Zimna zmiana w pogodzie. W prognozach widać śnieg

Źródło:
tvnmeteo.pl
Warunki biometeo w sobotę
Warunki biometeo w sobotętvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

Ochłodzenie, które przyjdzie już w niedzielę, zostanie w Polsce na długo. Temperatura spadnie na tyle mocno, że wkrótce na nizinach mogą pojawić się pierwsze opady śniegu. Pogodą będą rządzić niż Tino i wyż Verena. O tym, co jeszcze widać w najnowszej prognozie na drugą połowę października, pisze synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

W prognozach dla Polski na następny weekend 20-21 października pojawia się słaby śnieg, i to nie w górach, ale na nizinach. Aż wierzyć się nie chce, szczególnie w ciepłą sobotę, gdy w płynącym z południowego zachodu powietrzu zwrotnikowym temperatura przekroczyła 20 stopni Celsjusza. Ale jesień nastawiła właśnie płytę z muzyką poważną. Zanosi się na duże zmiany w cyrkulacji powietrza nad Europą.

Do tej pory dominował kierunek południowy i zachodni napływu mas powietrza. Zachodzi zmiana na przeważający kierunek północny spływu mas - i to na dłużej. Według Europejskiego Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody (ECMWF), w tygodniu od 16 do 22 października średnia temperatura powietrza nad środkową Europą ma być niższa od normy o około cztery stopnie. Coraz większy wpływ na pogodę zaczynają mieć wielkie sztormowe cyklony szerokości umiarkowanych znad Oceanu Atlantyckiego, coraz mocniej zasysające chłód z Dalekiej Północy.

Prognozowane odchylenie średniej temperatury w tygodniu 16-22 października od normy wieloletniej ECMW

Zmiana pogody w niedzielę

Tegoroczny październik jest dla nas wyjątkowo łaskawy, choć mamy już za sobą pierwsze konkretne przymrozki, gdy temperatura przy gruncie spadła 10 października do -6 st. C w Siedlcach, -5 st. C w Toruniu i Włodawie oraz -4 st. C w Warszawie i Łodzi. W wyjątkowo ciepłą sobotę, 14 października, odchylenie temperatury od średniej wynosi na przeważającym obszarze kraju około 10 st. C.

Ale w niedzielę wszystko nie tylko wróci do normy, jak i zapoczątkuje większą zmianę aury. Dzień bowiem ma być dużo chłodniejszy niż norma przewiduje - w ciągu 24 godzin rozpocznie się zdecydowana wymiana mas powietrza nad środkową Europą. Wyraźnie widać, jak w kierunku Polski zmierza wielka fala chłodu, która najsilniej obmyje Polskę za tydzień.

Prognoza odchylenia temperatury od normy 14 październikaClimate Reanalyzer, Climate Change Institute, University of Maine, USA
Prognoza odchylenia temperatury od normy 15 październikaClimate Reanalyzer, Climate Change Institute, University of Maine, USA

Niż Tino, wyż Verena i uderzenie chłodu

Wielki niżowy wir powietrza Tino z centrum nad Skandynawią dosłownie wymiecie ciepłe, wręcz letnie i rozleniwiające masy powietrza zwrotnikowego, które przybyły znad północnej Afryki. Z impetem wtłoczy on nad Polskę świeże, zimne i czyste masy powietrza polarnego znad północnego Atlantyku. Silne zagęszczenie izobar, czyli linii jednakowego ciśnienia (cienkie czarne linie) pozwala bowiem wnioskować, że powietrze zasysane przez niż będzie pędzić nad Morzem Norweskim, Północnym i Skandynawią jak rumak na wyścigach.

Niż Tino nad EuropąDWD

Uderzenie chłodu poprzedzać ma strefa chłodnego frontu z deszczem i lokalnymi burzami, który w sobotę wkracza od zachodu do naszego kraju, W niedzielę front znajdzie się już nad Ukrainą i Bałkanami, a całą Polskę obejmie świeża masa powietrza. Silny strumień powietrza odczujemy szczególnie na północy kraju, gdzie wiatr w porywach osiągać ma 60-80 kilometrów na godzinę, a w głębi kraju - 50-60 km/h.

Strefa silnego wiatru od Arktyki po Bałtyk 14 październikaClimate Reanalyzer, Climate Change Institute, University of Maine, USA

Od niedzieli temperatura powietrza w godzinach popołudniowych w Polsce ma już niewiele wzrastać powyżej 10 st. C. Ale w piątek 20 października temperatura po południu zawierać ma się już w przedziale 3-9 st. C. W sobotę rano możliwy jest mróz od -2 do -4 st. C, szczególnie na północy i wschodzie. Znajdziemy się bowiem w tak zwanym jęzorze zimna. Otóż wir niżowy Tino znad Skandynawii ma wolno przemieszczać się w stronę Rosji, a jego miejsce nad północną Europą zająć ma rozległy wyż Verena. Oba układy współpracując ze sobą stworzą idealne warunki do spływu zimnego powietrza znad Arktyki. W tym czasie nad Polskę od południowego zachodu może wcisnąć się front atmosferyczny, który na styku mas powietrza polarnego i arktycznego przyniesie opady deszczu ze śniegiem, lokalnie mokrego śniegu.

Jęzor zimna widoczny nad Europą 20 październikawetter3.de
Prognozowana temperatura rano 21 październikaClimate Reanalyzer, Climate Change Institute, University of Maine, USA

Pierwszy śnieg zwykle spada pod koniec listopada

Widoczny w prognozach śnieg nie jest imponujący, ale nadchodząca zmiana w polu temperatury robi wrażenie. Wprawdzie pierwsze opady śniegu w Polsce jesienią potrafią pojawić się w październiku, ale na ogół nie formują trwałej pokrywy śnieżnej. Zabłąkane między kroplami deszczu płatki śniegu topnieją w zetknięciu z gruntem. Tylko w górach, w Tatrach od połowy września, a w Karkonoszach na początku października, pokrywa śnieżna potrafi utrzymać się już na dłużej.

Średnie daty pierwszego wystąpienia pokrywy śnieżnej to dopiero 20 listopada dla Suwalszczyzny i 25 listopada dla Warmii Mazur, Podlasia, Lubelszczyzny, Kielecczyzny, Podkarpacia, Małopolski i Górnego Śląska. Na Pomorzu, zachodzie i w centrum kraju śnieg średnio potrafi utrzymać się trwale na gruncie po 25 listopada. Ale… Na Suwalszczyźnie i Zamojszczyźnie pierwsze konkretne opady śniegu wystąpiły już pod koniec września 1977 roku. Wówczas po 20 października opady śniegu pojawiały się w całej Polsce, w Rzeszowie 26 października leżało go aż 13 centymetrów. W roku 2002 odnotowano 7 października cztery centymetry śniegu w Olsztynie i 14 cm w Lidzbarku Warmińskim, kilka dni później śnieg zabielił Warszawę i Kraków. Zdarzało się, że w połowie października na Podhalu leżało ponad pół metra - tak było w 2009 r.

>> DŁUGOTERMINOWA PROGNOZA IMGW NA ZIMĘ 2023/2024

Szansa na ciepło na koniec miesiąca

Oba układy baryczne, Tino i Verena, przewietrzą nieco Europę Północną i Środkową w nadchodzącym tygodniu. Ale mamy jeszcze szansę na ciepło. W świetle ostatnich materiałów prognostycznych, pole baryczne nad Europą ma pod koniec października przebudować się, dając szansę na utworzenie się łagodnej czapy ciepła nad kontynentem. Wyż Verena ma przewędrować znad Skandynawii w kierunku stepów nadczarnomorskich, zmieniając zupełnie bieg spraw. Wraz z deszczowym niżem znad Włoch skieruje on w naszą stronę ciepło z rejonu Bliskiego Wschodu.

Widoczny w prognozach klin ciepła i temperatura na wysokości 1,5 km nad Polską rzędu 15 st. C pozwalają prognozować jej wzrost przy ziemi do około 22 st. C. Czy ciepło zostanie na dłużej? Ostanie wyliczenia modeli meteorologicznych dają nadzieje na łagodna aurę w początkach listopada. Ale to pieśń przyszłości…

Klin ciepła widoczny nad Europą 24 październikawetter3.de

Autorka/Autor:Arleta Unton-Pyziołek

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/Climate Reanalyzer, Climate Change Institute, University of Maine, USA

Pozostałe wiadomości

W sobotę doszło do wejścia w atmosferę radzieckiej sondy Kosmos 482. Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) poinformowała, że obiekt zarejestrowały systemy radarowe nad Niemcami. Polska Agencja Kosmiczna podała, że nie ma sygnałów, aby obiekt mógł wejść w atmosferę Ziemi nad Polską.

Radziecka sonda "weszła w atmosferę Ziemi"

Radziecka sonda "weszła w atmosferę Ziemi"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, "Z głową w gwiazdach", POLSA, sattrackcam.blogspot.com, tvnmeteo.pl, blogs.esa.int

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed przymrozkami. Miejscami temperatura przy gruncie znów spadnie poniżej zera. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Uwaga - będzie zimno. Prawie cały kraj żółty od ostrzeżeń IMGW

Uwaga - będzie zimno. Prawie cały kraj żółty od ostrzeżeń IMGW

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Bylina Androsace tapete występuje na najwyższej górze świata. Naukowcy z Chin na podstawie liści tej rośliny zmierzyli zawartość rtęci w atmosferze. Okazało się, że stężenie tego pierwiastka spadło w ciągu 20 lat.

Zbadano roślinę rosnącą na Mount Evereście. Pokazała, ile jest rtęci w atmosferze

Zbadano roślinę rosnącą na Mount Evereście. Pokazała, ile jest rtęci w atmosferze

Źródło:
PAP, acs.org,

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował eksperymentalną prognozę pogody na wakacje. Z danych wynika, że latem w aurze zapanuje jedna wyraźna tendencja, która utrzyma się aż do września. Sprawdź przewidywania na czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień 2025.

Bardzo silny trend tego lata. Takie mają być kolejne cztery miesiące

Bardzo silny trend tego lata. Takie mają być kolejne cztery miesiące

Źródło:
IMGW

Od kilkunastu lat słyszymy o coraz to nowych miejscach, w których znaleziono mikroplastiki. Fragmenty tworzyw sztucznych znajdujemy już nie tylko w środowisku - rzekach, oceanach, na szczytach gór, na wykopaliskach archeologicznych czy nawet w chmurach - ale także w tkankach organizmów żywych.

Przenoszą toksyny, leki, rakotwórcze związki. I są wszędzie

Przenoszą toksyny, leki, rakotwórcze związki. I są wszędzie

Źródło:
TVN24+

Chłód opanował Polskę i jeszcze trochę z nami zostanie. W weekend miejscami mogą pojawić się opady deszczu, a w górach - śniegu. Temperatura zacznie wzrastać wraz z początkiem nowego tygodnia - w jego połowie lokalnie ma być nawet 18 stopni Celsjusza.

Sunie do nas kolejna porcja chłodu. Spadnie deszcz, deszcz ze śniegiem i śnieg

Sunie do nas kolejna porcja chłodu. Spadnie deszcz, deszcz ze śniegiem i śnieg

Źródło:
tvnmeteo.pl

Mieszkańcy południowej Kalifornii będą w weekend zmagać się falą upałów - wynika z prognozy Amerykańskiej Narodowej Służby Pogodowej (NWS). W mieście Palm Springs, gdzie zwykle o tej porze roku termometry pokazują średnio 32-34 stopnie Celsjusza, w sobotę temperatura może przekroczyć nawet 43 stopnie.

Ponad 40 stopni. "Zdecydowanie będzie czuć lato"

Ponad 40 stopni. "Zdecydowanie będzie czuć lato"

Źródło:
PAP, abc7.com, upi.com

Tegoroczni zimni ogrodnicy nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa. Nad nasz kraj napływają dalsze masy zimnego powietrza arktycznego, tym razem w towarzystwie frontu atmosferycznego. Za jego sprawą w weekend w południowej Polsce spodziewane są nawet opady śniegu.

Zimni ogrodnicy dmuchną śniegiem. Tu dosypie nawet osiem centymetrów

Zimni ogrodnicy dmuchną śniegiem. Tu dosypie nawet osiem centymetrów

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Ostanie przymrozki na Lubelszczyźnie wyrządziły szkody w sadach i uprawach owoców jagodowych. - Straty w uprawach truskawek sięgają 70-80 procent - powiedział Gustaw Jędrejek, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej. Regenerację roślin utrudnia susza.

Szkody w uprawach po przymrozkach. Problem potęguje susza

Szkody w uprawach po przymrozkach. Problem potęguje susza

Źródło:
PAP

Pogoda na dziś. Sobota 10.05 zapowiada się z przelotnymi opadami deszczu w całym kraju. Lokalnie spadnie deszcz ze śniegiem. Biomet okaże się niekorzystny, a termometry wskażą do 15 stopni.

Pogoda na dziś - sobota, 10.05. Dzień przyniesie opady, miejscami deszczu ze śniegiem

Pogoda na dziś - sobota, 10.05. Dzień przyniesie opady, miejscami deszczu ze śniegiem

Źródło:
tvnmeteo.pl

Część Walencji nawiedziły gwałtowne burze z gradem i ulewnym deszczem. Ulice i pola pokryła w czwartek gruba, biała warstwa lodu. Nawałnice wyrządziły szkody w rolnictwie, lokalne władze rozważają ogłoszenie stanu klęski żywiołowej.

Zaspy gradu na ulicach. Rozważają stan klęski żywiołowej

Zaspy gradu na ulicach. Rozważają stan klęski żywiołowej

Źródło:
Las Provincias, Ecuavisa

Wichury oraz burze, szczególnie te wiosenne, mogą pogarszać sytuację osób uczulonych na pyłki.

Wietrzne i burzowe dni mogą pogarszać naszą alergię. Dlaczego?

Wietrzne i burzowe dni mogą pogarszać naszą alergię. Dlaczego?

Źródło:
The Conversation, tvnmeteo.pl

Bizon zaatakował mężczyznę w parku Yellowstone. Jak podały służby leśne, 47-letni mieszkaniec Florydy podszedł zbyt blisko do zwierzęcia, które poczuło się zagrożone. Strażnicy przypomnieli, że bizony zraniły więcej ludzi w parku niż jakiekolwiek inne dzikie zwierzę.

Turysta podszedł do bizona. Zwierzę zaatakowało

Turysta podszedł do bizona. Zwierzę zaatakowało

Źródło:
CBS News

Peruwiańscy rybacy przetrwali 55 dni na Pacyfiku. Jak przekazały lokalne media, statek został odnaleziony na wodach Ekwadoru, setki kilometrów od portu, z którego wypłynął. Jednostka miała uszkodzony silnik, ale płynęła dzięki żaglom wykonanym przez załogę.

Przetrwali 55 dni na oceanie pod samodzielnie wykonanym żaglem

Przetrwali 55 dni na oceanie pod samodzielnie wykonanym żaglem

Źródło:
PAP, Peru Pesquero

Gwałtowna burza przeszła przez miasto Colleyville w Teksasie. Kamera do monitoringu uchwyciła na nagraniu, jak piorun uderza w dom, a sekundę później wybucha pożar.

Piorun uderza w dom, wybucha pożar. Nagranie

Piorun uderza w dom, wybucha pożar. Nagranie

Źródło:
CNN, foxweather.com

Baza danych dotycząca kosztów związanych z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi (Billion Dollar Weather and Climate Disasters), która prowadzona jest od 1980 roku, zostaje zawieszona - poinformowała w czwartek Narodowa Służba Oceaniczna i Atmosferyczna (NOAA), która ją do tej pory tworzyła.

Koniec bazy danych o ekstremalnych zjawiskach pogodowych

Koniec bazy danych o ekstremalnych zjawiskach pogodowych

Źródło:
CNN, NOAA

Skorpiony przejmują kontrolę nad brazylijskimi miastami - ostrzegają eksperci z tego kraju. Spodziewają się, że w najbliższej dekadzie odnotowane zostaną co najmniej dwa miliony ukąszeń tych pajęczaków.

Miliony skorpionów w miastach. Prognozy ekspertów budzą grozę

Miliony skorpionów w miastach. Prognozy ekspertów budzą grozę

Źródło:
Guardian, tvn24.pl

Produkcja wołowiny w Brazylii emituje ponad dwa razy więcej gazów cieplarnianych niż przewiduje limit wymagany do osiągnięcia międzynarodowych celów środowiskowych - donoszą badacze na łamach "Environmental Science and Pollution Research".

Naukowcy: Brazylia musi się zastanowić nad tym, jak produkuje wołowinę

Naukowcy: Brazylia musi się zastanowić nad tym, jak produkuje wołowinę

Źródło:
PAP, Eureka Alert

Kleszcze coraz częściej pojawiają się w miastach i na terenach podmiejskich. Między innymi takie wnioski wyciągnęli naukowcy na podstawie badań wykonanych w Warszawie.

Przyjrzeli się kleszczom w Warszawie. Oto wnioski

Przyjrzeli się kleszczom w Warszawie. Oto wnioski

Źródło:
PAP

Znany brytyjski biolog, David Attenborough kończył dziś 99 lat. Urodziny jednego z najbardziej cenionych popularyzatorów przyrody to moment na to, by przypomnieć, jak ważna jest ochrona mórz i oceanów.

David Attenborough kończy 99 lat i dzieli się refleksją po prawie 100 latach na Ziemi

David Attenborough kończy 99 lat i dzieli się refleksją po prawie 100 latach na Ziemi

Źródło:
BBC, Filmweb, SmogLab

Aligator śmiertelnie zaatakował kobietę, która wraz ze swoim mężem pływała kajakiem po jeziorze Kissimmee na Florydzie. Według służb para znalazła się bardzo blisko drapieżnika, który przestraszył się i wywrócił ich łódź.

Aligator przewrócił kajak. Nie żyje kobieta

Aligator przewrócił kajak. Nie żyje kobieta

Źródło:
AP, CNN, ClickOrlando

Kanadyjscy strażacy walczą z pożarami traw w pobliżu miasta Edmonton na zachodzie kraju. W związku z zagrożeniem zdrowia i życia wprowadzono stan wyjątkowy. Część mieszkańców została ewakuowana.

Gęste kłęby dymu w pobliżu miasta, ewakuacje

Gęste kłęby dymu w pobliżu miasta, ewakuacje

Źródło:
CNN, CBC, Canadian Press News

Gwałtowne ulewy nawiedziły Portoryko. Według danych służby meteorologicznej od końca kwietnia lokalnie spadło ponad 400 litrów deszczu na metr kwadratowy. Okolice miasta Utuado zostały odcięte od świata przez wylewające rzeki, zaś w sąsiednim Adjuntas osuwiska zablokowały drogi.

Jedno miasto odcięła od świata woda, drugie - masy błota

Jedno miasto odcięła od świata woda, drugie - masy błota

Źródło:
Prensa Latina, Claridad Puerto Rico

"Gwiezdna muzyka" pozwoliła badaczom odkryć tajemnice starzejącej się gwiazdy. Naukowcy zmierzyli wibracje pomarańczowego karła HD 219134, na podstawie których określili wiek i wymiary odległego obiektu. Jego oscylacje zostały "przełożone" na słyszalne częstotliwości, dzięki czemu możemy posłuchać jej aktywności.

Badacze zarejestrowali "muzykę" odległej gwiazdy

Badacze zarejestrowali "muzykę" odległej gwiazdy

Źródło:
W. M. Keck Observatory

Hodowca drobiu z Wielkiej Brytanii odkrył, że jedna z jego kur zniosła jajko o kulistym kształcie. W rozmowie z BBC mężczyzna przyznał, że sprzedał je na aukcji, a pieniądze przekazał na cele charytatywne.

Jedno na miliard. Kura zniosła nietypowe jajko

Jedno na miliard. Kura zniosła nietypowe jajko

Źródło:
BBC

7700 dolarów grzywny lub rok w więzieniu - taki wyrok usłyszeli przemytnicy, którzy w kwietniu próbowali wywieźć z Kenii pięć tysięcy rzadkich i cennych okazów mrówek. Owady miały trafić na nielegalne targi egzotycznych zwierząt w Europie i Azji.

Próbowali przemycić tysiące mrówek w strzykawkach. Jest wyrok

Próbowali przemycić tysiące mrówek w strzykawkach. Jest wyrok

Źródło:
PAP, Reuters, BBC

Na Florydzie w jednym z hrabstw od kilkudziesięciu godzin trwają poszukiwania niedźwiedzia, który zaatakował i doprowadził do śmierci 89-latka i jego psa. W pobliżu rozstawiono pułapki, a teren jest pod obserwacją służb.

Znaleziono zwłoki mężczyzny i psa. Trwają poszukiwania niedźwiedzia

Znaleziono zwłoki mężczyzny i psa. Trwają poszukiwania niedźwiedzia

Źródło:
NBC News, ABC News, FOX4Now

Nastał maj, cudny i kapryśny jednocześnie. Wiele mu wybaczamy, bo kochamy go w Polsce od wieków. Uwielbienie dla maja znalazło swoje odbicie w śpiewanej do dziś dziewiętnastowiecznej pieśni kościelnej "Chwalcie łąki umajone".

Na mapach widać dużo czerwieni. Czy będziemy "chwalić łąki umajone"?

Na mapach widać dużo czerwieni. Czy będziemy "chwalić łąki umajone"?

Źródło:
TVN24+