TVN24 Biznes | Moto

Wykonawca tunelu na zakopiance ukarany przez GDDKiA

TVN24 Biznes | Moto

Autor:
mb/ams
Źródło:
PAP
Działa nowy system poboru opłat na autostradach e-TOLL
Działa nowy system poboru opłat na autostradach e-TOLLTVN Turbo
wideo 2/3
TVN TurboDziała nowy system poboru opłat na autostradach e-TOLL

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad nałożyła karę w wysokości 2,850 miliona złotych na firmę Astaldi za nieterminowe płatności dla podwykonawców. Włoska firma jest wykonawcą odcinka tunelowego S7 w ciągu zakopianki. Według drogowców, opóźnienia robót wynoszą trzy miesiące.

Rzeczniczka małopolskiego oddziału GDDKiA Iwona Mikrut poinformowała, że niewykluczone są kolejne kary. - Analizowane są kolejne dokumenty i jeżeli będą w nich jakieś nieprawidłowości, to naliczane będą kolejne kary - przekazała.

Wykonawcą odcinka tunelowego zakopianki jest włoska firma Astaldi. Aktualne opóźnienia robót wynoszą trzy miesiące. Przedstawiciele firmy tłumaczyli wcześniej, że opóźnienia prac spowodowane są niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, pandemią COVID-19 oraz trudnościami kadrowymi u podwykonawcy tunelu.

Budowa tunelu na zakopiance (zdjęcie z października 2019 roku)TVN24

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

S7. Tunel na zakopiance

Wizytujący w styczniu br. budowę tunelu minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zapewniał wówczas, że jest szansa na ukończenie budowy na koniec tego roku. Wiadomo już, że ten termin nie będzie dotrzymany.

Dwukomorowy tunel na zakopiance o długości 2060 metów powstaje w ramach odcinka S7 Naprawa - Skomielna Biała. Tunel powstaje w masywie góry Mały Luboń w Beskidzie Wyspowym. Drążenie rozpoczęło się 6 marca 2017 roku od strony północnej w miejscowości Naprawa.

Budowa tunelu na zakopiance (zdjęcie z października 2019 roku)TVN24

Jak wyjaśniało wcześniej Ministerstwo Infrastruktury, ze względów technologicznych i bezpieczeństwa wykonywanych robót dopuszczone zostało wykonywanie prac w ruchu ciągłym, 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu. W październiku 2019 roku przebito prawy tunel. W kwietniu ubiegłego roku nastąpiło zaś połączenie lewej nitki tunelu.

Koszt budowy tunelu wyniesie prawie 1 miliard złotych.

GDDKiA

Autor:mb/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: GDDKiA

Pozostałe wiadomości