network 10 years ago today pic.twitter.com/tgLZtofurk
— ClassicPics (@History_Pics) February 4, 2014
Nowe rejestracje samochodów dostawczych w styczniu były o 4,3 procent większe niż rok wcześniej. w przypadku samochodów osobowych wzrost wynosi 8,1 procent. To dane Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.
Indeks aktywność gospodarczej PMI dla sektora budowlanego w Wielkiej Brytanii wzrósł z 62,1 pkt w grudniu do 64,6 pkt. to najwyższy poziom od sierpnia 2007. Dane są znacznie lepsze od oczekiwań i sugerują doskonała koniunkturę w brytyjskim budownictwie.
Po danych funt nieco zyskał na wartości. Ale bez przesady, rynek walutowy nadal jest bardzo spokojny.
Rzut oka na giełdę
W związku z taniejąca od dziewięciu sesji miedzią coraz gorzej radzi sobie na warszawskiej giełdzie KGHM. akcje koncernu tanieją o 2,9 procent i kosztują 105,85 PLN. Gdyby sesja kończyła się teraz, dla KGHM byłoby to zamknięcie najniższe od grudnia 2011.
Dołek z grudnia 2011 to 102,40 PLN, natomiast uwzględniając tylko kursy zamknięcia na poszczególnych sesjach to 104,60 PLN. Jeśli kurs KGHM przebije te poziomy, to będzie najtańszy od blisko trzech lat.
A dokładnie rok temu akcje KGHM kosztowały 188 PLN. W ciągu roku potaniały o 43,6 procent.
Giełdowe Gino Rossi raportuje wzrost sprzedaży detalicznej w styczniu o 27 procent. To kolejny dobry wynik ze strony naszych spółek odzieżowo-obuwniczych, bo wczoraj LPP i CCC raportowały wzrosty o blisko 30 procent.
Łączna sprzedaż Gino Rossi w styczniu wzrosła jednak zaledwie o 1,3 procent, to dlatego, że obok wzrostu sprzedaży detalicznej spółka notuje poważny (o 25 procent) spadek sprzedaży hurtowej.
Gino Rossi prognozuje na ten rok wzrost przychodów ze sprzedaży o 26 procent do 260 mln PLN i osiągnięcie zysku operacyjnego EBITDA na poziomie 20 mln PLN. Prognozę skonstruowano zakładając średnioroczny kurs euro na poziomie 4,30 PLN, utrzymanie się dobrych nastrojów wśród konsumentów i powiększenie sieci sprzedaży.
Miedź na giełdach światowych taniała przez dziewięć sesji z rzędu. Gdyby dziś zaliczyła dziesiąty spadek, to zaliczyłaby najgorszą serię od 27 lat. Ale okazuje się, że dziś, przynajmniej na razie, miedź drożeje
Jest wzrost w Europie ! Giełda w Mediolanie wyszła na minimalny plus - rośnie o 0,03 procent. Drożeją głównie banki - Intesa Saopaolo, UBI Banca i Unicredit drożeją o ponad 1 procent.
Co ciekawe, sporym przecenom na giełdach nie towarzyszą dziś nerwy na rynkach walutowych. Złoty lekko się umacnia, euro jest po 4,23 PLN, a dolar po 3,13 PLN. Około pół procent zyskują dziś forint i lira turecka, także rubel jest nieco mocniejszy niż wczoraj.
Wygląda na to, że fala spadków jeszcze nie wyhamowała. Po dużej przecenie w USA i ogromnej przecenie w Japonii, dotarła właśnie do Europy. Najgorszym rynkiem na świecie było dziś Tokio. Indeks Nikkei od szczytu pod koniec grudnia spadł już o ponad 15 procent, w tym dzisiaj o 4 procent. Jest tym samym najniżej od października
W Kijowie znów zebrała się Rada Najwyższa Ukrainy, a tymczasem agencja Ria Novosti sugeruje, że prezydent Janukowycz nie wyklucza wcześniejszych wyborów.
Startują notowania w Europie. WIG20 spada o 1,3 procent.
Londyn -0,4%, Frankfurt -0,6%, Paryż -0,3%, Mediolan -0,5%, Madryt -0,6%, Stambuł -1,0%.
Spadki większe są u nas, ale trzeba pamiętać, że przez ostatnie trzy sesje nasz rynek zachowywał się zdecydowanie lepiej niż inne w Europie.
Ministerstwo Finansów doprecyzowało: zadłużenie z tytułu wyemitowanych obligacji Skarbu Państwa do wczoraj wynosiło 564,36 mld PLN, a teraz wynosi już tylko 438,23 mld PLN.
Czyli ubyło 126,13 mld PLN. Ubyło z OFE, zniknęło w ZUS. Umorzono.
NIK rozpoczyna kontrolę w ZUS i w jej ramach będzie nawet analizować dane "w perspektywie do 2050 roku", aby ocenić wpływ reformy systemu na wysokość przyszłych emerytur i na płynność finansową FUS.
Witamy bardzo serdecznie. Oto pozycja wyjściowa:
Dzień na rynkach w Europie zaczniemy zapewne od spadków. Kontrakt na indeks we Frankfurcie traci 1 procent, a kontrakt na indeks w Londynie spada o 0,7 procent. Oczywiście przed godziną 9:00 to się jeszcze może zmienić (wczoraj na przykład kontrakty były na minusach, a sesje jednak zaczęliśmy od małych wzrostów)
Indeks S&P 500 spadł w piątek o 2,2 procent. Dla tego indeksu był to najgorszy początek lutego od 1933 roku. Ale kontrakt na S&P500 po zakończeniu sesji w USa już nie spadał. Na razie rośnie minimalnie o 0,1 procent.
Bank centralny Australii nie zmienił stóp procentowych, ale zaostrzył sposób mówienia o przyszłości, więc rynek przestał liczyć na kolejne obniżki. Dolar australijski się umocnił.
W Azji dziś spadki: Japonia -4,2%, Hong Kong -2,6%, Korea -1,7%, Indonezja -0,7%, Indie -0,7%, Australia -1,8%. Rynek w Chinach jest nadal nieczynny ze względu na obchody Nowego Roku.
Euro jest po 4,24, dolar po 3,13, frank po 3,48, funt po 5,10. EUR/USD=1,3533
Wszystko, co się działo w poniedziałek na rynkach europejskich - TUTAJ
Autor: Rafał Hirsch