Niższe opłaty za przejazd autostradą. Jest decyzja w sprawie stawek

TVN24 Biznes | Moto

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Ogromne korki na drogach wylotowych z WarszawyLech Marcinczak / tvnwarszawa.pl
wideo 2/4
Lech Marcinczak / tvnwarszawa.plOgromne korki na drogach wylotowych z Warszawy

Spółka Stalexport Autostrada Małopolska przedłużyła okres obowiązywania preferencyjnych stawek za przejazd autostradą A4 na odcinku między Katowicami a Krakowem. Kierowcy płacą mniej, jeżeli korzystają z automatycznych sposobów płatności.

Od początku tego roku spółka zdecydowała się na wprowadzenie preferencyjnych stawek dla kierowców korzystających z automatycznych sposobów płatności: A4Go, Autopay lub Telepass. Początkowo stawki miały obowiązywać przynajmniej do końca marca, następnie do 30 czerwca br. Teraz przedłużono ten okres do końca września.

"SAM SA dąży do popularyzacji videotollingu oraz elektronicznego poboru opłat, ponieważ te metody płatności przekładają się na większą przepustowość placów poboru opłat i wyższy komfort podróżowania autostradą A4 Katowice-Kraków. W okresie pandemii bezkontaktowe błyskawiczne transakcje, bez konieczności zatrzymywania się na bramkach, są najbezpieczniejszą formą płacenia za przejazdy autostradą" - czytamy w przesłanej nam odpowiedzi.

Kierowcy, którzy skorzystają z automatycznych metod płatności, zaoszczędzą, w zależności od kategorii pojazdu, od trzech do pięciu złotych na każdej bramce.

A4 Katowice - Krakówautomatycznaa4.pl

Spółka wskazała, że w godzinach szczytu udział transakcji automatycznych w płatnościach ogółem wynosi 36 procent. 

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

A4 Katowice - Kraków

Preferencyjne stawki obejmują kierowców korzystających z automatycznych sposobów płatności. Kierowcy mogą skorzystać z videotollingu - poboru opłat opartego o identyfikację numeru rejestracyjnego pojazdu. Przejazdy są opłacane poprzez aplikację Autopay, która pozwala zarejestrować pojazd w bazie i powiązać numer rejestracyjny z kartą kredytową lub płatniczą. Zainstalowane na bramkach kamery odczytują tablicę rejestracyjną, a system natychmiast podnosi szlaban.

Od wakacji kierowcy będą mieli do wyboru dwie aplikacje: poza dostępną na A4 Katowice-Kraków od roku aplikacją Autopay, również aplikację SkyCash. Za pośrednictwem obu można realizować płatności także na bramkach autostrady A1.

Ponadto kierowcy mogą skorzystać z poboru opłat A4Go. To system działający w oparciu o zainstalowane na przedniej szybie pojazdu urządzenie pokładowe. Z końcem czerwca elektroniczny pobór opłat A4Go zostanie poszerzony o formułę postpaid, w ramach której urządzenie pokładowe będzie można powiązać z kartą bankową. "Podczas przejazdu przez bramkę z konta bankowego klienta pobierana będzie opłata za przejazd. Zwolni to kierowców z konieczności doładowywania urządzenia impulsami awansem, taka opcja będzie jednak nadal dostępna dla chętnych" - czytamy w komunikacie.

Preferencyjne stawki obejmują również kierowców korzystających z systemu Telepass.

Więcej kierowców

W ostatnich dniach rośnie również liczba samochodów na drogach. "Stopniowe odmrażanie gospodarki i rozluźnianie ograniczeń w przemieszczaniu się, skutkują cotygodniowymi przyrostami natężenia ruchu na zarządzanym przez nas odcinku autostrady A4" - poinformowała spółka Stalexport Autostrada Małopolska.

Jak dodano, w kwietniu br. spadki ruchu samochodów osobowych i ciężarowych sięgnęły ogółem blisko 67 procent, jednak w pierwszym tygodniu czerwca br. natężenie ruchu było już tylko o 28 procent niższe niż w tym samym okresie 2019 roku.

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN Turbo