Polskie autobusy pojadą do Belgii. Gigantyczne zamówienie

Moto

solarisbus.com/pressSRWT zamówi 208 autobusów hybrydowych od firmy Solaris

Największa spółka transportu publicznego we francuskojęzycznej części Belgii na zakupach w Polsce. Societe Régionale Wallonne du Transport (SRWT) zamówi 208 autobusów hybrydowych od firmy Solaris. Całkowita wartość umowy ramowej wynosi blisko 105 mln euro.

Jak poinformowała w komunikacie firma Solaris, kontrakt obejmuje zarówno dostawę, jak również serwisowanie pojazdów przez osiem lat oraz serwisowanie magazynów energii przez 16 lat.

"To niezwykle ważne zamówienie na hermetycznym rynku belgijskim, zdominowanym przez rodzimych producentów" - mówi cytowany w komunikacie Zbigniew Palenica, członek Zarządu firmy Solaris.

Belgowie kupują

To największy dotychczasowy sukces polskiego producenta na rynku belgijskim. Solarisy Urbino 12 Hybrid zakupione przez SRWT będą eksploatowane przez dwóch operatorów: TEC Hainaut oraz TEC Liege-Verviers.

W komunikacie czytamy, że w ramach umowy ramowej na dostawę łącznie 208 pojazdów jeszcze w tym roku Solaris otrzymał potwierdzenie zamówienia na 97 pojazdów. Dziesięć z nich zostanie dostarczonych już we wrześniu tego roku. Z kolei 111 autobusów zostanie zakupionych w pierwszym kwartale 2018 z terminami dostaw rozłożonymi na lata 2018-2019.

Solarisy, które kupiło SRWT, to pojazdy hybrydowe, które będą wyposażone w jednostkę firmy BAE Systems. Dzięki zastosowaniu magazynu energii w postaci superkondensatora, pojazdy z napędem spalinowo-elektrycznym będą mogły część trasy pokonywać w trybie całkowicie bezemisyjnym - poinformowano.

Inwestycja w rozbudowę floty pojazdów hybrydowych to jeden z elementów strategii grupy TEC, która zakłada ograniczanie emisji CO2 w regionie Walonii.

Producent autobusów

Firma Solaris jest europejskim liderem e-mobilności w transporcie publicznym. Pierwszy seryjnie produkowany autobus hybrydowy w Europie zaprezentowała w roku 2006. Od roku 2011 ma w swojej ofercie także autobusy bateryjne. Do chwili obecnej Solaris dostarczył do klientów ponad 1500 pojazdów z napędem elektrycznym, które jeżdżą m.in. w Niemczech, Szwajcarii i Polsce.

Elektryczne autobusy bez kierowcy na ulicach Paryża. Zobacz materiał TVN24 BiS (25.01.2017):

Elektryczne autobusy bez kierowcy na ulicach ParyżaTVN24 BiS

Autor: mb/ms / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: solarisbus.com/press