Duże zmiany w sprawie likwidacji punktów karnych. Będzie drożej i dłużej

Moto

Redukcja punktów karnych po nowemutvn24 turbo
wideo 2/3

W 2018 roku zmienią się przepisy w sprawie likwidacji punktów karnych. Kierowca, który przekroczy dopuszczalną ich liczbę, zostanie wysłany na obowiązkowy kurs reedukacyjny, po którym jego konto się wyzeruje. To duża zmiana w stosunku do obowiązujących rozwiązań. Materiał programu "Raport" w TVN Turbo.

Jak tłumaczy Rafał Grodzicki z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Warszawie, po zmianie prawa, która wejdzie w życie 4 czerwca, kurs będzie trwał cztery dni przez siedem godzin dziennie, będzie organizowany tylko w dni robocze i będzie kosztował 500 złotych.

Okres próbny

Szkolenie będzie można odbyć tylko raz na pięć lat. Jeżeli kierowca wcześniej zbierze komplet 24 punktów, to straci uprawnienia do kierowania pojazdem.

- Będzie wtedy traktowany, jakby nigdy nie miał prawa jazdy, czyli będzie musiał skończyć kurs i zdać egzamin. Będzie też traktowany jak młody kierujący, czyli będzie podlegał okresowi próbnemu - podkreśla Grodzicki. Oznacza to, że kierowca będzie musiał nakleić na auto zielony listek, przejść dodatkowe szkolenie z zakresu bezpiecznej jazdy i jeździć zgodnie z limitami prędkości przewidzianymi dla świeżo upieczonych kierowców (w obszarze zabudowanym maksymalnie 50 km/h, poza obszarem zabudowanym - 80 km/h, a na autostradach i ekspresówkach - nie więcej niż 100 km/h). Obecnie obowiązujące kursy likwidują jednorazowo 6 punktów karnych. Trwają sześć godzin i kosztują 300 złotych. Można je zrobić nie tylko w dni robocze, ale również w soboty.

Program "Raport" oglądaj w TVN Turbo.

Autor: tol//dap / Źródło: TVN Turbo

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock