Fala upałów ogarnęła w ostatnich tygodniach półkulę północną. Eksperci ze Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) uważają, że w tym tygodniu temperatura w Ameryce Północnej, Azji, Afryce Północnej i rejonie basenu Morza Śródziemnego przekroczy 40 stopni. W nocy termometry mogą pokazać nawet 30 stopni.
Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) ostrzega, że trwająca od kilku tygodni fala upałów ma nasilić się jeszcze w tym tygodniu. Termometry w Ameryce Północnej, Azji, Afryce Północnej i w rejonie Morza Śródziemnego mogą pokazać ponad 40 stopni Celsjusza - podali w oświadczeniu eksperci. Może to spowodować, że temperatura o północy będzie oscylować w granicach 30 stopni.
- Wysoka temperatura w nocy jest szczególnie niebezpieczna dla ludzkiego zdrowia, ponieważ organizm nie jest w stanie się zregenerować. Prowadzi to do zwiększonej liczby zawałów serca i zgonów - powiedział John Nairm, badacz z WMO. - Śródziemnomorska fala upałów jest znacząca, ale w niczym nie przypomina jeszcze tego, co przeszło przez Afrykę Północną - dodał.
Podczas ostatniej fali upałów kraje północnej Afryki odnotowały jedne z najwyższych temperatur na całym kontynencie. W Bani Mallal w środkowym Maroku, termometry pokazały w zeszłą środę 47,5 st. C. Tego samego dnia jeszcze goręcej było w Algierii - w położonej na północnym wschodzie Biskirze temperatura wzrosła do 48 st. C.
Może paść rekord ciepła dla Europy
Według WMO w nadchodzących dniach może paść nowy rekord ciepła dla Europy. Najwyższą temperaturę dla tego kontynentu odnotowano na Sycylii w sierpniu 2021 roku. Termometry pokazały wówczas 48,8 st. C. Światowy rekord padł w Dolinie Śmierci w Kalifornii w lipcu 1913 roku, wyniósł 56,7 st. C.
Naukowcy od dawna ostrzegają, że zmiany klimatyczne, spowodowane emisją gazów cieplarnianych sprawią, że fale upałów będą częstsze, dotkliwsze i bardziej śmiertelne.
- Zmiany klimatu i wzrost temperatury spowodowały gwałtowny wzrost liczby doniesień o rekordowych ekstremach pogodowych i klimatycznych, zwłaszcza w przypadku upałów - wyjaśnił Randall Cerveny z WMO. - Musimy upewnić się, że zapisy te są weryfikowane, aby zachować dokładność i naukową wiarygodność.
Panu Saaristo z Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca (IFRC) powiedział, że spiekota jest szczególnie groźna dla niemowląt, osób starszych i osób z przewlekłymi chorobami.
Według ekspertów, ponad 60 tysięcy Europejczyków mogło umrzeć podczas zeszłorocznych fal upałów, pomimo posiadania jednych z najlepszych na świecie systemów wczesnego ostrzegania. - IFRC dzwoni do osób starszych we Włoszech, aby sprawdzić, co się z nimi dzieje, rozdaje wodę pitną w Grecji i tworzy schronienia dla osób dotkniętych pożarem na hiszpańskiej wyspie La Palma - powiedział Saaristo.
Źródło: Reuters, WMO, PAP, Morocco World News