Niemiecki gigant ogłosił nową inwestycję w Polsce

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Premier Morawiecki o nowej inwestycji Mercedes-Benz w Jaworze
Premier Morawiecki o nowej inwestycji Mercedes-Benz w JaworzeTVN24
wideo 2/8
TVN24Premier Morawiecki o nowej inwestycji Mercedes-Benz w Jaworze

Mercedes-Benz zapowiedział produkcję elektrycznych samochodów dostawczych w Jaworze w województwie dolnośląskim. Inwestycja ma pochłonąć ponad 1 miliard euro.

W poniedziałek w kancelarii premiera odbyło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z przedstawicielami Mercedes-Benz Group AG. Na konferencji prasowej po spotkaniu przedstawiciele niemieckiego koncernu zapowiedzieli, że w fabryce w Jaworze będą produkowane elektryczne samochody dostawcze.

Mercedes zainwestuje w Polsce

- Jawor odgrywa bardzo ważną rolę, a jeszcze ważniejszą odgrywać będzie w przyszłości dla naszej firmy. Ta lokalizacja w tej chwili jest już częścią naszej globalnej sieci, a stanie się częścią naszej sieci produkcji elektrycznych pojazdów dostawczych - mówił Joerg Burzer, członek zarządu Mercedes-Benz Group AG.

Zgodnie z zapowiedziami, Mercedes-Benz w latach 2023-2027 zainwestuje ponad 1 mld euro w fabrykę w Jaworze. - Chcemy zainwestować ponad miliard euro właśnie w Jaworze w najbliższych latach. W Jaworze produkować będziemy pojazdy przyszłości - zadeklarował szef działu pojazdów użytkowych w Grupie Mercedes-Benz Mathias Geisen.

- Będziemy produkowali po raz pierwszy w Europie wyłącznie elektryczne samochody dostawcze. To jest krok ku mobilności wolnej od emisji - zwracał uwagę.

Według informacji przekazanych przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii zatrudnienie w fabryce znajdzie ponad 2,5 tys. osób. Resort dodał w kolejny wpisie, że firma Mercedes-Benz "będzie produkowała w Jaworze duże samochody dostawcze (model zamknięty – furgony) oparte na architekturze VAN.EA (Van Electric Architecture)".

Geisen dziękował przy tym "premierowi, całemu rządowi Polski za dobrą, opartą na zaufaniu współpracę".

Szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki wskazał, że "widzimy wyraźnie, jak wielkie firmy technologiczne zmieniają swój paradygmat operacyjny". - Dziś świat mierzy się z wyzwaniami po pandemii, z wojną na Ukrainie i z wyzwaniami technologicznymi - zauważył premier.

- Inwestycja, którą dzisiaj Mercedes ogłasza jest inwestycją dla Polski bardzo, bardzo ważną - podkreślił Mateusz Morawiecki.

Mercedes-Benz jest już obecny na Dolnym Śląsku. Koncern ma swoją fabrykę silników i baterii elektrycznych w położonej około 70 km na zachód od Wrocławia gminie Jawor, na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Zakład produkuje czterocylindrowe silniki benzynowe i wysokoprężne oraz baterie elektryczne do samochodów osobowych Mercedes-Benz.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Tramp57 / Shutterstock

Pozostałe wiadomości