Pogoda na majówkę 2024. "Widać światełko w tunelu"

Źródło:
tvnmeteo.pl
Prognoza pogody na poniedziałek
Prognoza pogody na poniedziałektvnmeteo.pl
wideo 2/2
Pogoda na dziś

Po gorącym, wręcz letnim początku kwietnia przeżywamy bolesne ochłodzenie. Jaka będzie druga połowa kwietnia i co pokazuje prognoza pogody na majówkę 2024? Najświeższe wyliczenia modeli meteorologicznych przejrzała nasza synoptyk Arleta Unton-Pyziołek.

Wiosna w tym roku przyszła miesiąc wcześniej. Przyroda przyspieszyła z rozkwitem i rozwojem o jakieś cztery tygodnie. Kwiecień z ogrodami i sadami pełnymi drzew obsypanych białymi i różowymi kwiatami wygląda jak maj. Ale w połowie miesiąca Polska doświadcza spływu mas powietrza aż z rejonu Grenlandii. Fala przenikliwego chłodu przypomina nieco "zimnych ogrodników". Nasuwa się więc pytanie, kiedy wróci ciepło? Czy ostatnia dekada kwietnia oraz majówka będą ciepłe? W świetle najświeższych wyliczeń najlepszych modeli meteorologicznych na świecie prognozy są nieciekawe - mało ciepła i dużo deszczu. Pogoda wystawiła nam rachunek za ogrzewanie na początku kwietnia. Widać jednak światełko w tunelu.

Panujące aktualnie w kraju ochłodzenie jest niepokojące dla ogrodników i sadowników, zarówno profesjonalistów, jak i amatorów. Jabłonie, czereśnie, wiśnie weszły właśnie w szczyt kwitnienia. Każdy spadek temperatury poniżej zera jest teraz groźny, do tego chłodne dni z temperaturą poniżej 10 stopni Celsjusza to "ciche dni" w ogrodzie, bez uwijających się owadów zapylających z pszczołami na czele. W środę 17 kwietnia odnotowaliśmy lekki mróz w centrum i na południowym wschodzie Polski. W ciągu kolejnych dni, przy nocnych rozpogodzeniach, w masie powietrza, które spływa w naszą część Europy z dalekiej północy, temperatura jeszcze dokuczy.

Weekend będzie najgorszy

Europa Środkowa znalazła się w zatoce chłodu rozciągającej od Arktyki i Grenlandii, przez Skandynawię, po Alpy, Sudety i Karpaty. Jak to zwykle bywa, taka sytuacja potrafi długo się utrzymać, nawet do dziesięciu dni. W nadchodzących dniach najsilniejszy spływ zimna ma nastąpić około 21 kwietnia, kiedy na wysokości 1,5 kilometra temperatura spadnie do -10 st. C na zachodzie kraju. Wnikający chłód nie jest silny, ale mało przyjemny, temperatura bowiem popołudniami zawierać się ma w przedziale od 5-9 st. na północy do 9-12 st. na południu i południowym wschodzie.

W niedzielę, najbardziej krytycznym pogodowo dniu, możliwe, że temperatura nie przekroczy 5 st. C w pasie od Pomorza, przez centrum kraju, po Śląsk i Małopolskę. Nocami spadać ma od -1 do -5 st. C, szczególnie w zachodnich i południowych regionach, ale lokalnie możliwy jest silniejszy spadek, szczególnie w kotlinach podgórskich. Temu ochłodzeniu towarzyszyć ma okresami duże zachmurzenie, które w wilgotnej masie powietrza przyhamuje wypromieniowanie ciepła i w wielu miejscach kraju uratuje kwitnące sady przez przemarznięciem. Pojawiać się będą również przelotne opady deszczu, a w weekend deszczu ze śniegiem i śniegu oraz krupy śnieżnej, zwłaszcza na północy i zachodzie kraju. W Karkonoszach i Tatrach możemy spodziewać się opadów śniegu i przyrostu białej pokrywy do 10-20 cm.

Prognozowana zatoka chłodu 21 kwietniawetter3.de

Spływ zimna spowodują wiry niżowe powietrza rozciągające się od Morza Białego po Włochy i Bałkany. Ten chłodny epizod w kwietniu jest świetnie widoczny w wyliczeniach modelu Europejskiego Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody (ECMW). Fala chłodu w dniach od 15 do 21 kwietnia wlewa się malowniczo nad Europę, sięgając aż północnych algierskich i tunezyjskich wybrzeży Afryki. Odchylenie temperatury o nawet 3-4 stopnie od normy z wielolecia nie wróży nic miłego.

Prognoza odchylenia średniej temperatury od normy w dniach 15-21 kwietniaECMWF

Kiedy wróci ciepło?

Chłodny tydzień trzeba przetrwać i oby przetrwały go kwiaty w ogrodach. Jedno z najważniejszych teraz pytań brzmi: kiedy wróci ciepło? Pierwsze symptomy zmian w polu temperatury widać w prognozach około 22 kwietnia, kiedy to napierające z południa ciepło, z rejonu Bliskiego Wschodu, obejmie wschodnią Europę. W Rosji temperatura przekroczyć ma 25 st. C. Ciepłe powietrze będzie usiłowało wedrzeć się w głąb środkowej Europy, ale marne ma szanse.

Prognozowany klin ciepła nad wschodnią Europą 22 kwietniawetter3.de

W świetle dzisiejszych wliczeń, zarówno amerykańskiego modelu globalnego GFS, jak i europejskiego ECMWF, wejście ciepła ma zostać zahamowane przez rozbudowującą się bruzdę niskiego ciśnienia od Arktyki, przez Polskę, po Włochy, Bałkany, Tunezję i Libię. Prognozowane rozciągnięcie się układów niżowych wzdłuż południków oznacza uformowanie się doliny w atmosferze, którą nieskrepowanie spływać może chłód z północy na południe, znad Grenlandii i Oceanu Arktycznego po Morze Śródziemne. Najsilniejszego uderzenia kolejnej porcji chłodu doświadczyć ma Europa Północna i Zachodnia, ale i Polska oberwie. Jęzor zimna sunący nad Atlantykiem, Wielką Brytanią i Francją, przez Niemcy, a później Polskę siły tracić ma dopiero około 27 kwietnia. I wtedy pojawia się szansa na większą zmianę. Do tego momentu jednak wciąż temperatura nocami będzie niska, a miejscami przy pogodnym niebie może spadać od -2 do -5 st. C. Dobrze będzie, jeśli popołudniami wzrośnie powyżej 10 st. C, bo w wyliczeniach modeli maksymalnie widać 11-13 st. i to na ogół na południu kraju.

Jęzor zimna nad Europą prognozowany 26 kwietniawetter3.de

Chłód podtrzymuje również europejski model ECMWF, który w dniach od 22 do 28 kwietnia wciąż wylicza odchylenie temperatury od średniej z wielolecia na minus, o około 2-3 stopnie. Dobrą informacją jest prognoza odchylenia opadów od normy, o nawet 10 litrów na metr kwadratowy na wschodzie kraju w tych dniach. "Kwiecień mokry dobry rok zwiastuje", oby tylko niska temperatura nie podcięła skrzydeł rozwijającym się roślinom i oby zdążyły zawiązać się owoce. Ochłodzenie jest niestety zaporą dla owadów zapylających, które pełną parą pracują, gdy temperatura utrzymuje się przez wiele dni powyżej 10-12 st. C.

Prognoza odchylenia średniej temperatury od normy w dniach 22-28 kwietniaECMWF

Światełko w tunelu pojawia się w prognozach pod koniec kwietnia, kiedy to wyż znad wschodniej Europy zacznie wolno tłoczyć łagodniejsze masy powietrza znad Azji Mniejszej. Model amerykański GFS wylicza, że 30 kwietnia temperatura może przekroczyć 20 st. C na południu, wschodzie i w centrum kraju. Inne wartości temperatury wylicza niestety europejski model, bo szacuje, że temperatura lekko przekroczy tylko 15 st. C na zachodzie. To oznacza, że zmiana następować będzie stopniowo, ciepło ma wracać z małym ociąganiem się.

Prognozowana temperatura maksymalna 30 kwietniawetter3.de

Pogoda na majówkę 2024

W świetle najnowszych prognoz cyrkulacja powietrza z sektora północnego i zachodniego będzie ustępować wolno, gdyż chłodne wiry niżowe znad Atlantyku i Skandynawii wciąż trzymać się mają swych pozycji. W pierwszych dniach maja znowu wpompować mogą nieco chłodu nad zachodnią i środkową Europę i temperatura przez pierwsze dwa dni majówki wzrosnąć ma tylko do 10-15 st. C Ale już trzeciego maja, wraz z wkraczaniem od południowego wschodu masy powietrza znad krajów Lewantu, czyli leżących na wschodnim, azjatyckim wybrzeżu Morza Śródziemnego, może się konkretniej ocieplić. Na południu, wschodzie i w centrum kraju temperatura na wysokości 1,5 km ma wzrosnąć do 10 st. C, a więc przy ziemi może przekroczyć 20 st. Wszystko dlatego, że w tym czasie nad Morzem Śródziemnym rozwijać się ma wielki wir niżowy, który ma wtłoczyć łagodne i wilgotne ciepło z południa nad północne regiony Europy. Dziś widać, że nie zanosi się na wielkie ocieplenie, ale lekką, dobrą zmianę.   

Prognozowana temperatura maksymalna 1 majaECMWF
Ciepło wkraczające do Europy 3 majawetter3.de

Pogoda na majówkę 2024 - model europejski

To napieranie ciepła z południa widzi również długoterminowy model europejski ECMWF. Od 29 kwietnia do 5 maja wylicza odchylenie temperatury powietrza od normy na plus o około 1-2 st. C na południu Polski. I choć nie można liczyć na szaleństwo równe temu z początków kwietnia, to jednak surowy chłód ma odpuścić, przynajmniej na chwilę. Bo prognozy na maj nie rozpieszczają termicznie, co jednak oznacza dobre wiadomości dla gospodarzy, ogrodników i sadowników. Najważniejsze, by zachowana została równowaga termiczna i opadowa, z którą w ostatnich latach jest coraz gorzej.

Autorka/Autor:Arleta Unton-Pyziołek

Źródło: tvnmeteo.pl

Pozostałe wiadomości

Kolejne dni przyniosą nam przeplatankę w pogodzie. Polska naprzemiennie znajdzie się pod wpływem obszarów niskiego i wysokiego ciśnienia, przez co niemal z dnia na dzień zaobserwujemy zmiany. W prognozach widać zarówno opady deszczu, jak i 16 stopni Celsjusza na termometrach.

Za sprawą Manueli doświadczymy marcowej zmienności

Za sprawą Manueli doświadczymy marcowej zmienności

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zrzut paliwa z drugiego stopnia rakiety Falcon 9 od SpaceX był widoczny nad Polską. Towarzyszyła mu charakterystyczna, świetlista spirala. Rakieta wyniosła na orbitę tajemniczy ładunek podczas misji NROL-69 przeprowadzonej dla amerykańskiego wojska.

Kosmiczny wir przemknął po polskim niebie

Kosmiczny wir przemknął po polskim niebie

Aktualizacja:
Źródło:
Z głową w gwiazdach, O kosmosie i astronautyce - Adam Hurcewicz, NRO, tvnmeteo.pl

Dość ciepła pogoda niedługo ustąpi miejsca ochłodzeniu. Jaka temperatura czeka nas w nadchodzących tygodniach? Sprawdź, co przewiduje Tomasz Wasilewski w swojej prognozie długoterminowej na kolejne 16 dni.

Pogoda na 16 dni: czeka nas zimny prysznic

Pogoda na 16 dni: czeka nas zimny prysznic

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W nocy z poniedziałku na wtorek temperatura przy gruncie spadnie do -3 stopni Celsjusza. Sprawdź, gdzie obowiązują alarmy.

Ostrzeżenia IMGW dla ośmiu województw

Ostrzeżenia IMGW dla ośmiu województw

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Do wybrzeży Santorini przybił pierwszy w tym sezonie statek wycieczkowy. Na początku roku życie na wyspie sparaliżowała seria trzęsień ziemi. Przybycie turystów dodało otuchy mieszkańcom, którzy obawiali się, że wstrząsy negatywnie wpłyną na sezon turystyczny.

Turyści nie przestraszyli się trzęsień. Wracają na Santorini

Turyści nie przestraszyli się trzęsień. Wracają na Santorini

Źródło:
PAP, Reuters

Pogoda na jutro, czyli na wtorek 25.03. W nocy na termometrach lokalnie zobaczymy wartości poniżej zera. Dzień będzie przeważnie pochmurny, ale deszcz pokropi tylko w nielicznych regionach. Termometry pokażą do 16 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - wtorek 25.03. Nocą miejscami szczypnie mróz

Pogoda na jutro - wtorek 25.03. Nocą miejscami szczypnie mróz

Źródło:
tvnmeteo.pl

Niedźwiedzica zaatakowała mężczyznę na Słowacji. Zwierzę, któremu towarzyszyły dwa młode, było agresywne i nie reagowało na próby obrony. Do zdarzenia, zarejestrowanego na nagraniu, doszło w rejonie pasma górskiego Mała Fatra.

Atak niedźwiedzia na Słowacji. Dramatyczne nagranie

Atak niedźwiedzia na Słowacji. Dramatyczne nagranie

Źródło:
zilinak.sk, tvnmeteo.pl

Małe ilości pyłu znad Sahary dotarły w niedzielę do południowej części Polski. Czy zjawisko zostanie z nami na dłużej? Zapytaliśmy o to naszą synoptyk Arletę Unton-Pyziołek.

Pył saharyjski nad Polską. Synoptyk sprawdza

Pył saharyjski nad Polską. Synoptyk sprawdza

Źródło:
tvnmeteo.pl

Trwa walka z pożarami, które od ubiegłego tygodnia niszczą lasy w Korei Południowej. Dotychczas płomienie zniszczyły ponad 8,7 tysiąca hektarów terenów leśnych i zagroziły dziesiątkom domów. Cztery osoby zginęły podczas akcji ratunkowej, dziewięć odniosło rany.

Płomienie zbliżają się do miast. Nie żyją cztery osoby

Płomienie zbliżają się do miast. Nie żyją cztery osoby

Źródło:
Reuters, The Korea Herald

Wirujący lej pojawił się mieście Rolling Fork w stanie Missisipi. Tornado uszkodziło kilka budynków gospodarczych i zerwało linie elektryczne. Kilkaset domów było pozbawionych prądu.

Zawyły syreny, pojawił się wirujący lej. Nagranie

Zawyły syreny, pojawił się wirujący lej. Nagranie

Źródło:
CNN, timesnownews.com

Śnieg pojawił się w północno-wschodniej części Hiszpanii. Na drogach występowały spore utrudnienia. Hiszpańska służba meteorologiczna AEMET wydała ostrzeżenia. Jednak dla niektórych mieszkańców widok zabielonych krajobrazów okazał się przyjemny.

Spadł śnieg, zamknięto część dróg. Powrót zimowej aury

Spadł śnieg, zamknięto część dróg. Powrót zimowej aury

Źródło:
ENEX, larazon.es

Gwałtowna burza przetoczyła się przez boliwijskie miasto El Alto, położone w zachodniej części kraju. Podczas wyładowań mocno sypnęło gradem. Na ulicach zrobiło się biało, jakby spadł śnieg.

Po burzy utworzyły się dywany gradu

Źródło:
Reuters

Strażacy walczą z pożarami lasów, które szaleją w Karolinie Północnej. Z powodu zagrożenia konieczna była ewakuacja części mieszkańców hrabstwa Polk. W sąsiedniej Karolinie Południowej ogłoszono stan wyjątkowy.

"Jeśli nie opuścisz terenu teraz, możesz zginąć"

"Jeśli nie opuścisz terenu teraz, możesz zginąć"

Źródło:
PAP, The Guardian

Młody paszczak australijski z ogrodu zoologicznego w Atlancie otrzymał imię Pierogi. Jak przekazali opiekunowie, pisklę szybko rośnie i już wkrótce rozpocznie kolejny etap dojrzewania. Gatunek pochodzi z Australii, gdzie bywa mylony z sowami - ptaki te aktywne są bowiem nocą.

Amerykańskie zoo przywitało na świecie Pierogi

Amerykańskie zoo przywitało na świecie Pierogi

Źródło:
Zoo Atlanta, Australian Museum

Zawalił się zabytkowy most na rzece Tag w centralnej Hiszpanii. Jak poinformowały lokalne władze, do uszkodzenia doszło w niedzielną noc. Most pochodził z XV wieku i został założony na konstrukcji pochodzącej z czasów Cesarstwa Rzymskiego.

Służył od stuleci. Zawalił się tej nocy

Służył od stuleci. Zawalił się tej nocy

Źródło:
El Pais, La Razon

Lew morski zaatakował i pogryzł surfera u wybrzeży Kalifornii. Niezwykła agresja zwierzęcia była prawdopodobnie wywołana przez chorobę. W okolicy od miesiąca trwa toksyczny zakwit, a zatrute zwierzęta cierpią tak bardzo, że mogą atakować bez ostrzeżenia.

Lew morski pogryzł surfera. Zwierzę było chore

Lew morski pogryzł surfera. Zwierzę było chore

Źródło:
CBS News

Kania ruda zazwyczaj pojawia się w naszym kraju w marcu, dlatego uznawana jest za zwiastun wiosny. Należy do gatunków nielicznych, ale ze względu na swoje upierzenie ptaka można zaliczyć do grona najpiękniejszych drapieżników w Europie. Siedliska tych zwierząt w Polsce objęte są ścisłą ochroną.

Występuje nielicznie, uważa się ją za "zwiastun wiosny"

Występuje nielicznie, uważa się ją za "zwiastun wiosny"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

W Aragonii w północno-wschodniej Hiszpanii na niebezpiecznym szlaku prowadzącym na szczyt Moncayo zginęło trzech alpinistów. Wejście na górę utrudniała im skrajnie niekorzystna pogoda - wiał silny wiatr, padał śnieg.

Ten szczyt o tej porze roku to "piekło". Trzech alpinistów zginęło

Ten szczyt o tej porze roku to "piekło". Trzech alpinistów zginęło

Źródło:
PAP, El Pais

Portugalia od kilku dni odczuwa skutki burzy Martinho. Silny wiatr łamał drzewa i powodował utrudnienia komunikacyjne. Kilka osób zostało rannych, w tym jedna ciężko. W sobotę w części regionów kraju wciąż obowiązywały pomarańczowe ostrzeżenia.

Burza nęka ich od kilku dni. Powalone drzewa, są ranni

Burza nęka ich od kilku dni. Powalone drzewa, są ranni

Źródło:
PAP, SIC Noticias, tvnmeteo.pl

Hiszpania zmaga się z powodziami, które są następstwem ulewnych opadów deszczu. Lokalne media podały, że w wyniku żywiołu zginęły trzy osoby. W mieście Avila ogłoszono stan wyjątkowy.

Powodzie sieją spustoszenie. "Jestem przerażony, wszystko jest pod wodą"

Powodzie sieją spustoszenie. "Jestem przerażony, wszystko jest pod wodą"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, El Pais, 20 Minutos, elconfidencial.com

Na orbicie okołoziemskiej znajduje się obecnie ponad 28 tysięcy obiektów stworzonych przez człowieka. Około 11 tysięcy z nich to aktywne satelity, a liczba ta wciąż rośnie. Aby nie "zaśmiecać" przestrzeni dookoła naszej planety, nieużywane obiekty są sprowadzane niżej, gdzie z pomocą grawitacji spalają się w atmosferze. Chociaż rozwiązanie to pozwala odzyskać cenne miejsce na orbicie, naukowcy zaczynają zastanawiać się, jaki wpływ na atmosferę mają resztki "kosmicznych śmieci".

Tysiące satelitów co roku ulegają spaleniu. Jaki wpływ mają na ziemską atmosferę?

Tysiące satelitów co roku ulegają spaleniu. Jaki wpływ mają na ziemską atmosferę?

Źródło:
The Conversation

Morświn to bałtycki krewny delfinów. W Bałtyku, a tym bardziej na wodach polskich, jest gościem i dlatego gatunek ten jest objęty ścisłą ochroną. - Zwierzęta te są niesłychanie trudne do zaobserwowania, małe i bardzo płochliwe - powiedział oceanolog profesor Jan Marcin Węsławski.

Są bardzo płochliwe i trudne do zaobserwowania

Są bardzo płochliwe i trudne do zaobserwowania

Źródło:
PAP

Pierścienie Saturna "zniknęły" w niedzielę - przynajmniej z perspektywy obserwatorów z Ziemi. Do zjawiska dochodzi cyklicznie, a jest ono związane z wzajemnym położeniem tych dwóch planet. Kiedy zobaczymy je ponownie?

W niedzielę Saturn "stracił" swoje pierścienie

W niedzielę Saturn "stracił" swoje pierścienie

Źródło:
space.com, tvnmeteo.pl

Ośmiornica na grzbiecie rekina - taki widok udało się uwiecznić badaczom z Nowej Zelandii. Na nagraniu widać pomarańczowego głowonoga przycupniętego między płetwami ostronosa atlantyckiego. Naukowcy przyznali, że trudno im wyjaśnić, w jaki sposób doszło do spotkania tych dwóch gatunków.

Ośmiornica jechała na grzbiecie rekina. Nagrali ją badacze

Ośmiornica jechała na grzbiecie rekina. Nagrali ją badacze

Źródło:
University of Auckland, LiveScience

Jeden z podleśniczych z Turka (woj. wielkopolskie) pokazał, jak wygląda jego codzienność. Na nogawce jego spodni osiadło kilkanaście kleszczy. Pajęczaki te są aktywne od dawna, jednak z uwagi na coraz wyższą temperaturę pokazują się chętniej. Jak chronić się przed ukąszeniem i co robić, gdy już do niego dojdzie?

Aż strach patrzeć na to nagranie. Nogawka spodni cała w kleszczach

Aż strach patrzeć na to nagranie. Nogawka spodni cała w kleszczach

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wysoka temperatura i mnóstwo słońca - taką pogodą mogli cieszyć się w piątek przebywający na wybrzeżu Chorwacji. Były nawet osoby, które odważyły się popływać w Adriatyku.

Tak Chorwaci świętowali pierwszy dzień wiosny

Tak Chorwaci świętowali pierwszy dzień wiosny

Źródło:
Reuters

Ci, którzy wstali w piątek przed godziną 6 rano, mogli zaobserwować kilkusekundowy przelot bolidu. Według ekspertów z sieci obserwacyjnej Skytinel, obiekt mógł być związany z rojem eta Virginidów.

"W atmosferę nad Polską wtargnęła kosmiczna skała". Bolid na nagraniu

"W atmosferę nad Polską wtargnęła kosmiczna skała". Bolid na nagraniu

Źródło:
Skytinel, tvnmeteo.pl

Wulkan Lewotobi Laki-Laki, który położony jest na indonezyjskiej wyspie Flores, w czwartek i piątek pokazał swoje groźne oblicze. Na Flores obowiązuje najwyższy stopień stanu alarmowego. Są informacje o osobach, które odniosły obrażenia na skutek kontaktu z popiołem.

Wielka chmura parzącego popiołu spadła na wyspę w Indonezji

Wielka chmura parzącego popiołu spadła na wyspę w Indonezji

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, AP News, The Guardian

Już za kilka dni Słońce nad naszymi głowami będzie wyglądać inaczej niż zwykle. Nadchodzi częściowe zaćmienie Słońca, a więc zjawisko, podczas którego część naszej dziennej gwiazdy zostanie przysłonięta przez Księżyc. Jak przygotować się do obserwacji?

Zaćmienie Słońca w Polsce już za kilka dni. Jak je obserwować

Zaćmienie Słońca w Polsce już za kilka dni. Jak je obserwować

Źródło:
PAP