Zachowanie dotychczasowych tablic rejestracyjnych kupionego samochodu oraz czasowe wycofanie z ruchu samochodu osobowego będzie możliwe od 31 stycznia 2022 roku - poinformowało w piątek Ministerstwo Infrastruktury. W Dzienniku Ustaw opublikowano komunikaty w tej sprawie. Dzięki pozostawieniu tablic samochodowych kierowcy będą mogli oszczędzić blisko 100 złotych.
"Wprowadzamy ułatwienia dla kierowców i właścicieli pojazdów, kończymy z barierami administracyjnymi, które dotąd utrudniały życie wielu Polakom" – powiedział, cytowany w komunikacie, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
Tablice rejestracyjne
Możliwość zachowania, na wniosek właściciela, dotychczasowego numeru rejestracyjnego nabytego pojazdu oraz rozszerzenie katalogu pojazdów wycofanych czasowo z ruchu o samochody osobowe wprowadziła ustawa z 14 sierpnia 2020 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw.
Termin wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających wprowadzenie tych ułatwień dla kierowców i właścicieli pojazdów został wyznaczony w komunikatach ministra właściwego ds. cyfryzacji, opublikowanych w czwartek w Dzienniku Ustaw.
Resort zwrócił uwagę, że opłata za najczęściej wydawane tablice samochodowe to 80 zł, dzięki pozostawieniu dotychczasowego numeru rejestracyjnego nie będzie trzeba jej ponosić. Jak dodano, nie trzeba będzie też ponosić opłaty za nalepkę kontrolną. "W sumie razem z opłatą ewidencyjną da to 99,50 zł oszczędności" - czytamy w komunikacie MI.
Wyrejestrowanie samochodu osobowego
Rozszerzenie katalogu pojazdów wycofanych czasowo z ruchu o samochody osobowe będzie dotyczyło sytuacji uszkodzonych, a nie chwilowo nieużywanych samochodów. Jak wyjaśniono, w przypadku konieczności naprawy samochodu (np. po wypadku) wynikającej z uszkodzenia zasadniczych elementów nośnych konstrukcji będzie można wycofać pojazd z ruchu na okres od 3 do 12 miesięcy i nie wcześniej niż po upływie 3 lat od daty poprzedniego wycofania z ruchu.
Przywrócenie do ruchu będzie wiązało się przeprowadzeniem dodatkowego badania technicznego pojazdu po naprawie. "Ta zmiana pozwoli właścicielowi naprawianego i czasowo wycofanego z użytku samochodu ograniczyć koszty ubezpieczenia pojazdu. Obecnie czasowo można wycofać z ruchu samochody ciężarowe i przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 t, ciągniki samochodowe, pojazdy specjalne oraz autobusy" - przypomniano.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: GDDKiA/Krzysztof Nalewajko