Uważajmy na promieniowanie słoneczne. We wtorek i w środę w centralnej i południowej Polsce spodziewany jest bardzo wysoki indeks UV, co oznacza, że przebywanie na słońcu może być niebezpieczne. Nie zapominajmy o nakryciach głowy i kremach z filtrem przeciwsłonecznym.
Nad Polskę napłynęły masy ciepłego powietrza zwrotnikowego, zaciągane do nas przez wyż Bettina. Układ baryczny przyniesie ze sobą spory skok temperatury oraz słoneczne, pogodne niebo. W części kraju wydano ostrzeżenia przed upałem, ale zagrożenie stanowić mają nie tylko wysokie temperatury.
CZYTAJ DALEJ: IMGW ostrzega przed skwarem. Będzie nawet 35 stopni
Czym jest indeks UV
Indeks UV to międzynarodowy standard służący do określania pomiaru promieniowania ultrafioletowego (UV), które emituje Słońce danego dnia w określonym miejscu. Indeks UV o wysokości od 6 do 7 stwarza wysokie i bardzo wysokie zagrożenie podczas dłuższego przebywania na słońcu. W takim przypadku należy używać kremów z filtrem (przynajmniej SPF 15) oraz nosić jasne ubrania i nakrycia głowy. Warto ograniczyć czas przebywania na słońcu w godzinach 11-16.
Natomiast indeks UV równy lub wyższy 8 informuje o bardzo wysokim zagrożeniu dla naszego zdrowia. Wtedy należy jeszcze bardziej zatroszczyć się o skórę, ponieważ może dojść do bardzo szybkiego opalenia, a także oparzenia.
Indeks UV we wtorek
Jak wynika z prognozy indeksu UV dla bezchmurnego nieba, we wtorek najwyższa wartość indeksu UV, 9, prognozowana jest na obszarach górskich w południowej Polsce. W centralnej części kraju promieniowanie będzie również bardzo intensywne - tam spodziewane są wartości indeksu UV rzędu 8. Nieco niższy będzie jedynie na północy.
Z uwagi na to, że we wtorek prognozowana jest pogodna aura, prognoza indeksu UV z uwzględnieniem zachmurzenia prezentuje się identycznie.
Indeks UV w środę
Wysokie wartości indeksu UV prognozowane są również w środę. W Tatrach może on wynieść nawet 10, co oznacza bardzo intensywne promieniowanie i wysokie zagrożenie poparzeniem słonecznym. Na południu spodziewane są wartości rzędu 9, a w większości kraju indeks UV ma wynieść 8. Niższe wartości mogą pojawić się tylko na krańcach północnych. Również tego dnia niebo ma być bezchmurne.
Promieniowanie ultrafioletowe - rodzaje
Ryzyko poparzenia skóry, udaru lub czerniaka wiąże się z promieniowaniem ultrafioletowym, które ma trzy różne rodzaje fal: UVA, UVB i UVC.
Promienie UVA są najdłuższe i docierają do głębokich warstw skóry, uszkadzając jej włókna kolagenowe i tym samym przyspieszając starzenie oraz powodując zmarszczki. Docierają do powierzchni Ziemi niezależnie od tego, czy słońce świeci, czy jest schowane za chmurami. Występują z taką samą intensywnością niezależnie od pogody.
Promienie UVB są krótsze od UVA. Część z nich pochłaniana jest przez warstwę ozonową, ale większość dociera do powierzchni Ziemi. UVB opalają i powodują poparzenia skóry. Uszkadzają DNA komórek, co w konsekwencji prowadzi do czerniaka, najgroźniejszej odmiany raka skóry. Ich intensywność zależy od pory roku i dnia. Najsilniej działają od kwietnia do października w godzinach 10-16.
Źródło: IMGW, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: stock.adobe.com