Kiedy ruszą pożyczki dla firm? Minister podaje możliwy termin

Dla firm

Szef KPRM o starcie programu pożyczek dla firmtvn24
wideo 2/3

Zasadnicze elementy tak zwanej tarczy finansowej nie wymagają zmian legislacyjnych - powiedział w piątek w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. - Mamy nadzieję, że mechanizm wsparcia firm ruszy już po świętach - dodał.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

W środę premier Mateusz Morawiecki zaprezentował kolejny program pomocowy, którego wartość to co najmniej 100 miliardów złotych. Ma on pomóc w utrzymaniu zatrudnienia i płynności przedsiębiorców.

W ramach programu mikrofirmy, małe i średnie oraz duże przedsiębiorstwa będą otrzymywały subwencje. Szef rządu przyznał, iż wierzy, że pozwoli to na uratowanie od dwóch do nawet pięciu milionów miejsc pracy.

KTO SKORZYSTA Z NOWEGO PROGRAMU? >

Pożyczki dla przedsiębiorców

Szef KPRM Michał Dworczyk pytany, kiedy założenia nowego programu będą przekute w projekty ustaw, odpowiedział, że za realizację pomocy będzie odpowiadał Polski Fundusz Rozwoju. - Zasadnicze elementy tego etapu czy tego rozwinięcia tarczy antykryzysowej nie wymagają zmian legislacyjnych - wyjaśnił. - Już w kwietniu przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o te subwencje, które będą w części mogły być umarzane w zależności od tego, czy to jest mała, średnia czy duża firma, to ta droga będzie nieco inna, ale wspólne będzie jedno - że procedury będą maksymalnie uproszczone - dodał Dworczyk. Szef KPRM poinformował, że mniejsi przedsiębiorcy będą mogli zwracać się o pomoc bezpośrednio do banków współpracujących z PFR, a duże firmy muszą to zrobić za pośrednictwem PFR. Dodał, że cała procedura będzie zinformatyzowana, a formularze można wypełniać przez internet. - Mamy nadzieję, że wkrótce po świętach ten mechanizm już ruszy - dodał.

Autor: mb / Źródło: TVN24, PAP

Raporty: