Tesla rusza na podbój Chin

Moto

Ford vs TeslaTVN24 Biznes i Świat
wideo 2/3

Tesla potwierdziła w niedzielę, że rozmawia z władzami Szanghaju na temat zbudowania tam fabryki. Producent samochodów elektrycznych spodziewa się, że do końca tego roku osiągnie porozumienie w tej sprawie. "Wall Street Journal" napisał nieoficjalnie, że obie strony już się dogadały.

Chiny nakładają 25-procentowe cło na sprzedaż samochodów z importu i nie pozwalają zagranicznym producentom na budowanie fabryk. To problem dla Tesli, która chce rozszerzyć swoją działalność na rozwijającym się runku samochodów elektrycznych w Chinach, nie naruszając przy tym ich niezależności i własności intelektualnej.

Mniejsze koszty

Chiński rząd zastanawiał się, czy nie pozwolić zagranicznym producentom samochodów na zakładanie fabryk w strefach wolnego handlu, aby zwiększyć produkcję pojazdów elektrycznych i hybrydowych i tym samym pomóc w realizacji ambitnych celów dotyczących sprzedaży aut elektrycznych na krajowym rynku. Jak nieoficjalnie poinformował "Wall Street Journal", Tesla osiągnęła już porozumienie w tej sprawie z władzami Szanghaju, który jest motoryzacyjną stolicą Chin i znaczącym rynkiem luksusowych pojazdów wszelkiego rodzaju. Gdyby doszło do podpisania umowy, to Tesla nadal musiałaby płacić 25 proc. podatku od samochodów zbudowanych w strefie wolnego handlu, ale mogłaby obniżyć koszty produkcji. Warto zwrócić uwagę, że chiński gigant internetowy Tencent Holdings posiada 5 proc. udziału w spółce Elona Muska i jest postrzegany jako potencjalny sojusznik starań Tesli o wejście na chiński rynek.

Autor: tol / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: tesla.com