Podwyżki na autostradzie A4. Jest wniosek do GDDKiA

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Premier Morawiecki o inwestycjach drogowych w Polsce
Premier Morawiecki o inwestycjach drogowych w PolsceTVN24
wideo 2/4
TVN24Premier Morawiecki o inwestycjach drogowych w Polsce

Od 3 kwietnia 2023 roku mają wzrosnąć opłaty za przejazd autostradą A4 Katowice - Kraków. Spółka Stalexport Autostrada Małopolska skierowała wniosek w tej sprawie do Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad. O 2 złote więcej niż dotychczas mają zapłacić kierowcy samochodów osobowych na każdej z bramek. Z kolei kierowcy większych pojazdów zapłacą o 6 złotych więcej.

Stalexport Autostrady S.A. poinformował we wtorek, że 31 stycznia 2023 roku jej spółka zależna Stalexport Autostrada Małopolska S.A. wystąpiła do Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad z wnioskiem o wydanie zgody na zmianę od 3 kwietnia 2023 roku stawek opłat za przejazd autostradą dla pojazdów kategorii 1, 2, 3, 4 i 5. Spółka Stalexport Autostrada Małopolska jest koncesjonariuszem autostrady A4 na odcinku Katowice - Kraków.

"Zmiana stawek opłat za przejazdy koncesyjnym odcinkiem A4, o którą wnioskujemy do GDDKiA, jest skutkiem ogólnej sytuacji gospodarczej, która wpływa także na naszą działalność. W jej centrum jest dbałość o utrzymanie drogi i infrastruktury towarzyszącej w odpowiednim standardzie. Decyzja o poprzedniej zmianie, z kwietnia 2022 roku, nie uwzględniała szczególnie wysokiego stopnia inflacji odnotowanej za ubiegły rok" - przekazał, cytowany w komunikacie, Rafał Czechowski, rzecznik prasowy Stalexport Autostrada Małopolska.

A4 Katowice - Kraków - opłaty w górę

We wniosku spółka wystąpiła o zgodę na zmianę stawek opłat za przejazdy dla wszystkich kategorii pojazdów:

- kategorii 1 (innych niż motocykle) - z kwoty 13 zł do kwoty 15 zł, - kategorii 2, 3, 4 i 5 - z kwoty 40 zł do kwoty 46 zł.

Powyższe opłaty obowiązywać będą na każdym z dwóch Placów Poboru Opłat (PPO), czyli w Mysłowicach i Balicach. Oznacza to, że kierowcy samochodów osobowych - po wejściu podwyżek w życie - zapłacą 30 zł, a nie 26 zł jak dotychczas, za przejazd całym płatnym odcinkiem.

Jednocześnie spółka zapowiedziała utrzymanie stawki preferencyjnej dla transakcji automatycznych (A4Go, Telepass, videotolling) dla pojazdów kategorii 1 (innych niż motocykle). Stawka preferencyjna od 3 kwietnia ma wynosić 13 zł, obecnie wynosi 10 zł.

"Natomiast wysokość bonifikaty dla pojazdów kategorii 2 i 3, która będzie obowiązywała dla tych kategorii pojazdów od 3 kwietnia 2023 roku, zostanie odrębnie skonsultowana z GDDKiA" - dodano. Aktualnie dla pojazdów kategorii 2 i 3 od obowiązującej stawki opłaty za przejazd autostradą - 40 zł - stosuje się bonifikatę, która wynosi 16 zł.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości