Pogoda na majówkę 2024. "Widać światełko w tunelu"

Źródło:
tvnmeteo.pl
Warunki drogowe we wtorek
Warunki drogowe we wtorektvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

Po gorącym, wręcz letnim początku kwietnia przeżywamy bolesne ochłodzenie. Jaka będzie druga połowa kwietnia i co pokazuje prognoza pogody na majówkę 2024? Najświeższe wyliczenia modeli meteorologicznych przejrzała nasza synoptyk Arleta Unton-Pyziołek.

Wiosna w tym roku przyszła miesiąc wcześniej. Przyroda przyspieszyła z rozkwitem i rozwojem o jakieś cztery tygodnie. Kwiecień z ogrodami i sadami pełnymi drzew obsypanych białymi i różowymi kwiatami wygląda jak maj. Ale w połowie miesiąca Polska doświadcza spływu mas powietrza aż z rejonu Grenlandii. Fala przenikliwego chłodu przypomina nieco "zimnych ogrodników". Nasuwa się więc pytanie, kiedy wróci ciepło? Czy ostatnia dekada kwietnia oraz majówka będą ciepłe? W świetle najświeższych wyliczeń najlepszych modeli meteorologicznych na świecie prognozy są nieciekawe - mało ciepła i dużo deszczu. Pogoda wystawiła nam rachunek za ogrzewanie na początku kwietnia. Widać jednak światełko w tunelu.

Panujące aktualnie w kraju ochłodzenie jest niepokojące dla ogrodników i sadowników, zarówno profesjonalistów, jak i amatorów. Jabłonie, czereśnie, wiśnie weszły właśnie w szczyt kwitnienia. Każdy spadek temperatury poniżej zera jest teraz groźny, do tego chłodne dni z temperaturą poniżej 10 stopni Celsjusza to "ciche dni" w ogrodzie, bez uwijających się owadów zapylających z pszczołami na czele. W środę 17 kwietnia odnotowaliśmy lekki mróz w centrum i na południowym wschodzie Polski. W ciągu kolejnych dni, przy nocnych rozpogodzeniach, w masie powietrza, które spływa w naszą część Europy z dalekiej północy, temperatura jeszcze dokuczy.

Weekend będzie najgorszy

Europa Środkowa znalazła się w zatoce chłodu rozciągającej od Arktyki i Grenlandii, przez Skandynawię, po Alpy, Sudety i Karpaty. Jak to zwykle bywa, taka sytuacja potrafi długo się utrzymać, nawet do dziesięciu dni. W nadchodzących dniach najsilniejszy spływ zimna ma nastąpić około 21 kwietnia, kiedy na wysokości 1,5 kilometra temperatura spadnie do -10 st. C na zachodzie kraju. Wnikający chłód nie jest silny, ale mało przyjemny, temperatura bowiem popołudniami zawierać się ma w przedziale od 5-9 st. na północy do 9-12 st. na południu i południowym wschodzie.

W niedzielę, najbardziej krytycznym pogodowo dniu, możliwe, że temperatura nie przekroczy 5 st. C w pasie od Pomorza, przez centrum kraju, po Śląsk i Małopolskę. Nocami spadać ma od -1 do -5 st. C, szczególnie w zachodnich i południowych regionach, ale lokalnie możliwy jest silniejszy spadek, szczególnie w kotlinach podgórskich. Temu ochłodzeniu towarzyszyć ma okresami duże zachmurzenie, które w wilgotnej masie powietrza przyhamuje wypromieniowanie ciepła i w wielu miejscach kraju uratuje kwitnące sady przez przemarznięciem. Pojawiać się będą również przelotne opady deszczu, a w weekend deszczu ze śniegiem i śniegu oraz krupy śnieżnej, zwłaszcza na północy i zachodzie kraju. W Karkonoszach i Tatrach możemy spodziewać się opadów śniegu i przyrostu białej pokrywy do 10-20 cm.

Prognozowana zatoka chłodu 21 kwietniawetter3.de

Spływ zimna spowodują wiry niżowe powietrza rozciągające się od Morza Białego po Włochy i Bałkany. Ten chłodny epizod w kwietniu jest świetnie widoczny w wyliczeniach modelu Europejskiego Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody (ECMW). Fala chłodu w dniach od 15 do 21 kwietnia wlewa się malowniczo nad Europę, sięgając aż północnych algierskich i tunezyjskich wybrzeży Afryki. Odchylenie temperatury o nawet 3-4 stopnie od normy z wielolecia nie wróży nic miłego.

Prognoza odchylenia średniej temperatury od normy w dniach 15-21 kwietniaECMWF

Kiedy wróci ciepło?

Chłodny tydzień trzeba przetrwać i oby przetrwały go kwiaty w ogrodach. Jedno z najważniejszych teraz pytań brzmi: kiedy wróci ciepło? Pierwsze symptomy zmian w polu temperatury widać w prognozach około 22 kwietnia, kiedy to napierające z południa ciepło, z rejonu Bliskiego Wschodu, obejmie wschodnią Europę. W Rosji temperatura przekroczyć ma 25 st. C. Ciepłe powietrze będzie usiłowało wedrzeć się w głąb środkowej Europy, ale marne ma szanse.

Prognozowany klin ciepła nad wschodnią Europą 22 kwietniawetter3.de

W świetle dzisiejszych wliczeń, zarówno amerykańskiego modelu globalnego GFS, jak i europejskiego ECMWF, wejście ciepła ma zostać zahamowane przez rozbudowującą się bruzdę niskiego ciśnienia od Arktyki, przez Polskę, po Włochy, Bałkany, Tunezję i Libię. Prognozowane rozciągnięcie się układów niżowych wzdłuż południków oznacza uformowanie się doliny w atmosferze, którą nieskrepowanie spływać może chłód z północy na południe, znad Grenlandii i Oceanu Arktycznego po Morze Śródziemne. Najsilniejszego uderzenia kolejnej porcji chłodu doświadczyć ma Europa Północna i Zachodnia, ale i Polska oberwie. Jęzor zimna sunący nad Atlantykiem, Wielką Brytanią i Francją, przez Niemcy, a później Polskę siły tracić ma dopiero około 27 kwietnia. I wtedy pojawia się szansa na większą zmianę. Do tego momentu jednak wciąż temperatura nocami będzie niska, a miejscami przy pogodnym niebie może spadać od -2 do -5 st. C. Dobrze będzie, jeśli popołudniami wzrośnie powyżej 10 st. C, bo w wyliczeniach modeli maksymalnie widać 11-13 st. i to na ogół na południu kraju.

Jęzor zimna nad Europą prognozowany 26 kwietniawetter3.de

Chłód podtrzymuje również europejski model ECMWF, który w dniach od 22 do 28 kwietnia wciąż wylicza odchylenie temperatury od średniej z wielolecia na minus, o około 2-3 stopnie. Dobrą informacją jest prognoza odchylenia opadów od normy, o nawet 10 litrów na metr kwadratowy na wschodzie kraju w tych dniach. "Kwiecień mokry dobry rok zwiastuje", oby tylko niska temperatura nie podcięła skrzydeł rozwijającym się roślinom i oby zdążyły zawiązać się owoce. Ochłodzenie jest niestety zaporą dla owadów zapylających, które pełną parą pracują, gdy temperatura utrzymuje się przez wiele dni powyżej 10-12 st. C.

Prognoza odchylenia średniej temperatury od normy w dniach 22-28 kwietniaECMWF

Światełko w tunelu pojawia się w prognozach pod koniec kwietnia, kiedy to wyż znad wschodniej Europy zacznie wolno tłoczyć łagodniejsze masy powietrza znad Azji Mniejszej. Model amerykański GFS wylicza, że 30 kwietnia temperatura może przekroczyć 20 st. C na południu, wschodzie i w centrum kraju. Inne wartości temperatury wylicza niestety europejski model, bo szacuje, że temperatura lekko przekroczy tylko 15 st. C na zachodzie. To oznacza, że zmiana następować będzie stopniowo, ciepło ma wracać z małym ociąganiem się.

Prognozowana temperatura maksymalna 30 kwietniawetter3.de

Pogoda na majówkę 2024

W świetle najnowszych prognoz cyrkulacja powietrza z sektora północnego i zachodniego będzie ustępować wolno, gdyż chłodne wiry niżowe znad Atlantyku i Skandynawii wciąż trzymać się mają swych pozycji. W pierwszych dniach maja znowu wpompować mogą nieco chłodu nad zachodnią i środkową Europę i temperatura przez pierwsze dwa dni majówki wzrosnąć ma tylko do 10-15 st. C Ale już trzeciego maja, wraz z wkraczaniem od południowego wschodu masy powietrza znad krajów Lewantu, czyli leżących na wschodnim, azjatyckim wybrzeżu Morza Śródziemnego, może się konkretniej ocieplić. Na południu, wschodzie i w centrum kraju temperatura na wysokości 1,5 km ma wzrosnąć do 10 st. C, a więc przy ziemi może przekroczyć 20 st. Wszystko dlatego, że w tym czasie nad Morzem Śródziemnym rozwijać się ma wielki wir niżowy, który ma wtłoczyć łagodne i wilgotne ciepło z południa nad północne regiony Europy. Dziś widać, że nie zanosi się na wielkie ocieplenie, ale lekką, dobrą zmianę.   

Prognozowana temperatura maksymalna 1 majaECMWF
Ciepło wkraczające do Europy 3 majawetter3.de

Pogoda na majówkę 2024 - model europejski

To napieranie ciepła z południa widzi również długoterminowy model europejski ECMWF. Od 29 kwietnia do 5 maja wylicza odchylenie temperatury powietrza od normy na plus o około 1-2 st. C na południu Polski. I choć nie można liczyć na szaleństwo równe temu z początków kwietnia, to jednak surowy chłód ma odpuścić, przynajmniej na chwilę. Bo prognozy na maj nie rozpieszczają termicznie, co jednak oznacza dobre wiadomości dla gospodarzy, ogrodników i sadowników. Najważniejsze, by zachowana została równowaga termiczna i opadowa, z którą w ostatnich latach jest coraz gorzej.

Autorka/Autor:Arleta Unton-Pyziołek

Źródło: tvnmeteo.pl

Pozostałe wiadomości

Pogoda na jutro. We wtorek 28.05 burz należy się spodziewać w zachodnich regionach Polski. Synoptycy zapowiadają tam obfite opady deszczu. Najcieplej będzie na Mazowszu i Mazurach.

Pogoda na jutro - wtorek 28.05. Burze w nocy i w dzień. Spadnie dużo deszczu

Pogoda na jutro - wtorek 28.05. Burze w nocy i w dzień. Spadnie dużo deszczu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Gwałtowne burze przechodzą przez Polskę. W Warzymicach pod Szczecinem zapaliło się poddasze i dach domu jednorodzinnego po tym, jak uderzył w niego piorun. Został poszkodowany policjant, który podtruł się dymem. W niektórych miejscowościach wiatr połamał drzewa.

Pożar domu po uderzeniu pioruna, powalone drzewa

Pożar domu po uderzeniu pioruna, powalone drzewa

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Gdzie jest burza? W poniedziałek 27.05 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmi, pada, wieje

Gdzie jest burza? Grzmi, pada, wieje

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Pakistan doświadcza ekstremalnej fali upałów. Temperatura na południu kraju wzrosła powyżej 52 stopni Celsjusza, co jest wartością bliską rekordu ciepła w skali całego kraju - podał tamtejszy departament meteorologiczny. Setki osób trafiają do szpitali z objawami udaru cieplnego.

Temperatura sięgnęła 52 stopni w cieniu

Temperatura sięgnęła 52 stopni w cieniu

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Pogoda na Boże Ciało i długi weekend. Aura w tym okresie w wielu miejscach okaże się trudna - spodziewamy się gwałtownych zjawisk. Sprawdź prognozę przygotowaną przez synoptyka tvnmeteo.pl Daniela Kowalczyka.

Pogoda na Boże Ciało i długi weekend. Lepiej mieć się na baczności

Pogoda na Boże Ciało i długi weekend. Lepiej mieć się na baczności

Źródło:
tvnmeteo.pl

Alert RCB. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega mieszkańców przed groźną pogodą. W poniedziałek należy spodziewać się jej na terenie trzech województw. Eksperci zalecają, by w tych regionach ze względu na wysokie ryzyko burz bez potrzeby nie wychodzić z domu.

Alert RCB. Tu należy zachować szczególną ostrożność

Alert RCB. Tu należy zachować szczególną ostrożność

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Gigantyczne osuwisko w centrum Papui-Nowej Gwinei, do którego doszło w piątek, pogrzebało żywcem ponad dwa tysiące osób - podały w poniedziałek służby kryzysowe tego kraju. Opady deszczu, które pojawiły się w nocy z niedzieli na poniedziałek, zwiększają ryzyko kolejnych osunięć.

Ponad dwa tysiące osób "pogrzebanych żywcem"

Ponad dwa tysiące osób "pogrzebanych żywcem"

Źródło:
Reuters, PAP, tvnmeteo.pl

W poniedziałek wieczorem na zachodzie i północnym zachodzie kraju obowiązują ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w związku z burzami. Możliwe są silne opady deszczu, wiatr dochodzący w porywach do 80 kilometrów na godzinę i grad.

Ostrzeżenia drugiego stopnia w kilku województwach

Ostrzeżenia drugiego stopnia w kilku województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Cyklon Remal dotarł do Bangladeszu i Indii. Blisko milion mieszkańców obu państw zostało wcześniej ewakuowanych do schronów. Co najmniej 16 osób zginęło. Silny wiatr łamał drzewa i linie energetyczne, pozbawiając prądu kilka milionów mieszkańców.

Prawie milion osób trafiło do schronów. 16 nie żyje

Prawie milion osób trafiło do schronów. 16 nie żyje

Źródło:
Reuters

W Dżibuti we wschodniej Afryce w ubiegłym tygodniu do środowiska uwolniono zmodyfikowane genetycznie komary, które mają pomóc w walce z malarią. To już kolejna taka próba na świecie i zapowiadane są kolejne. Od 2019 roku na całym świecie do środowiska trafił ponad miliard komarów GMO - wynika z danych amerykańskiego Centrum Prewencji i Kontroli Chorób (CDC).

Wypuszczono już ponad miliard komarów GMO

Wypuszczono już ponad miliard komarów GMO

Źródło:
PAP

W wyższych partiach Tatr nadal są takie miejsca, w których leży jeszcze sporo śniegu. TOPR apeluje o to, by wybierając się w góry pamiętać o odpowiednim sprzęcie. W weekend nie miało go 15 turystów - potrzebowali pomocy ratowników.

Ewakuowano 15 turystów. Nie byli przygotowani na to, co spotkało ich w Tatrach

Ewakuowano 15 turystów. Nie byli przygotowani na to, co spotkało ich w Tatrach

Źródło:
PAP

Jeszcze w maju na termometrach zobaczymy prawie 30 stopni. A jakie wartości przyniesie nam pierwszy miesiąc meteorologicznego lata? Sprawdź autorską długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni. Tomasz Wasilewski o tym, jak zacznie się czerwiec

Pogoda na 16 dni. Tomasz Wasilewski o tym, jak zacznie się czerwiec

Źródło:
tvnmeteo.pl

"Smocza lilia" zakwitła w Łańcucie. Kwiaty tego gatunku charakteryzują się niezbyt przyjemnym dla ludzkiego nosa zapachem zgniłego mięsa. Pełni on jednak bardzo ważną rolę w rozmnażaniu się rośliny.

Jest piękna, ale śmierdzi jak zepsute mięso. "Smocza lilia" zakwitła w Łańcucie

Jest piękna, ale śmierdzi jak zepsute mięso. "Smocza lilia" zakwitła w Łańcucie

Źródło:
PAP, rhs.org.uk

Co najmniej 18 osób nie żyje po burzach i tornadach, jakie nawiedziły w miniony weekend amerykańskie stany Teksas, Arkansas, Oklahoma i Kentucky. Jest wielu rannych. Żywioł niszczył domy, zrywał linie energetyczne i łamał drzewa. W jednym ze stanów ogłoszono stan wyjątkowy.

"Szkody są tak duże, że nie wiemy, od czego zacząć naprawy". Co najmniej 18 osób nie żyje

"Szkody są tak duże, że nie wiemy, od czego zacząć naprawy". Co najmniej 18 osób nie żyje

Źródło:
PAP, CNN

W poniedziałek w rejonie archipelagu Tonga pod dnem południowego Pacyfiku odnotowano silne trzęsienie ziemi. Jak poinformowała Amerykańska Służba Geologiczna (USGS), wstrząsy miały magnitudę 6,6. Nie ma informacji o zniszczeniach ani falach tsunami.

Silne trzęsienie ziemi pod dnem oceanu. Gdzie odczuwalne były wstrząsy

Silne trzęsienie ziemi pod dnem oceanu. Gdzie odczuwalne były wstrząsy

Źródło:
PAP, AFP

Meksykańskie miasto Puebla nawiedziła potężna burza gradowa. Ulice zasypała miejscami półtorametrowa warstwa lodu. Do zjawiska doszło nagle, podczas trwającej w kraju fali upałów.

Takie widoki na ulicach w trakcie fali upałów

Takie widoki na ulicach w trakcie fali upałów

Źródło:
Reuters, El Pais

, między innymi za sprawą zastąpienia anomalii pogodowej El Nino przez La Ninę. Amerykańska Narodowa Służba do spraw Oceanu i Atmosfery podała, że od czerwca do listopada możemy spodziewać się nawet 13 huraganów, z czego siedem może być silnych. Meteorolodzy ogłosili także listę imion dla tych zjawisk.

La Nina szybko zastąpi El Nino. Na Atlantyku może powstawać huragan za huraganem

La Nina szybko zastąpi El Nino. Na Atlantyku może powstawać huragan za huraganem

Źródło:
Reuters, NOAA, tvnmeteo.pl

Meksyk zmaga się z wielotygodniową falą upałów, przynoszącą rekordy temperatury. Zalegająca nad krajem masa gorącego powietrza przyczyniła się do śmierci prawie 50 osób. Kraj zmaga się także z uciążliwą suszą. W wielu miastach regularnie odcinane są dostawy wody, co doprowadziło do protestów ludności.

Prawie 50 osób zmarło pod "kopułą ciepła". Brakuje wody, ludzie wyszli na ulice

Prawie 50 osób zmarło pod "kopułą ciepła". Brakuje wody, ludzie wyszli na ulice

Źródło:
PAP, Reuters, CONAGUA

Trwa sezon burzowy. W czasie wyładowań atmosferycznych najbezpieczniej jest przebywać wewnątrz budynku. Jednak nawet jeśli zostajemy w domu, warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Jak przygotować się na burzę?

Ładujesz telefon w czasie burzy? Zobacz, czego lepiej nie robić

Ładujesz telefon w czasie burzy? Zobacz, czego lepiej nie robić

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Deszczowy las Borrowdale w północnej Anglii doczekał się statusu Narodowego Rezerwatu Przyrody. Ten typ ekosystemu charakteryzuje się bogatą, gęstą roślinnością i właściwie całorocznym okresem wegetacyjnym. Na dodatek lasy te są coraz rzadsze, przez co konieczna jest ich odpowiednia ochrona.

To jeden z ostatnich lasów deszczowych Anglii

To jeden z ostatnich lasów deszczowych Anglii

Źródło:
ENEX, gov.uk

Dwie grupy cykad wieloletnich zaczynają wylęgać się w Stanach Zjednoczonych. Tegoroczne zjawisko ma wyjątkowy charakter, ponieważ po raz pierwszy od ponad 200 lat doszło do jednoczesnego dojrzenia tych lęgów. Naukowcy i mieszkańcy spodziewają się jednego - przeraźliwie głośnych owadzich koncertów.

Biliony owadów zaczynają się wylęgać. Zrobi się przeraźliwie głośno

Biliony owadów zaczynają się wylęgać. Zrobi się przeraźliwie głośno

Źródło:
USA Today, Reuters, University of Connecticut, CNN

Na plaży w Ustce w czwartek znaleziono martwą fokę. Zgłoszenie o zwierzęciu otrzymał Błękitny Patrol WWF. Zdjęcia dostaliśmy na Kontakt 24.

Martwa foka na plaży w Ustce

Martwa foka na plaży w Ustce

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Poniedziałkowa burza w Gnieźnie spowodowała wiele strat, a także wywołała wiele emocji, zresztą bardzo uzasadnionych. Tego dnia podobnych komórek burzowych nad północno-zachodnią częścią kraju było więcej, jednak to właśnie wielkopolskie miasto najmocniej odczuło załamanie pogody. O tym, co stało się 20 maja w Gnieźnie, pisze dla nas synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Nad miastem zawisła "tykająca bomba", a to, co się stało, "wymknęło się kryteriom". Dlaczego Gniezno zatonęło w gradzie?

Nad miastem zawisła "tykająca bomba", a to, co się stało, "wymknęło się kryteriom". Dlaczego Gniezno zatonęło w gradzie?

Źródło:
tvnmeteo.pl

W rosyjskim Komsomolsku nad Amurem trzymany w mieszkaniu koczkodan napił się alkoholu i wydostał na ulicę. Zanim zwierzę udało się złapać, pogryzło kilka osób.

Pijany koczkodan biegał po ulicy i pogryzł pięć osób

Pijany koczkodan biegał po ulicy i pogryzł pięć osób

Źródło:
PAP, Russian Traveler, fontanka.ru

50-latek z Auckland w Nowej Zelandii został ukarany grzywną po tym, jak w mediach społecznościowych pojawiło się nagranie, na którym widać, jak skacze z łodzi do wody wprost na orki pływające w pobliżu. Działanie mężczyzny oceniono jako "celowe, szokujące i głupie".

Mężczyzna rzucił się z łodzi na orkę i jej młode. "Celowe, szokujące i głupie"

Mężczyzna rzucił się z łodzi na orkę i jej młode. "Celowe, szokujące i głupie"

Źródło:
ABC News, DOC

Rośnie liczba ofiar śmiertelnych trwającej od początku maja ogromnej powodzi w stanie Rio Grande do Sul na południu Brazylii. Zginęło prawie 160 osób, niemal 90 osób jest poszukiwanych - podały władze. Utrzymujące się opady i wysoka woda doprowadziły do pojawienia się drapieżnych zwierząt na zalanych ulicach miast tego regionu.

"Jakby jeszcze było mało powodzi, to pojawiły się żakare"

"Jakby jeszcze było mało powodzi, to pojawiły się żakare"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Od trzech miesięcy odwiedzający zoo w Walencji w Hiszpanii widzą poruszające zachowanie jednej z mieszkających tam szympansic. Zwierzę o imieniu Natalia straciło młode kilka dni po narodzinach i od tego czasu nie chce się z nim rozstać.

Szympansica od trzech miesięcy nie oddaje zmarłego dziecka. Poruszające obrazy w hiszpańskim zoo

Szympansica od trzech miesięcy nie oddaje zmarłego dziecka. Poruszające obrazy w hiszpańskim zoo

Źródło:
Reuters, abc.es, The Olive Press