TVN24 Biznes | Moto

Zmiany dla właścicieli pojazdów coraz bliżej

TVN24 Biznes | Moto

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
KGP: pieszy już wchodząc na przejście, ma pierwszeństwo przed pojazdemTVN24
wideo 2/5
TVN24KGP: pieszy już wchodząc na przejście, ma pierwszeństwo przed pojazdem

Czas na rejestrację samochodu sprowadzonego z terytorium Unii Europejskiej oraz zgłoszenie zbycia albo nabycia samochodu ma zostać wydłużony z 30 do 60 dni. Przepisami w tej sprawie w przyszłym tygodniu ma się zająć Senat. Zdaniem wiceministra infrastruktury Rafała Webera "wydłużenie terminów wpłynie na rozłożenie w czasie i terminowość realizacji obowiązków ustawowych przez właścicieli pojazdów, w tym również przedsiębiorców".

Zgodnie z Prawem o ruchu drogowym właściciel pojazdu zarejestrowanego ma obowiązek zawiadomić starostę w terminie nieprzekraczającym 30 dni o nabyciu lub zbyciu pojazdu oraz zmianie stanu faktycznego wymagającej zmiany danych zamieszczonych w dowodzie rejestracyjnym.

Ponadto właściciel pojazdu, niebędącego nowym pojazdem, sprowadzonego z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej jest obowiązany zarejestrować pojazd na terytorium Polski w terminie 30 dni od dnia jego sprowadzenia.

Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało wydłużenie powyższych terminów z 30 do 60 dni na czas trwania epidemii.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Zmiany dla właścicieli pojazdów

Wiceminister infrastruktury Rafał Weber w odpowiedzi na interpelację wyjaśnił, że zmiany zostały zaproponowane "w związku z utrzymującym się zagrożeniem COVID-19 oraz pojawiającymi się wnioskami o ponowne wydłużenie terminów". Jak przypomniał, poprzednie wydłużenie tych terminów ustawą covidową obowiązywało od 1 marca 2020 roku do dnia 31 grudnia 2020 roku.

Ponowne wydłużenie terminów zostało ujęte w ustawie o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji. Sejm przegłosował ustawę 20 maja br.

Teraz przepisami zajmie się Senat. Punkt ten znalazł się w porządku obrad izby wyższej na najbliższe posiedzenie, które rozpocznie się w środę, 16 czerwca.

"Zaproponowane wydłużenie terminów wpłynie na rozłożenie w czasie i terminowość realizacji obowiązków ustawowych przez właścicieli pojazdów, w tym również przedsiębiorców, a tym samym ułatwi organizację bezpiecznej pracy w organach rejestrujących i pomoże zmniejszyć ich obciążenie w okresie zagrożenia COVID-19" – wskazał Rafał Weber.

ZOBACZ ODPOWIEDŹ NA INTERPELACJĘ

Możliwe kary

Przedstawiciele Unii Metropolii Polskich wskazywali wcześniej, że przedłużający się stan epidemii wpływa na wydłużenie czasu obsługi mieszkańców przez miejskie (powiatowe) wydziały rejestrujące pojazdy.

"To utrudnia też realizację przez właścicieli pojazdów ustawowych obowiązków związanych ze zgłaszaniem zbycia, czy nabycia auta. A to wiąże się z negatywnymi dla nich konsekwencjami" – mogliśmy przeczytać w komunikacie.

Za brak realizacji obowiązku w terminie, właścicielowi pojazdu grozi kara od 200 do nawet 1000 zł.

Autor:mb/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock