A2 na wschód od Warszawy. Podpisano umowę na budowę odcinka

Moto

Autostrady kontra ekspresówkiTVN Turbo
wideo 2/4

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała w czwartek umowę na budowę fragmentu autostrady A2 w województwie mazowieckim. Chodzi o odcinek od węzła Kałuszyn do węzła Groszki, między Mińskiem Mazowieckim a Siedlcami. Inwestycję będzie realizowało Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor.

Budżet zamawiającego na realizację inwestycji wynosi 530,6 miliona złotych. Tymczasem oferta firmy PUT Intercor opiewa na około 479,1 miliona złotych.

- Autostrada A2, która połączy zachodnią i wschodnią granicę naszego kraju, jest inwestycją o istotnym znaczeniu dla rozwoju gospodarczego Polski. Podpisana dziś umowa jest kolejnym dowodem na konsekwentną realizację przez obecny rząd obietnicy budowy spójnego systemu nowoczesnych połączeń drogowych, zwiększającego bezpieczeństwo i komfort podróży - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

A2 Kałuszyn - Groszki

Zadaniem wykonawcy będzie przygotowanie projektu budowlanego, uzyskanie niezbędnych decyzji, a następnie budowa około 12-kilometrowego odcinka autostrady od węzła Kałuszyn do węzła Groszki.

Przyszła trasa będzie posiadała dwie jezdnie z dwoma pasami ruchu oraz rezerwę pod budowę w przyszłości trzeciego pasa ruchu. Wybudowany zostanie węzeł Groszki. Ponadto powstaną drogi równoległe do obsługi przyległego terenu, urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Wykonawca na realizację zadania będzie miał 36 miesięcy od daty zawarcia umowy. Zakończenie wszystkich prac przewidywane jest jesienią 2023 roku.

To jeden z trzech odcinków autostrady A2 pomiędzy węzłem Kałuszyn (nazwa robocza Ryczołek), stanowiącym koniec obwodnicy Mińska Mazowieckiego, a początkiem obwodnicy Siedlec. Pozostałe to odcinki: Groszki - Gręzów oraz Gręzów - Siedlce Zachód (Swoboda).

Pozostałe odcinki A2

Obecnie budowane są dwa odcinki A2 na wschód od Warszawy. Jest to 5,6-km fragment autostrady od węzła Lubelska oraz 9,2-km fragment trasy od węzła Konik do obwodnicy Mińska Mazowieckiego.

Odcinki te mają zostać oddane do użytku na przełomie drugiego i trzeciego kwartału 2020 roku. Łączny koszt realizacji obu odcinków to około 764,3 miliona złotych. W przygotowaniu są z kolei odcinki trasy od Siedlec do Białej Podlaskiej (63,5 kilometra) oraz z Białej Podlaskiej do granicy państwa (32 kilometry). Koncepcja budowy tych odcinków ma być znana w lutym 2020 roku. Realizację obu inwestycji zaplanowano na lata 2021-2024.

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Twitter - @GDDKiA