Turystka została zaatakowana przez niedźwiedzia brunatnego na popularnym górskim szlaku na Alasce. Kobieta doznała obrażeń niezagrażających życiu i dzięki szybkiej akcji ratunkowej została ewakuowana do szpitala.
We wtorek po południu w rejonie szlaku Basher w górach Chugach doszło do ataku niedźwiedzia brunatnego na turystkę. Rzecznik prasowy policji w Anchorage, Christopher Barraza, który prowadził całą akcję ratunkową, określił obrażenia ofiary jako "niezagrażające życiu". Poszkodowana kobieta sama skontaktowała się ze służbami i przez cały czas pozostawała na łączach z ratownikami poszukującymi jej w terenie.
- Nie była w stanie chodzić i były trudności z jej zlokalizowaniem - wskazał Barraza.
Ostatecznie policja z Anchorage odszukała ją za pomocą drona.
W działaniach ratunkowych uczestniczyli nie tylko policjanci, lecz także przedstawiciele kilku lokalnych służb, w tym straży pożarnej z Anchorage, oraz personel pobliskiej bazy wojskowej Joint Base Elmendorf-Richardson. Nad obszarem, na którym mogła się znajdować kobieta, poza dronem latał śmigłowiec.
Niedźwiedź uciekł
Kobieta poinformowała służby ratunkowe, że po ataku niedźwiedź uciekł. Dopiero po bezpiecznym ewakuowaniu ofiary z miejsca zdarzenia, służby do spraw dzikiej przyrody rozpoczęły poszukiwania zwierzęcia. Szlak zamknięto.
Chociaż ataki niedźwiedzi w paśmie Chugach są rzadkie, służby ratunkowe podkreślają, że osoby wyruszające w góry muszą zachować szczególną ostrożność.
- Bądź przygotowany, zabierz ze sobą spray na niedźwiedzie. Miej się na baczności. Niedźwiedzie są wszędzie - podkreślił Barraza.
Jak zachować się podczas spotkania niedźwiedzia?
Jak podkreśla Stowarzyszenie Dla Natury "Wilk", "ataki niedźwiedzi na ludzi są w Polsce niezmiernie rzadkie i zwykle nie jesteś w bezpośrednim niebezpieczeństwie. Większość ataków niedźwiedzi na świecie wynika z potrzeby obrony młodych (natknięcie się na samice z potomstwem), ochrony żywności (podejście do żerującego niedźwiedzia), lub zagrożenia tzw. przestrzeni prywatnej niedźwiedzia".
Kiedy jednak napotkasz w lesie niedźwiedzia, lepiej zachowaj dużą ostrożność. Oto zasady, o których należy pamiętać:
- Oddal się cicho i spokojnie. Nie uciekaj, aby niedźwiedź nie potraktował cię jak zdobycz. Nie wchodź też na drzewo, ponieważ niedźwiedź robi to znacznie lepiej.
- Jeśli natrafisz na młode, wycofaj się szczególnie ostrożnie. W pobliżu może być samica, która w ich obronie może być bardzo niebezpieczna.
- Nie karm niedźwiedzi, nie zostawiaj resztek jedzenia czy opakowań, które mogą je zainteresować. Niedźwiedzie są szczególnie niebezpieczne podczas żerowania.
- Nie podchodź do nich, żeby zrobić zdjęcie czy nagrać film. Błysk flesza czy świecenie latarką mogą je rozdrażnić.
- Jeśli staniesz oko w oko z niedźwiedziem, delikatnie rozepnij pas biodrowy plecaka, aby móc go zrzucić - to może zainteresować drapieżnika. Nie wykonuj jednak gwałtownych ruchów i kontroluj jego zachowanie. Nie patrz mu w oczy.
- Szczególnie niebezpiecznie jest, kiedy niedźwiedź cię obserwuje i ma położone do tyłu uszy. Wtedy zachowaj szczególną ostrożność, nie wykonuj gwałtownych ruchów, wycofuj się bardzo powoli.
- Jeżeli niedźwiedź nie straci zainteresowania tobą, delikatnie połóż się na ziemi, podkurcz nogi, osłoń rękoma szyję i twarz. W większości przypadków zostawi cię w spokoju, w najgorszym razie - powinien najwyżej podrapać.
Źródło: Anchorage Daily News
Źródło zdjęcia głównego: ENEX