Ogólnopolska sieć stacji paliw może zmienić właściciela. Podpisano umowę

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Na stacji paliw wylądował helikopter
Na stacji paliw wylądował helikopterTVN24
wideo 2/3
TVN24Na stacji paliw wylądował helikopter

Spółka Anwim, właściciel marki Moya, podpisała umowę przedwstępną na przejęcie 26 bezobsługowych stacji paliw eMila. Transakcja zostanie sfinalizowana po wydaniu zgody przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta. W środę na stronie urzędu opublikowano wniosek w tej sprawie.

Spółka Anwim poinformowała, że podpisała umowę przedwstępną na akwizycję sieci bezobsługowych stacji paliw eMila. Zgodnie z umową, Anwim przejmie w tym roku 26 obiektów należących do tej pory do spółki BM Reflex z opcją na dokupienie dodatkowych czterech w 2021 roku. Na przyszły rok zaplanowany jest także rebranding zakupionych stacji.

eMila jest to sieć bezobsługowych stacji paliw zlokalizowanych w większych miastach w całej Polsce. Stacje eMila oferują dwa rodzaje paliwa – benzynę 95 oraz olej napędowy.

"Przejęcie sieci bezobsługowych stacji paliw eMila jest istotnym krokiem zbliżającym nas do realizacji strategii i rozbudowy sieci Moya do 350 placówek do końca 2023 roku. Obiekty eMila prezentują oryginalny format stacji samoobsługowych, skierowanych do odbiorcy indywidualnego. Chcemy rozwijać i ulepszać ten koncept" - zapewnił, cytowany w komunikacie, Rafał Pietrasina, prezes zarządu Anwim S.A.

Zdaniem Pawła Grzywaczewskiego, członka zarządu Anwim odpowiedzialnego za rozwój sieci Moya, "idea stacji samoobsługowych doskonale wpisuje się w tak zwaną 'nową normalność', która nastała w konsekwencji panującej wciąż pandemii koronawirusa". "Niektórzy klienci chcą mieć obecnie możliwość szybkiego zatankowania i płatności przy samym dystrybutorze bez konieczności wchodzenia do sklepu" - dodał.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Niezależni operatorzy stacji paliw

Anwim to największy niezależny operator paliw w Polsce. Z danych Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego wynika, że na koniec pierwszego kwartału w Polsce było 248 stacji Moya. Na drugim miejscu znalazła się sieć Pieprzyk - 90 stacji paliw, a na trzecim Slovnaft Partner - 82.

Sieć eMila powstała w marcu 2014 roku, gdy spółka BM Reflex nabyła od firmy Shell Self Service 27 samoobsługowych stacji paliw funkcjonujących wcześniej pod nazwą Neste. Na koniec pierwszego kwartału do sieci należało 30 stacji paliw.

Łącznie na koniec marca br. działały około 3384 niezależne stacje paliw. Sieci operatorów niezależnych mają 15-procentowy udział w ogólnym rynku stacji paliw w Polsce. Największy, bo 31-procentowy udział mają koncerny krajowe, czyli PKN Orlen oraz Grupa Lotos.

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości