Pięć umów gospodarczych, wśród nich porozumienie o współpracy Ministerstwa Rozwoju z niemiecką firmą Siemens oraz kooperacji zakładów Cegielski-Poznań i Ursus przy opracowywaniu polskiego samochodu elektrycznego, podpisano w poniedziałek w czasie targów Hannover Messe 2017.
Jak wyjaśnił wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki, umowy zakładają włączenie jak największej liczby polskich komponentów, badań i rozwoju oraz polskiej myśli do zaawansowanych produktów, procesów technologicznych w firmach, które je podpisały.
- Nie chcemy być - jak to się mówi - wyłącznie montownią, (...) ale chcemy iść do góry na drabinie wartości dodanej i chcemy zdobywać międzynarodowe rynki - podkreślił Morawiecki.
- Żeby tak się działo, trzeba to robić w kooperacji z firmami, które już na tych dalekich rynkach są - dodał.
Współpraca z najlepszymi
Ministerstwo Rozwoju z Siemens AG podpisało na targach w obecności Morawieckiego porozumienie o strategicznej współpracy gospodarczej.
Osobne dwie umowy zawarły firmy Digital Technology Poland oraz niemiecka Harting Electric. DTP - dzięki nim - stanie się certyfikowanym partnerem przedsiębiorstwa Harting w zakresie prowadzenia zaawansowanych prac badawczo-rozwojowych w dziedzinie projektowania oprogramowania, projektowania i produkcji elektroniki.
Firma ABB sp. z o.o. z firmą Transition Technologies SA podpisały umowę partnerską dotyczącą nowoczesnego rynku energii i systemów remontowych dla przemysłu.
Natomiast przedsiębiorstwa Cegielski-Poznań SA oraz Ursus SA zawarły porozumienie dotyczące współpracy przy opracowywaniu samochodu elektrycznego o masie do 3,5 tony. Cegielski ma opracować i wdrożyć innowacyjny napęd elektryczny dla pojazdów produkowanych przez Ursusa.
Plany na przyszłość
Docelowo - jak zaznacza MR - auta mają być wykorzystywane przez samorządy, prywatne i publiczne firmy transportowe, a także służby.
Budowa pojazdów o napędzie elektrycznym jest wpisana w rządową Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.
- Poprzez współpracę z tymi firmami, która została tutaj zawarta, poprzez kontrakty, które tutaj są podpisywane, my dajemy wyraźny sygnał polskim firmom, że wyjście na świat odbywa się poprzez (...) podpisanie konkretnych umów z wielkimi, międzynarodowymi przemysłowymi korporacjami - zauważył wicepremier Morawiecki.
Autor: MG/gry / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock