TVN24 Biznes | Dla firm

Kiedy wejdą w życie zmiany podatkowe z Polskiego Ładu? Rzecznik rządu wyjaśnia

TVN24 Biznes | Dla firm

Autor:
kris/dap
Źródło:
PAP
Rzecznik rządu o tym, kiedy Polski Ład wejdzie w życieTVN24
wideo 2/16
TVN24Rzecznik rządu o tym, kiedy Polski Ład wejdzie w życie

Chcielibyśmy, aby rząd zaakceptował ostateczny projekt zmian podatkowych z Polskiego Ładu wczesną jesienią – przekazał rzecznik rządu Piotr Mueller. Dodał, że prace nad przygotowaniem konkretnych projektów są "dość zaawansowane".

- Chcielibyśmy, aby ostateczny projekt został zaakceptowany przez rząd wczesną jesienią i żeby weszły one w życie od 1 stycznia 2022 roku – wyjaśnił rzecznik rządu. Zastrzegł, że projekty przejdą jeszcze cały proces uzgodnień i konsultacji i ten proces - jak ocenił - ma szanse rozpocząć się jeszcze przed wakacjami. - Chcielibyśmy podatki obniżyć jak najszybciej – zaznaczył Mueller i dodał, że dzięki temu szybciej wzrosną nakłady na ochronę zdrowia.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Kto odczuje zmiany Polskiego Ładu?

Podczas konferencji prasowej w KPRM wypowiadał się również dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego Piotr Arak. Stwierdził, że proponowane w ramach Polskiego Ładu zmiany podatkowe dopiero powyżej dochodu 13 tys. zł brutto miesięcznie będą miały jakiekolwiek aspekty negatywne. Jak zauważył, poniżej tej granicy sytuuje się 90 proc. podatników zatrudnionych na umowy o pracę.

Arak wskazał, że efektem zmian będzie jedynie zmniejszenie różnicy w opodatkowaniu osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą a pracujących na umowie o pracę. Jak stwierdził, przy miesięcznym dochodzie rzędu 15 tys. zł brutto, obecnie różnica w opodatkowaniu i oskładkowaniu dochodów z działalności gospodarczej i z umowy o pracę wynosi 19 pkt. proc., a po zmianach spadnie do 13 pkt. proc.

Jak mówił, całe dodatkowe opodatkowanie dochodu powyżej granicy 12,5-13 tys. zł brutto trafi nie do budżetu, ale do systemu ochrony zdrowia.

Czytaj także: Konfederacja Lewiatan: kilkaset tysięcy firm odczuje negatywne skutki Polskiego Ładu

Czy będzie górny limit składki zdrowotnej?

- Co do górnego limitu, tak jak w przypadku składki na ubezpieczenie emerytalne, pamiętajmy, że ona wynosi trzydziestokrotność średniej krajowej. Powyżej tej kwoty, osoby które oszczędzają na emeryturę, nie opłacają składek na ubezpieczenie emerytalne. Ma to na celu też uchronienie finansów ZUS, (...) by nie wypłacać ogromnych świadczeń emerytalnych dla osób najbogatszych w przyszłości – tłumaczył dyrektor PIE.

Jego zdaniem w przypadku składki zdrowotnej wprowadzanie takiego rozwiązania "trochę nie ma sensu", ale - jak wskazał - "będzie to też decydowane przez rząd, czy też przez Sejm, może być jakieś rozwiązanie modyfikujące".

Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział, że "system podatkowy funkcjonujący w Polsce był systemem niespotykanym na skalę europejską, gdzie osoba zarabiająca więcej płaciła coraz mniej danin publicznych".

- My chcemy ograniczyć to zjawisko, jednocześnie wzmacniając służbę zdrowia, bo nakłady na nią dzięki temu wzrosną i będziemy mogli bardziej skutecznie realizować opiekę zdrowotną, wzmacniać szpitale, płacić lepsze wynagrodzenia – mówił.

Czytaj także: Kto płaci większą składkę zdrowotną? Ekonomista pokazuje dane

Arak: do 12,2 milionów osób o najniższych dochodach zyska na Polskim ŁadzieTVN24

Przykłady Ministerstwa Finansów

- Nie jest możliwe, aby potraktować zmiany w podatkach jako ich podwyżkę, bo będą one miały ujemny wpływ skutek dla sektora finansów publicznych. Kwota ubytku wyniesie 5-7 miliardów złotych – powiedział z kolei główny ekonomista Ministerstwa Finansów Łukasz Czernicki.

Zaprezentował także wpływ zmian na wysokość dochodów poszczególnych zawodów. - Ustaliliśmy, że dochód brutto operatora koparki wynosi obecnie 3500 złotych. Obecnie dostaje on około 2550 złotych netto miesięcznie, a po zmianach będzie to około 2700 złotych miesięcznie, a więc zostanie mu około 150 złotych więcej miesięcznie, czyli prawie 1800 złotych rocznie – powiedział.

Przytoczył również przykład dochodów mechanika. - Mechanik obecnie zarabia około 4000 złotych brutto, co daje mu około 2900 złotych netto. Po reformie uzyska około 114 złotych miesięcznie więcej, czyli około 1400 złotych rocznie – powiedział Czernicki.

Kolejne przykłady dotyczyły dochodów rodzin. - Rodzina z jednym dzieckiem, w której łączny dochód wynosi 7000 złotych, na zmianach zyska około 3500 złotych. To jest konkretny zastrzyk pieniędzy dla polskich rodzin – stwierdził Czernicki.

Ekonomista MF przywołał także przykład rodziny z dwójką dzieci, w której jedno z małżonków zarabia 10 tys. zł miesięcznie, a drugie nie pracuje. Taka rodzina - według wyliczeń resortu - rocznie zaoszczędzi rocznie nieco ponad 1100 zł. Według szacunków ministerstwa rodzina z trójką dzieci, w której jedno z małżonków zarabia 8000 zł, a drugie – 15 tys. zł, co daje łącznie 23 tys. zł dochodu brutto miesięcznie, "zyska rocznie około 2300 złotych".

Polski Ład

Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to zapowiedzi: 7 proc. PKB na zdrowie; podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł, zwiększenie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł, ale też z drugiej strony zlikwidowanie odliczenia składki zdrowotnej od podatku i koniec zryczałtowanej składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców, która ma zostać zastąpiona składką proporcjonalną do dochodu.

Autor:kris/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP