Nowy wymiar pojazdu. Motoryzacja zaangażowana w walkę ze zmianami klimatycznymi

mat. prasowe

XXI wiek to okres dynamicznych zmian antropocentrycznych na naszej planecie. By je zatrzymać musimy ograniczać emisję gazów cieplarnianych oraz rozsądnie gospodarować zasobami. W motoryzacji rolę pioniera pełni BMW Group, którego seria iX jest doskonałym przykładem idei ekologicznych wprowadzonych w życie. 

SUV-y w ostatnich latach zdobyły serca Polaków. 40% nowych samochodów sprzedawanych na świecie to SUV-y lub crossovery. Ze względu na ekologię w Europie ten trend może jednak szybko się wytracić. Unia Europejska pracuje bowiem nad ograniczeniem sprzedaży tego typu aut. Chyba, że będą to samochody z ekologiczną jednostką napędową. Taki jest BMW serii iX, który jest świetnym wyborem dla wszystkich, którzy patrzą na zrównoważony rozwój i chcą być jego częścią. Zmianą, która ratuje świat.

Elektryczny napęd przyszłości

Całkowicie elektryczny SUV BMW iX napędzany jest przez silniki, które pozwalają na rozpędzenie się od 0 do 100 km/h w 6,1 sekundy i osiągnięcie prędkości maksymalnej 200 km/h. Moc systemowa układu to 326 KM. Dysponując tak mocnym autem możemy planować długie podróże. Wersja z baterią 76,6 kWh przejedzie do 425 km, natomiast wersja 50 xDrive z baterią 111,5 kWh jest w stanie przejechać nawet 630 km. To spory dystans, zważywszy na fakt, iż że trzy czwarte rocznego przebiegu samochodów osobowych w Niemczech przypada na odległości poniżej 100 kilometrów. Z kolei średni dystans dojazdów do pracy w UE wynosi 26 kilometrów. Przejście na silnik elektryczny jest więc naturalną, chociaż zapewne nie ostatnią, ewolucją w transporcie.

Oprócz elektryfikacji opartej na bateriach, BMW Group prowadzi również projekty w dziedzinie technologii elektrycznych wodorowych ogniw paliwowych. BMW Group pokazało, że ta bezemisyjna technologia już działa. Pojazdy te na razie są jednak za drogie. Również produkcja wodoru oraz infrastruktura dystrybucji i tankowania są obecnie nadal w fazie tworzenia. Zalety technologii są jednak oczywiste: duże zasięgi oraz czasy tankowania podobne do silników spalinowych – klienci prawie nie muszą zmieniać swoich przyzwyczajeń.

mat. prasowe

Nie tylko silnik i spaliny

Podejście do ekologicznej produkcji jednak musi być holistyczne – wielowektorowe. Dlatego tak ważne jest by producenci aut patrzyli nie tylko w kategorii niższego spalania, ale też i kosztach ekologicznych produkcji i utylizacji auta. W tym celu BMW Group przyłączyło się do akcji Business Ambition for 1.5°C. Marka jest również pierwszym producentem samochodów, który wyznaczył do 2030 roku konkretne cele w zakresie redukcji emisji CO2 w swoim łańcuchu dostaw. Zgodnie z przyjęta strategią do 2030 roku emisja CO2 w całym cyklu życia pojazdów ma zostać zmniejszona o 40%. Istotną bowiem część “śladu węglowego” pojazdu stanowi jego produkcja. Ważne jest rozplanowanie jej w sposób, który będzie jak najmniej obciążał naszą planetę oraz wykorzystywał surowce wtórne. Już teraz W BMW Group poddanych recyklingowi jest 99% odpadów globalnej produkcji wewnętrznej firmy.

Ważna jest również oszczędzająca zasoby produkcja. Opiera się ona na szerokim zastosowaniu aluminium z surowców wtórnych oraz tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu. Zastosowane we wnętrzu samochodu materiały to m.in. drewniane elementy z certyfikatem FSC oraz skórzane obicia garbowane naturalnym ekstraktem z liści oliwnych. Dzięki współpracy z rybakami BMW odzyskuje nylon z zagubionych na morzu sieci i wykorzystuje go w produkcji mat podłogowych. By stać się “samochodem jutra” marka obowiązała się do osiągnięcia celu całkowitej neutralności klimatycznej w całym łańcuchu wartości najpóźniej do 2050 roku.

Firma wyznaczyła sobie również inne, ambitne cele - do 2030 r. co najmniej połowa globalnej sprzedaży BMW Group ma obejmować pojazdy w pełni elektryczne. Z kolei emisja CO2 w fazie użytkowania, ma zostać zredukowana aż o połowę. Dzięki temu nawet najbardziej świadomi ekologicznie klienci będą zadowoleni z kupna nowego auta lub leasingu 0%. Czyli da się zjeść ciastko i... nie przytyć.

Źródło zdjęcia głównego: materiały prasowe

Pozostałe wiadomości

Podczas majówki zakopiańskie hotele były pełne. Tatrzańska Izba Gospodarcza szacuje, że zajętych było 90 procent miejsc noclegowych. Według Karola Wagnera z TIG największymi beneficjentami majówki nie byli jednak hotelarze, a restauratorzy i handlowcy.

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Źródło:
PAP

Maj to tradycyjnie czas pierwszych komunii świętych. "Co, jeśli przyjdzie kontrola z ZUS albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia, że przebywałam na imprezie zamiast pod adresem zamieszkania?" - zapytała anonimowo w mediach społecznościowych internautka przebywająca na L4. - W czasie zwolnienia lekarskiego musimy stosować się do zaleceń lekarza szczególnie wtedy, gdy na zaświadczeniu mamy napisane, że powinniśmy leżeć i dochodzić do zdrowia - przekazał biznesowej redakcji tvn24.pl Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodał, że w pierwszym kwartale 2024 roku zostało wydanych prawie 10 tysięcy decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych.

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

Źródło:
tvn24.pl

Węgrzy tłumnie jeżdżą do sklepów spożywczych na południu Słowacji - podał węgierski portal gospodarczy G7.hu. Dodał, że coraz częściej na zakupy u północnego sąsiada decydują się też osoby, którzy mieszkają daleko od granicy, nawet w odległości ponad 100 kilometrów.

Węgrzy masowo jeżdżą na zakupy na Słowację

Węgrzy masowo jeżdżą na zakupy na Słowację

Źródło:
PAP

Według Donalda Tuska Polacy staną się przed 2030 rokiem bogatsi od Brytyjczyków, jeśli chodzi o PKB na osobę. Zdaniem polskiego premiera to efekt brexitu. Jak przekonuje brytyjski dziennik "Daily Telegraph", Tusk się myli, a problemy Wielkiej Brytanii nie są tylko wynikiem wyjścia z Unii Europejskiej.

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Źródło:
PAP

Najpopularniejsze kierunki wakacyjne to Egipt, Tunezja, Chorwacja, Hiszpania, Włochy - stwierdziła w TVN24 Katarzyna Turosieńska z Polskiej Izby Turystyki. Podkreśliła, że "coraz częściej nasi rodacy lubują się w zwiedzaniu" i "nie chcą już tylko biernie leżeć na plaży".

Wakacje 2024. Te kierunki cieszą się "niezmiennie dużym zainteresowaniem"

Wakacje 2024. Te kierunki cieszą się "niezmiennie dużym zainteresowaniem"

Źródło:
tvn24.pl

Większość taksówkarzy z zagranicy, aby uzyskać polskie prawo jazdy, będzie musiała zdać tylko egzamin teoretyczny - wyjaśnił Rafał Grodzicki z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego (WORD) w Warszawie. W czerwcu wchodzi wymóg posiadania polskiego prawa jazdy przez wszystkich kierowców przewozu osób.

Zmiany dla kierowców od czerwca. Egzaminator wyjaśnia

Zmiany dla kierowców od czerwca. Egzaminator wyjaśnia

Źródło:
PAP

Specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie w takich obszarach, jak ochrona niektórych zwierząt czy kwestie etyczne - przekazał wiceminister klimatu Mikołaj Dorożała. Dodał, że pierwszą kwestią jest wyjęcie z polowań części ptaków łownych.

Wiceminister klimatu: specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie

Wiceminister klimatu: specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie

Źródło:
PAP

W sobotę w Lotto nie padła główna wygrana. W najbliższym losowaniu będzie można wygrać cztery miliony złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 4 maja 2024 roku.

Wyniki Lotto z 4 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 4 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Polska wyraża pełną solidarność z Niemcami i z Czechami w związku z cyberatakami grupy powiązanej z rosyjskim wywiadem wojskowym - przekazało polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MSZ).

Cyberataki tuż za granicą. Jest oświadczenie polskiego MSZ

Cyberataki tuż za granicą. Jest oświadczenie polskiego MSZ

Źródło:
PAP

Rosja do końca sierpnia wstrzymała eksport cukru. "Ma to na celu zwiększenie stabilności na krajowym rynku żywności" - przekazał rosyjski rząd.

Rosja wstrzymuje do końca sierpnia eksport cukru

Rosja wstrzymuje do końca sierpnia eksport cukru

Źródło:
PAP, "Kommersant"

Resort klimatu i środowiska opublikował najnowszą wersję projektu ustawy o bonie energetycznym - podano na stronie RCL. Bon ma być wypłacany jednorazowo gospodarstwom domowym w drugiej połowie 2024 roku i ma mieć wartość od 300 do 1200 złotych.

Bon energetyczny. Opublikowano nową wersję projektu

Bon energetyczny. Opublikowano nową wersję projektu

Źródło:
PAP

Droga Transfogaraska - kultowa trasa przecinająca leżące w Rumunii Góry Fogaraskie - prawdopodobnie zostanie w tym roku otwarta wcześniej - podał portal Digi24. Wyjaśnił, że zmiana to efekt sprzyjających warunków pogodowym i mniejszej niż zwykle ilości śniegu. Na ogół droga otwierana jest 1 lipca.

Kultowa trasa w Rumunii może otworzyć się wcześniej

Kultowa trasa w Rumunii może otworzyć się wcześniej

Źródło:
PAP

Sobota to 10 dzień obowiązywania nowego systemu rezerwacji i opłat za wstęp do Wenecji. Zgodnie z wprowadzonymi zasadami w wyznaczonych dniach konieczna jest rejestracja wizyty w historycznym centrum i opłata w wysokości pięciu euro w przypadku pobytu bez noclegu.

Opłata za wstęp do Wenecji. Tak działają nowe przepisy

Opłata za wstęp do Wenecji. Tak działają nowe przepisy

Źródło:
PAP

Przeciętna oczekiwana długość życia dla nowonarodzonego dziecka w Unii Europejskiej wyniosła w 2023 roku 81,5 lat - przekazał Eurostat. To o 0,9 roku więcej niż w 2022 roku. Polska uplasowała się poniżej średniej unijnej.

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Źródło:
PAP

Jeśli właściciele stacji paliw zwiększą marże na benzynie choć minimalnie, to od poniedziałku pojawią się nowe cenniki - informują eksperci e-petrol. Jednak to zakończenie majówkowych promocji będzie najbardziej odczuwalne dla kierowców.

Kierowcy mogą głębiej sięgnąć do kieszeni

Kierowcy mogą głębiej sięgnąć do kieszeni

Źródło:
PAP

W kwietniu w Turcji średnioroczny wskaźnik inflacji wzrósł do 69,8 procent - poinformował w piątek turecki urząd statystyczny. W ujęciu miesięcznym najbardziej zdrożały wyroby tytoniowe i alkohol - o prawie 10 procent.

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Źródło:
PAP

Stacja TVN24 była w kwietniu najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju, osiągając 6,05 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. Konkurencję pozostawiły w tyle także "Fakty" TVN.

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Źródło:
tvn24.pl