TVN Meteo | Pogoda

Alerty IMGW - silny mróz. Nocą możliwe nawet -17 stopni

TVN Meteo | Pogoda

Aktualizacja:
Autor:
kw,ps,dd
Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW
Pogoda na noc 25/26.05
Pogoda na noc 25/26.05tvnmeteo.pl
wideo 2/5
Pogoda na jutro 28.12

Przed nami kolejna mroźna noc. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia w kilku województwach. Miejscami termometry mogą pokazać minimalnie -17 stopni.

Synoptycy IMGW wydali alarmy pierwszego stopnia.

Alarmy IMGW - silny mróz

Nadchodząca noc znów będzie mroźna. Alarmy wydano w województwach:

- podkarpackim, w powiatach: bieszczadzkim, leskim, sanockim, krośnieńskim i jasielskim;

- małopolskim, w powiatach: gorlickim, nowosądeckim, nowotarskim i tatrzańskim;

- kujawsko-pomorskim, w powiatach: brodnickim, wąbrzeskim, grudziądzkim, chełmińskim, Grudziądz, świeckim i tucholskim;

- pomorskim, w powiatach: kwidzyńskim, sztumskim, malborskim, nowodworskim, gdańskim, tczewskim oraz starogardzkim.

Prognozowana jest temperatura minimalna miejscami w granicach do -17/-15 stopni Celsjusza. Na południu Polski ostrzeżenia będą ważne do godziny 9 we wtorek, a na północy - do godziny 8.

Ostrzeżenia meteorologicznetvnmeteo.pl za IMGW

Za nami mroźny poranek

Poniedziałkowy poranek przyniósł w wielu regionach silny mróz. W województwie zachodniopomorskim najniższą temperaturę odnotowano w Wierzchowie -21,6 stopnia Celsjusza, Trzcińsku -20,4 st. C, Szczecinku -17 st. C, Przelewicach -16,5 st. C, Resku -16,5 st. C i Goleniowie -16 st. C. W województwie łódzkim temperatura powietrza na przeważającym obszarze spadła do -17 st. C, lokalnie do -20 st. C. Podobne wartości zanotowano w województwie wielkopolskim. Cieplej było natomiast w województwie pomorskim. Tam najniższa temperatura minimalna wystąpiła w południowych i zachodnich powiatach. Jak informował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, część centralna przez część nocy pokryta była chmurami, co zapobiegło silnemu wychłodzeniu terenu. Zanotowana temperatura minimalna -14,5 st. C w Miastku, -14,1 st. C w Chojnicach, -14 st. C w Kmiecinie, -13,6 st. C Radostowie. Stacje nadmorskie zanotowały z kolei od -8 st. C w Ustce do -3,6 st. C na Helu.

Temperatura nocą spadła poniżej -20 stopni

W nocy (26/27.12) temperatura powietrza spadła poniżej -20 st. C w Małopolsce i na Podkarpaciu - poinformował w poniedziałek rano Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie. Najniższe wartości odnotowano w Tyliczu -24,6 st. C oraz w Wysowej -22 st. C. Temperatura może się jeszcze nieznacznie obniżyć - podano.

W województwie podkarpackim najzimniej było w powiatach: jarosławskim, leskim, lubaczowskim, przemyskim, przeworskim, sanockim i bieszczadzkim. Temperatura powietrza spadła tam lokalnie do -22 st. C.

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia

Ostrzeżenie meteorologiczne IMGW przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Jak chronić się przed mrozem?PAP
Zagrożenia zimoweRządowe Centrum Bezpieczeństwa

Autor:kw,ps,dd

Źródło: tvnmeteo.pl, IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości