Duża zmiana dla kierowców. Zmniejszone tablice rejestracyjne od 1 lipca

Moto

Żółte znaki przy mostach. Czy kierowcy powinni się nimi przejmować?TVN Turbo
wideo 2/3

Tablice rejestracyjne pojazdów o zwężonej czcionce i zmniejszonych wymiarach będzie można zamawiać od 1 lipca tego roku - poinformował minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Jak dodał, planowane są kolejne zmiany, między innymi możliwość rejestracji auta w miejscu zakupu.

- Od 1 lipca będzie można zamawiać tablice z czcionką zwężoną i tablice o innych wymiarach niż standardowe, czyli tak zwane tablice amerykańskie - powiedział minister. Mniejsze tablice będą pasowały do samochodów sprowadzanych z USA i krajów azjatyckich. Obecnie tablice rejestracyjne mają standardowe wymiary 520 na 114 mm. Tymczasem samochody w USA czy Japonii zaprojektowano pod tablice o wymiarach 305 na 115 mm.

W rezultacie właściciele samochodów importowanych z tych rynków zmuszeni są często do wyginania tablic, gdyż te produkowane teraz nie mieszczą się w fabrycznie przygotowanych do tego celu miejscach.

Teraz ma się to zmienić.

Minister nie poinformował na razie, czy za mniejsze tablice trzeba będzie dodatkowo zapłacić.

Inne zmiany

Minister powiedział, że resort pracuje też nad zmianą prawnych regulacji tak, aby można było rejestrować pojazdy w miejscu jego kupna, a nie w miejscu, gdzie zameldowany jest kupujący. - Przygotowujemy też projekt zmian w przepisach, które pozwolą na pozostawienie tablic rejestracyjnych na wniosek kupującego. Tablic, które były na samochodzie przed jego zakupem. Nie trzeba więc będzie kupować nowych tablic, co przyniesie kierowcom pewne oszczędności - dodał szef resortu infrastruktury.

Jazda bez dokumentów

Minister poinformował też, że resort pracuje nad rozwiązaniami prawnymi, dzięki którym kierowcy nie będą musieli okazywać dowodów rejestracyjnych w czasie kontroli na drodze. - Przygotowujemy podstawy prawne, aby kierowca nie musiał mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego podczas kontroli drogowej. Platforma Cepik 2.0 powinna zapewnić już dostęp do tych informacji - powiedział minister. Adamczyk dodał, że dokumentów pojazdu nie trzeba będzie wozić ze sobą właśnie od momentu uruchomienia w całości systemu Cepik 2.0, którego funkcje wdrażane są obecnie etapowo i ostateczny harmonogram do czasu pełnego uruchomienia nie jest znany.

Odpowiednia ustawa w tej sprawie obowiązuje już od 4 czerwca.

Autor: tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock