KE: tegoroczny sezon pożarowy na południu Europy może być jeszcze dłuższy i bardziej niebezpieczny

Autor:
kw
Źródło:
PAP, euronews.com
Pożar na wyspie Vir w Chorwacji
Pożar na wyspie Vir w ChorwacjiKontakt 24
wideo 2/2
Pożary na świecie

Tegoroczny sezon pożarowy na południu kontynentu może być jeszcze dłuższy niż w ostatnich latach - ostrzegli przedstawiciele Komisji Europejskiej. Jak wskazali, w tym roku może utrzymywać się także najpoważniejsza od lat susza. Skutki niedoborów opadów są już teraz widoczne na przykład we Włoszech czy w Portugalii.

Południe Europy może czekać w tym roku najgorsza w historii susza oraz wyjątkowo niebezpieczny i wydłużony sezon pożarów - podał w czwartek kanał informacyjny Euronews. UE już teraz finansuje wysyłanie strażaków i sprzętu gaśniczego do Grecji - poinformował wiceszef KE Marosz Szefczovicz.

- Od roku 2017 obserwujemy w Europie szczególnie intensywne pożary lasów i niestety w roku 2022 sezon pożarów może wpisać się w ten trend - oznajmił Szefczovicz.

Pożary, mniejsze uprawy

Zmiany klimatyczne, wysoka temperatura, przedłużające się susze sprzyjają pożarom. W 2021 roku z powodu rekordowych fal upałów katastrofalne pożary nawiedziły wiele krajów południa Europy i wybrzeży Morza Śródziemnego, w tym: Włochy, Grecję, Francję, Albanię Macedonię Północną, Grecję, Hiszpanię, Turcję czy Liban - przypomina Euronews. Według Europejskiej Organizacji ds. Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych 2021 był drugim najgorszym rokiem pod kątem odnotowanej liczby pożarów lasu w rejonach Morza Śródziemnego.

>>> Czytaj dalej: Za nami trzeci najcieplejszy czerwiec w historii pomiarów. Nowe dane programu Copernicus

Problem suszy staje się coraz bardziej widoczny na przykład we Włoszech, gdzie w tym tygodniu ogłoszono stan wyjątkowy dla pięciu regionów w dorzeczu Padu. Poziom wody jest tam najniższy od wielu dziesięcioleci. Podobnie jest także w Portugalii, gdzie po najgorętszym od 92 lat maju pojawiły się ogromne niedobory wody.

Szefczovicz uważa, że na dłuższą metę Europa musi nauczyć się lepszego wykorzystywania wody i gospodarowania gruntami, które nie będzie ich wyniszczać oraz zainwestować w uprawę zbóż odpornych na suszę.

Autor:kw

Źródło: PAP, euronews.com