Nie będzie paraliżu na stacjach paliw? Urząd zdradza, ile wniosków dostał

Moto

Shutterstock80 proc. wniosków o koncesję paliwową dotarło już do URE

Ponad 80 proc. wniosków dotyczących odnowienia koncesji paliwowych dotarło do Urzędu Regulacji Energetyki - dowiedział się portal tvn24bis.pl. Termin ich składania minął przed tygodniem. Właściciele stacji, którzy tego nie zrobią stracą prawo do sprzedaży surowca.

Do Urzędu Regulacji Energetyki spłynęło już ponad 80 proc. spodziewanych wniosków właścicieli stacji paliw, które dotyczą dostosowania koncesji do nowych przepisów - informuje tvn24bis.pl Justyna Pawlińska z biura prasowego URE. Dodała też, że wnioski nadal napływają drogą pocztową (liczy się bowiem data stempla pocztowego), a całościowe dane URE będzie posiadał dopiero pod koniec stycznia. Urząd oszacował liczbę przedsiębiorców, których dotyczy obowiązek na ok. 8,5 tys.

Obowiązkowy wniosek

Obowiązek złożenia wniosków do Urzędu wynika z rozporządzenia w sprawie szczegółowego wykazu paliw ciekłych podlegających koncesjonowaniu, które weszło w życie 16 grudnia ubiegłego roku. Jest to jeden z elementów walki z szarą strefą, z którą branża paliwowa zmaga się od wielu lat. I byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie ekstremalnie krótki, jak wskazuje Polska Izba Paliw Płynnych, termin na złożenie dokumentów. - Zazwyczaj na skompletowanie i złożenie takiego wniosku jest 18 miesięcy, tym razem zapewniono tylko miesiąc - wyjaśniał niedawno w tvn24bis.pl adwokat Maksymilian Graś, pełnomocnik Polskiej Izby Paliw Płynnych.

Dotkliwe kary

Konsekwencje dla przedsiębiorców, którzy przekroczyli termin mogą być bolesne. Stracą oni bowiem możliwość sprzedawania, przesyłania, czy magazynowania surowca. A każdy, kto mimo braku koncesji będzie prowadził dalszą działalność musi liczyć się z dotkliwymi karami finansowymi. Na taką osobę może być nałożona kara sięgająca nawet 5 mln złotych, a także kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 5 lat. Warto podkreślić, że przedsiębiorca, który złoży wniosek o koncesję na handel paliwami - nawet pocztą - może prowadzić działalność gospodarczą do czasu jego rozpatrzenia.

Pokrowiec na samochód. Chroni czy niszczy? Zobacz materiał wideo:

Pokrowiec na samochód. Chroni czy niszczy? tvn24bis

Autor: msz/gry / Źródło: tvn24bis.pl,

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock