Tarcza z dziurą i apel do posłów. "Chodzi o tysiące miejsc pracy"

Autor:
JW/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
"Przedsiębiorstwo Piekarskie" w Lublinie po 70 latach kończy działalność. Wszystko przez inflację i podwyżki cen
"Przedsiębiorstwo Piekarskie" w Lublinie po 70 latach kończy działalność. Wszystko przez inflację i podwyżki cen
TVN24
TVN24"Przedsiębiorstwo Piekarskie" w Lublinie po 70 latach kończy działalność. Wszystko przez inflację i podwyżki cen

Polska Izba Handlu zaapelowała do posłów wszystkich klubów parlamentarnych, by nie odrzucali poprawek Senatu w sprawie poszerzenia grupy odbiorców tarczy gazowej. Izba wskazuje, że bez nich zagrożone jest funkcjonowanie małych sklepów spółdzielczych i tysiące miejsc pracy.

W zeszłym tygodniu grupa senatorów zaproponowała poprawkę, która udostępnia opcję zakupu gazu po obniżonej cenie (200,17 zł za MWh) wszystkim piekarniom i cukierniom. Bez różnicowania ich na podstawie tzw. kryterium kodu podstawowego i bez stosowania kryterium procentowego.

Czytaj więcej: "Tańszy gaz dla piekarni. Senat zaproponował poszerzenie grupy firm"

W grę wchodzi funkcjonowanie tysięcy miejsc pracy

Głos w tej sprawie zabrała Polska Izba Handlu, która wyraziła swoje "zaniepokojenie" w związku z faktem, iż tarcza gazowa w wersji przyjętej przez Sejm nie obejmie spółdzielczych piekarni.

"Tysiące sklepów spółdzielczych na terenie naszego kraju opierają swoją działalność w dużym stopniu na działających w ramach spółdzielni piekarniach, produkujących pieczywo zarówno dla nich, jak i dla innych podmiotów. Wzrost cen nośników energii, w tym również gazu, stanowi ogromne zagrożenie dla ich dalszego funkcjonowania i rozwoju" - napisano.

– Krytyczne z punktu widzenia spółdzielni jest zachowanie dostępnych dla konsumenta cen pieczywa – mówi Maciej Ptaszyński, wiceprezes Polskiej Izby Handlu.

W ocenie Ptaszyńskiego utrzymanie takiego stanu rzeczy będzie możliwe przy zapewnieniu odpowiednich cen gazu dla piekarni.

- Polska Izba Handlu jako najszersza reprezentacja handlu detalicznego w Polsce już od wielu miesięcy zwraca uwagę, że handel, a w tym przypadku także i produkcja spożywcza, bezwzględnie muszą być traktowane jako wrażliwy i strategiczny segment gospodarki i należy im zapewnić bezpieczne ekonomicznie warunki funkcjonowania. Ma to znaczenie zarówno gospodarcze, jak i społeczne - powiedział Ptaszyński.

Apel o utrzymanie poprawek Senatu

Dlatego też Polska Izba Handlu apeluje o przyjęcie nowelizacji ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji w zakresie przepisów regulujących funkcjonowanie tarczy gazowej, aby objęła ona swoim działaniem również podmioty spółdzielcze, dla których produkcja piekarnicza i ciastkarska nie jest działalnością dominującą.

– Apelujemy do posłów wszystkich klubów parlamentarnych, aby nie odrzucali wprowadzonych w tym zakresie senackich poprawek. Chodzi tu o tysiące miejsc pracy w spółdzielniach na terenie całego kraju – mówi Maciej Ptaszyński.

"Wzrost cen gazu dla piekarni przełoży się na kolejny impuls proinflacyjny zwiększający i tak już bezprecedensowy wzrost cen" - mówi, cytowany w komunikacie PIH, prezes KRZSS Społem Ryszard Jaśkowski. "Skutkiem wzrostu cen gazu będzie także utrudnienie dla spółdzielczych sklepów nawiązania walki konkurencyjnej z zagranicznymi dyskontami" - dodaje.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:JW/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości