Stawki amortyzacji – rodzaje i metody amortyzacji. Klasyfikacja Środków Trwałych  

Źródło:
TVN24 Biznes
Polski Ład i podatki po nowemu
Polski Ład i podatki po nowemuTVN24
wideo 2/4
Polski Ład i podatki po nowemuTVN24

Stawki amortyzacji to stawki, które wykorzystywane są przy obliczaniu amortyzacji środka trwałego w działalności gospodarczej. Wyrażają one w procentach, jaką część wartości danego środka trwałego można rozliczyć z tytułu jego zużycia w stosunku do jego wartości początkowej. Stawki amortyzacyjne zostały szczegółowo określone przez ustawodawcę.  

Stawki amortyzacji służą obliczaniu amortyzacji środków trwałych w działalności gospodarczej.Stawki amortyzacji to procentowa część wartości środka trwałego, którą można rozliczyć w ciągu roku prowadzenia działalności gospodarczej.Wyróżnia się dziesięć podstawowych stawek amortyzacji.Poza stawkami podstawowymi amortyzacji wyróżnia się także stawki podwyższone i obniżone.Najbardziej powszechną metodą amortyzacji jest metoda liniowa.

Stawki amortyzacyjne i amortyzacja środków trwałych 

Stawki amortyzacji to określone w załączniku numer 1 do Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz załączniku numer 1 Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych procentowe wskazanie tego, jaką część wartości danego środka trwałego można rozliczyć w ciągu jednego roku prowadzenia działalności gospodarczej. Poza tzw. stawkami amortyzacji podstawowymi, ustawodawca wyróżnił także szereg okoliczności, w przypadku których stawka amortyzacji może zostać podwyższona lub obniżona. 

Amortyzacją środków trwałych jest zaś stopniowe zużycie składników majątku przez tzw. odpisy amortyzacyjne. Zgodnie z Ustawą z dnia 29 września 1994 roku o rachunkowości odpisów amortyzacyjnych dokonuje się drogą systematycznego, planowego rozłożenia wartości początkowej środka trwałego na określony okres amortyzacji. Rozpoczęcie amortyzacji nie może nastąpić zaś wcześniej niż po przyjęciu środka trwałego do używania.

Klasyfikacja środków trwałych 

Środki trwałe zdefiniować można jako rzeczowe aktywa trwałe i zrównane z nimi, których przewidywana użyteczność ekonomiczna jest dłuższa niż rok. Ponadto są one kompletne, zdatne do użytku i przeznaczone na potrzeby jednostki. W szczególności zaliczane są do nich:

– nieruchomości, – maszyny, urządzenia i środki transportu, – ulepszenia w obcych środkach trwałych, – żywy inwentarz.

Usystematyzowanym wykazem środków trwałych, które służą do celów ewidencyjnych, ustalania stawek odpisów amortyzacyjnych i badań statystycznych jest zaś tzw. Klasyfikacja Środków Trwałych. KŚT została określona przez ustawodawcę w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 3 października 2016 roku w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych. 

Podział środków trwałych w KŚT na pierwszym szczeblu wyodrębnia 10 jednocyfrowych grup. Wyróżnia się następujące grupy środków trwałych:

0 – grunt, 1 – budynki i lokale oraz spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego i spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, 2 – obiekty inżynierii lądowej i wodnej, 3 – kotły i maszyny energetyczne, 4 – maszyny, urządzenia i aparaty ogólnego zastosowania, 5 – maszyny, urządzenia i aparaty specjalistyczne, 6 – urządzenia techniczne, 7 – środki transportu, 8 – narzędzia, przyrządy, ruchomości i wyposażenie, gdzie indziej niesklasyfikowane, 9 – inwentarz żywy.

Każda z grup środków trwałych dzieli się na drugim szczeblu na poddziały, którym przypisane są symbole dwucyfrowe, te zaś kolejno dzielą się na trzeci szczebel, tj. rodzaje o trzycyfrowych symbolach.

Amortyzacja – jak liczyć?

Wyróżnia się dziesięć podstawowych składek amortyzacji, tj.:

● 1,5 proc., ● 2,5 proc., ● 4,5 proc., ● 7 proc., ● 10 proc., ● 14 proc., ● 18 proc.,  ● 20 proc., ● 25 proc.,  ● 30 proc.

Poza stawkami podstawowymi wyróżnia się także:

– stawki podwyższone, – stawki obniżone, – stawki indywidualne.

Stawki amortyzacji mogą zostać podwyższone tylko w okolicznościach określonych przez ustawodawcę. Obniżenie stawek polega na obniżeniu stawki podstawowej. Przy czym nie więcej niż o połowę wysokości stawki. Stawki indywidualne zaś dotyczą ulepszonych lub używanych składników majątku trwałego. 

Metody amortyzacji

Odpowiednie przypisanie środka trwałego do KŚT i ustalenie stawki amortyzacji to nie jedyne, co podatnik musi określić. Konieczny jest także wybór metody amortyzacji. 

Najpopularniejszą z nich jest metoda liniowa amortyzacji, która uznawana jest jednocześnie za najprostszą. Metoda liniowa zakłada, że środek trwały będzie zużywany w równomierny sposób przez cały okres amortyzacji. Tym samym odpisy amortyzacji ustalane są w oparciu o stawki podstawowe.

Jeżeli środki trwałe, które podlegają amortyzacji, są ulepszone lub używane i wprowadzane są do ewidencji pierwszy raz, wówczas podatnik może ustalić stawkę amortyzacji indywidualnie. Mówimy wówczas o amortyzacji indywidualnej

Kolejnym rodzajem jest zaś amortyzacja przyspieszona, z którą mamy do czynienia, kiedy stosowane są stawki amortyzacji przyspieszone. Przy czym należy pamiętać, że możliwe jest to wyłącznie w określonych przez ustawodawcę przypadkach. Wówczas stawka podstawowa mnożona jest przez współczynnik określony dla danego środka trwałego.

Metoda degresywna amortyzacji opiera się na przemnożeniu w pierwszym roku stawki podstawowej o współczynnik, który wynosi maksymalnie 2,0. Dotyczy ona wyłącznie określonych środków trwałych. Możliwa jest także jednorazowa amortyzacja środków trwałych. 

Akt prawny: Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 3 października 2016 roku w sprawie  Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT) Dz. U. 2016 poz. 1864, Ustawa z dnia 29 września 1994 roku o rachunkowości Dz. U. 1994 nr 121 poz. 591, Załącznik numer 1 do Ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych Dz. U. 1991 nr 80 poz. 350.

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Firma Northvolt kończy działalność związaną z rozwojem i produkcją magazynów energii w Gdańsku - ogłosili przedstawiciele firmy. Jak dodano, koncern szuka kupca na zakład w tym mieście.

Firma zamyka fabrykę w Polsce. "Trudna decyzja"

Firma zamyka fabrykę w Polsce. "Trudna decyzja"

Źródło:
PAP

Orange Polska ostrzega przed SMS-ami, w których oszuści podszywają się pod tego operatora. Wiadomości dotyczą rzekomej konieczności aktywacji konta.

Uwaga na takie SMS-y

Uwaga na takie SMS-y

Źródło:
tvn24.pl

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o przekroczeniu dopuszczalnego poziomu pestycydu w herbacie czarnej liściastej. "Nie należy spożywać partii produktów określonych w komunikacie" - zaapelował GIS.

Partie herbaty wycofane ze sklepów. "Zagrożenie dla zdrowia"

Partie herbaty wycofane ze sklepów. "Zagrożenie dla zdrowia"

Źródło:
tvn24.pl

Aż 5,5 tysiąca miejsc pracy ma zostać zlikwidowanych w zakładach niemieckiego producenta części samochodowych Bosch.

Gigant zapowiada ogromne zwolnienia

Gigant zapowiada ogromne zwolnienia

Źródło:
PAP

Minister spraw wewnętrznych Tomasz Siemoniak podpisał rozporządzenie wprowadzające obowiązek stosowania czujek pożarowych w lokalach mieszkalnych. "Nadrzędnym celem tej zmiany jest ograniczenie liczby ofiar śmiertelnych i osób rannych w pożarach oraz zatruć tlenkiem węgla, czyli czadem" - napisano w uzasadnieniu rozporządzenia.

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Obecnie kumulacja wynosi 520 milionów złotych. W Polsce odnotowano pięć wygranych czwartego stopnia w wysokości ponad 224 tysięcy złotych. Oto liczby, które wylosowano 22 listopada 2024 roku.

Wielka kumulacja w Eurojackpot

Wielka kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Wiceprezes Microsoftu Brad Smith zaapelował do Donalda Trumpa o "silniejsze przeciwdziałanie" cyberatakom Chin, Rosji oraz Iranu w związku z falą finansowanych przez te kraje ataków hakerskich. Jak dodał, choć administracja Joe Bidena poczyniła postępy w zakresie cyberbezpieczeństwa, to "konieczne są dalsze działania".

Wiceprezes giganta apeluje do Trumpa

Wiceprezes giganta apeluje do Trumpa

Źródło:
PAP

Amerykański przedsiębiorca z Miami, Stephen P. Lynch, stara się kupić gazociąg Nord Stream 2, uszkodzony w 2022 roku w wyniku aktu sabotażu - powiadomił w piątek dziennik "Wall Street Journal". Lynch uważa, że przejęcie gazociągu odpowiada interesom USA w perspektywie długookresowej i zwiększa szanse na pokój w Ukrainie.

Przedsiębiorca z Miami chce kupić Nord Stream 2

Przedsiębiorca z Miami chce kupić Nord Stream 2

Źródło:
PAP

Osiem modeli, łącznie 378 samochodów osobowych marki Volvo zostało objętych przez producenta kampanią naprawczą - poinformował UOKiK. Jak podano, pedał hamulca mógł zostać zamontowany niezgodnie ze specyfikacją producenta.

Volvo wzywa do warsztatów. Problem z hamulcem

Volvo wzywa do warsztatów. Problem z hamulcem

Źródło:
tvn24.pl

Senat przyjął w piątek nowelizację ustawy powodziowej bez poprawek. Przewiduje ona ułatwienia w udzielaniu pomocy osobom i instytucjom, które ucierpiały we wrześniowej powodzi w południowo-zachodniej Polsce.

Pomoc dla powodzian. Jest decyzja Senatu

Pomoc dla powodzian. Jest decyzja Senatu

Źródło:
PAP

PKO BP, ING Bank Śląski, mBank, Bank Pocztowy i Velo Bank - klienci tych banków muszą się przygotować na utrudnienia z powodu prac serwisowych zaplanowanych na najbliższe dni. W niektórych przypadkach pojawią się trudności z aplikacją, płatnościami, a także wypłatą pieniędzy z bankomatów.

Utrudnienia w bankach. "Płatność nie będzie możliwa"

Utrudnienia w bankach. "Płatność nie będzie możliwa"

Źródło:
tvn24.pl

Cyfrowi wydawcy są zaniepokojeni. Google zapowiedział testowe usunięcie z wyszukiwarki treści publikowanych przez media informacyjne. Zmiana ma dotyczyć jednego procenta użytkowników, ale i tak to ruch niepokojący, pewnego rodzaju presja i straszak. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

"Mały test, który jest bardzo dużym ostrzeżeniem"

"Mały test, który jest bardzo dużym ostrzeżeniem"

Źródło:
TVN24

W miastach liczących ponad 100 tysięcy mieszkańców zostanie wprowadzony obowiązek ustanawiania stref czystego transportu w przypadku przekroczenia dopuszczalnego poziomu dwutlenku azotu w powietrzu - wynika z nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych uchwalonej w czwartek przez Sejm.

Sejm zadecydował w sprawie stref czystego transportu

Sejm zadecydował w sprawie stref czystego transportu

Źródło:
PAP

Popyt na hydraulików i elektryków w tym roku jest rekordowy, a jego dynamika wciąż rośnie – wynika z danych Oferteo, przygotowanych dla "Rzeczpospolitej", która publikuje je w piątkowym wydaniu.

Zapotrzebowanie na te usługi jest rekordowe. Nawet miesiąc oczekiwania

Zapotrzebowanie na te usługi jest rekordowe. Nawet miesiąc oczekiwania

Źródło:
PAP

Podniesienie kwoty świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 złotych miesięcznie zakłada nowelizacja ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, którą w czwartek uchwalił Sejm. Nowela trafi teraz pod obrady Senatu.

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Źródło:
PAP

Sejm skierował w czwartek do prac w komisjach finansów i zdrowia dwa rządowe projekty zakładające obniżenie składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców oraz likwidację składki od zbycia środków trwałych. Izba odrzuciła w pierwszym czytaniu projekt poselski autorstwa PiS dotyczący składki.

Co ze składką zdrowotną? Trzy pomysły, trzy decyzje

Co ze składką zdrowotną? Trzy pomysły, trzy decyzje

Źródło:
PAP

Finanse publiczne to nasze wspólne dobro, dlatego zwiększamy nad nimi niezależną i demokratyczną kontrolę - napisał na portalu X minister finansów Andrzej Domański. W czwartek Sejm uchwalił ustawę o Radzie Fiskalnej.

Nowa instytucja w Polsce. "Zwiększamy kontrolę"

Nowa instytucja w Polsce. "Zwiększamy kontrolę"

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy przesuwającej start systemu kaucyjnego w Polsce o dziewięć miesięcy - na 1 października 2025 roku. Nowela - poza zmianą terminu startu systemu - wprowadza także szereg zmian usprawniających jego działanie.

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Źródło:
PAP

Gary Gensler, szef amerykańskiej komisji papierów wartościowych (SEC), regulującej także rynek kryptowalut, zapowiedział w czwartek rezygnację ze stanowiska. Wcześniej Donald Trump deklarował, że zwolni go już "pierwszego dnia" swoich rządów.

Szef SEC odchodzi. Ceny kryptowalut wystrzeliły

Szef SEC odchodzi. Ceny kryptowalut wystrzeliły

Źródło:
PAP

KIA Polska przekazała Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów informację o akcji serwisowej modeli Optima HEV oraz Sportage - poinformował w czwartek UOKiK. Kampania objęła ponad 18 tysięcy pojazdów, w których może dojść do zwarcia elektrycznego i pożaru w komorze silnika.

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Źródło:
PAP

W czwartkowym losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Kumulacja rośnie do sześciu milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 21 listopada 2024 roku.

Kumulacja w Lotto rośnie

Kumulacja w Lotto rośnie

Źródło:
tvn24.pl

Sejm uchwalił w czwartek ustawę okołobudżetową na 2025 rok, która zakłada między innymi 5-procentowe podwyżki dla nauczycieli początkujących oraz mechanizm uelastyczniający budżet, co ma uprawnić przeciwdziałanie skutkom między innymi powodzi.

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Źródło:
PAP

Czwartkowe posiedzenie sejmowej komisji infrastruktury w sprawie problemów z pociągami Impuls firmy Newag zostało przerwane; ma być wznowione po zaproszeniu na nie przedstawicieli służb, między innymi ABW i CBA. Dyskusję wzbudziła obecność członków grupy hakerskiej i brak przedstawicieli Newagu.

Byli hakerzy, nie było przedstawicieli firmy. Posiedzenie w sprawie awarii pociągów przerwane

Byli hakerzy, nie było przedstawicieli firmy. Posiedzenie w sprawie awarii pociągów przerwane

Źródło:
PAP

"Pragnę poinformować, że w budżecie na przyszły rok proponujemy obcięcie wydatków na kancelarię Prezydenta, trybunał pani Przyłębskiej, IPN czy Krajową Radę Radiofonii i Telewizji - przekazał na portalu X premier Donald Tusk. "Mali pacjenci czekają na te pieniądze" - dodał szef rządu. W czwartek sejmowa komisja finansów publicznych przyjęła poprawkę do projektu przyszłorocznego budżetu, która ogranicza budżety 14 instytucji.

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Źródło:
PAP, tvn24.pl