Budowa ekspresówki wzdłuż Bałtyku. "Czas przejazdu tym odcinkiem skróci się o połowę"

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Premier Morawiecki o otwarciu odcinka A2
Premier Morawiecki o otwarciu odcinka A2TVN24
wideo 2/5
TVN24Premier Morawiecki o otwarciu odcinka A2

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na budowę odcinka drogi ekspresowej S6 na Pomorzu. Chodzi o blisko 23-kilometrowy fragment między Leśnicami a Bożympolem Wielkim.

To odcinek tak zwanej Trasy Kaszubskiej. Ministerstwo Infrastruktury wskazało, że dzięki tej inwestycji powstanie obwodnica Lęborka, a kierowcy zyskają możliwość szybszego przejazdu w kierunku Trójmiasta.

Odcinek S6 Bożepole Wielkie – Leśnice zostanie wybudowany jako dwujezdniowa droga ekspresowa po dwa pasy ruchu w każdym kierunku, wraz pasem awaryjnym. "Na trasie przewidziano budowę węzłów Lębork Południe, Lębork Wschód, Łęczyce oraz rozbudowę węzła Bożepole Wielkie. Dzięki temu czas przejazdu tym odcinkiem skróci się o połowę, a także poprawi się bezpieczeństwo i komfort jazdy" - czytamy w komunikacie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

"Konsekwentnie dążymy do stworzenia spójnej sieci dróg szybkiego ruchu na terenie kraju. Dzięki decyzji rządu premiera Mateusza Morawieckiego mamy środki finansowe na realizację drogi ekspresowej S6 na Pomorzu, która skomunikuje Trójmiasto z Pomorzem Zachodnim" - powiedział, cytowany w komunikacie, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

S6 Bożepole Wielkie – Leśnice

W czerwcu tego roku Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie zwiększenia wydatków na Program Budowy Dróg Krajowych o ponad 21 miliardów złotych. Z tej kwoty około 9 miliardów złotych zostanie przeznaczone na budowę prawie 150 kilometrów trasy ekspresowej S6 na odcinkach Lębork-Bożepole Wielkie, Słupsk-Lębork, Koszalin-Sławno-Słupsk oraz Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej.

Resort infrastruktury zapewnił, że następne przetargi na odcinki trasy do Słupska zostaną ogłoszone jeszcze w tym roku.

"Będą to zadania polegające na rozbudowie istniejącej obwodnicy Słupska do pełnych dwóch jezdni oraz budowie S6 od Lęborka do Słupska (podzielonego na kilka odcinków realizacyjnych)" - podano. W trzecim kwartale 2021 roku mają ruszyć kolejne przetargi na odcinki S6 od obwodnicy Słupska do Koszalina.

W województwie pomorskim w budowie są trzy odcinki S6 między Bożympolem Wielkim a Gdynią, o łącznej długości 42 kilometrów. Kierowcy przejadą tą trasą pod koniec 2021 roku. Jednoczenie trwa ogłoszony w sierpniu br. przetarg na realizację Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej w ciągu S6: odcinek Chwaszczyno – Żukowo (16,3 km) oraz Żukowo – Gdańsk Południe (16 km) wraz z obwodnicą Żukowa (7 km).

MI

Autor:mb/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości