Polska

Polska

W pandemii Polacy przytyli. "Otyłości nie należy odchudzać, otyłość należy leczyć"

4 marca to Światowy Dzień Otyłości. Eksperci przypominają, iż należy ją traktować jako chorobę przewlekłą, co robi tylko 13 procent Polaków. A cierpi na nią jedna czwarta ludności naszego kraju. Problem pogłębiła pandemia i związane z nią restrykcje, a jak tłumaczy profesor Paweł Bogdański z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, osoba z otyłością jest obarczona większym ryzykiem ciężkiego przebiegu COVID-19.

Rozpadł się wir polarny, mieliśmy mróz i "upał". Alarmująca oznaka globalnego ocieplenia

Niedawno ściskał siarczysty mróz, w ostatnich dniach padały rekordy ciepła. Jak komentuje klimatolog z Uniwersytetu Wrocławskiego, kilkanaście stopni poniżej czy powyżej zera, choć to drugie zdarza się rzadko, "to nie ekstremum", jednak zmiana temperatury w ciągu tygodnia o 30 stopni powinna nas zaalarmować. A ta jest niczym innym, jak skutkiem postępujących zmian klimatu - podkreśla doktor Marek Błaś.

Warszawa pobiła swój rekord ciepła w lutym

Napływ zwrotnikowego powietrza przyczynił się w środę do pobicia rekordu temperatury maksymalnej dla Warszawy w lutym. Termometry pokazały 17,5 stopnia Celsjusza - przekazał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Rekonesans wojska nad Wisłą w powiecie płockim. Utrzymuje się alarm przeciwpowodziowy

Czwartek jest kolejnym dniem pracy lodołamaczy na odcinku Wisły w Płocku. Wody Polskie przekazały dzień wcześniej, że powyżej miasta, gdzie zalega pokrywa lodowa, "jedną z rozważanych opcji jest wkroczenie do akcji saperów", jednak Piotr Jakubowski ze starostwa płockiego podkreśla, że to nie czas na tak radykalne kroki. W związku z rosnącym poziomem rzeki część budynków w pobliskim Wyszogrodzie zabezpieczono workami z piaskiem.

Jak ochronić rośliny ogrodowe przed suszą fizjologiczną

Polska przyroda powolutku budzi się do życia. Jak zauważyła doktor inżynier Ewa Jerzak z Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, dzięki wysokiej temperaturze drzewa, krzewy i kwiaty zaczęły już się rozwijać. Wciąż jednak powinno się je chronić.

10 lodołamaczy w akcji i "bardzo poważny problem z bobrami"

10 lodołamaczy pracuje na Zbiorniku Włocławskim. Zator kruszony przez jednostki dzień wcześniej został naruszony i przemieścił się nieco z nurtem. Poziom wody w samym Płocku, gdzie lodołamacze mają dotrzeć w ciągu następnych dni, opada, ale wzrasta za to w innych miejscowościach na terenie powiatu płockiego.

Strażacy szykują się do walki z falami wezbraniowymi

Państwowa Straż Pożarna przygotowuje się do konsekwencji prognozowanej odwilży. Służby monitorują stan wałów przeciwpowodziowych i poziom wody w rzekach, a także gromadzą ewentualny sprzęt, konieczny do niesienia pomocy. Wciąż prowadzone są akcje lodołamania na Odrze i Zbiorniku Włocławskim.