TVN24 Biznes | Dla firm

Umowy o dzieło będą oskładkowane? Ministerstwo odpowiada

TVN24 Biznes | Dla firm

Autor:
mb
Źródło:
PAP
Gospodarka. Premier o zmianach dla firm
Gospodarka. Premier o zmianach dla firmTVN24
wideo 2/5
TVN24Gospodarka. Premier o zmianach dla firm

W resorcie nie trwają prace zmierzające do oskładkowania umów o dzieło - poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Od początku przyszłego roku ma ruszyć rejestr umów cywilnoprawnych. Według resortu pozwoli to dokładniej oszacować liczbę zawieranych w Polsce umów cywilnoprawnych.

"Gazeta Wyborcza" podała we wtorek, że przygotowywane przez MRPiPS zmiany prawne "mogą dotyczyć też zatrudnionych na podstawie umowy o dzieło. Obecnie – w przeciwieństwie do zleceń – są one zwolnione z jakichkolwiek składek ubezpieczeniowych".

W artykule wskazano, że z danych wynika, że na umowach cywilnoprawnych łącznie pracuje 1,3 miliona Polaków, jednak rząd nie ma informacji, ile osób pracuje na umowach o dzieło. "Zakład (Ubezpieczeń Społecznych - red.) z napływających danych stworzy specjalny rejestr umów o dzieło. I na każde żądanie będzie dane z niego udostępniać członkom rządu" - podała "GW".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Umowy o dzieło

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w piśmie przesłanym PAP podkreśliło, że "w resorcie nie trwają prace zmierzające do oskładkowania umów o dzieło". "W związku z tym, zawarta w ww. artykułach teza sugerująca, że 'zmiany prawne mogą dotyczyć też zatrudnionych na podstawie umowy o dzieło' jest nieprawdziwa" - podało MRPiPS.

Resort zwrócił uwagę, że wprowadzenie rejestru umów cywilnoprawnych zakłada pierwszy pakiet antykryzysowy.

"ZUS przygotowuje się do tego zadania i będzie gotowy 1 stycznia 2021 roku na uruchomienie rejestru. To rozwiązanie pozwoli dokładniej oszacować liczbę zawieranych w Polsce umów cywilnoprawnych. Informacje te mogą być wykorzystywane m.in. do celów statystyczno-analitycznych, szczególnie przy opracowywaniu i kierowaniu odpowiedniej pomocy" - wyjaśniło ministerstwo rodziny.

PAP/Maciej Zieliński

Autor:mb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości