Susza w Polsce i Europie

30 listopada 2011
Susza w Polsce i Europie

Europa od ponad trzech miesięcy boryka się z suszą. Woda w rzekach opada, lasy płoną, a ceny żywności szybują w górę. Trudna sytuacja jest również w Polsce. W niektórych miejscach poziom wody jest najniższy od stu lat.

Od ponad miesiąca w Europie panuje susza. Za taki stan rzeczy należy obwiniać blokadę wyżową, która rozwijając się nad naszym kontynentem skutecznie uniemożliwiła wejście niżów przynoszących ze sobą opady deszczu.

Trudna sytuacja w Holandii

Niski stan wody, zawieszona praca promów

Stan wody w rzekach jest tak niski, że drogowcy zawieszają kursowanie promów - tak jest między innymi na Podkarpaciu, czy w Lubuskiem. Kierowcy nadrabiają kilometry, żeby dojechać do najbliższego mostu, a hydrolodzy nie pozostawiają złudzeń - do suszy musimy się przyzwyczaić. Łukasz Wieczorek.

Problemy z zasobami wody w Polsce

W skali całej Unii Europejskiej mniejsze zasoby wody na mieszkańca od Polski mają tylko Cypr i Malta. Susza jest widoczna na każdym kroku, a to, co spada przy gwałtownych deszczach, nie jest przez nas zatrzymywane. Czeka nas kryzys, zbiory zbóż są zagrożone – alarmują rolnicy. Monika Celej.

Polska walczy z suszą

Od trzech miesięcy w Polsce praktycznie nie padało. Deszczu było ponad połowę mniej niż powinno było spaść. Najgorzej sytuacja wygląda na południu Polski. W 23 stacjach pomiarowych poziom wody jest najniższy od momentu, kiedy zaczęto go monitorować, czyli od przeszło 100 lat.

Koniec listopada, a lasy płoną. Winna susza

- Wielkie pożary szaleją w lasach na górzystych terenach w południowej i środkowej Bułgarii; ogień rozprzestrzenia się niebezpiecznie szybko - podał szef bułgarskiej straży pożarnej Nikołaj Nikołow. Przyczyny to nietypowo wysokie temperatury i trwająca od wiosny susza.

Jezioro Solińskie: woda najniżej od 8 lat

Jezioro Solińskie ucierpiało z powodu trwającej od trzech miesięcy w Polsce suszy. Jeśli poziom wody jeszcze spadnie, to przestanie funkcjonować zależna od akwenu elektrownia.

W Europie susza. Rzeki wysychają

Europa zmaga się z suszą. W Holandii w listopadzie spadło tylko ok. 4 litrów na metr kwadratowy deszczu, choć norma dla tego miesiąca wynosi 90. Wielu z nas cieszy się, że jesień jest pogodna i nie tęskni za deszczem, nie zdając sobie sprawy z tego, że w Polsce też panuje susza.

Dunaj wysycha. Najmniej wody od 60 lat

Poziom wód Dunaju na bułgarskim odcinku jest najniższy od 60 lat. Winna jest susza utrzymująca się na tym terytorium od pół roku. Oznacza to problemy z żeglugą śródlądową.

Tak wygląda Ren. Statki czekają

Postępujący spadek poziomu wody w Renie utrudnia poruszanie się po rzece statkom towarowym. - Wiele z nich pływa, będąc zapełnionymi tylko w połowie - poinformowali w środę niemieccy przedsiębiorcy. Synoptycy nie przewidują opadów deszczu, dzięki którym poziom wody w rzece mógłby się podnieść.

Ren wysycha, ceny szybują

Sucha jesień w Niemczech sprawiła, że poziom Renu opadł do poziomu, który nie pozwala na swobodną żeglugę. Jak oceniają eksperci, ta sytuacja przyczyniła się do wzrostu cen ropy w Europie, które są najwyższe od 2009 roku.

Ponad tysiąc polskich gmin zagrożonych suszą

Ulewne deszcze, padające przez kilka ostatnich dni, zmniejszyły zagrożenie wystąpienia suszy rolniczej w Polsce. Jednak niedobór wody nadal utrzymuje się na ok. 18,3 proc. gruntów ornych - wynika z wtorkowego komunikatu Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach.