Słonie afrykańskie potrafią porozumiewać się ze sobą poprzez zapachy. Australijscy naukowcy odkryli, że zwierzęta wydzielają substancje chemiczne, za pomocą których mogą zostać łatwo zidentyfikowane przez inne osobniki. Ponadto potrafią one błyskawicznie zachowywać zapachy w pamięci.
Słonie afrykańskie komunikują się ze sobą za pomocą różnych sygnałów. Zwierzęta potrafią wydawać zróżnicowane dźwięki, jak również przekazywać informacje innym członkom stada poprzez ruchy trąby i uszu. Jak pokazuje badanie opublikowane na łamach czasopisma "Scientific Reports", ssaki te porozumiewają się także poprzez zmysł węchu, a przekazywane w ten sposób informacje mogą pozostawać na długo w ich pamięci.
Unikalny skład chemiczny
Naukowcy z Uniwersytetu Queenslandu w Australii przeprowadzili badania na 113 słoniach zamieszkujących rezerwaty przyrody w Malawi. Skupili się przede wszystkim na analizie składu wydzielin oraz produktów przemiany materii zwierząt, jak również określili stopień pokrewieństwa między nimi poprzez testy DNA. Jak się okazało, każdy osobnik miał nieco inny "profil zapachowy".
- Znaleźliśmy szereg substancji chemicznych wspólnych dla członków grupy, a poza nimi także inne, które były unikalne dla każdego osobnika - wyjaśnił współautor badania profesor Louw Hoffman.
Jak wytłumaczył naukowiec, zachowania społeczne słoni sugerują również, że używają one zapachu do porozumiewania się z innymi osobnikami, zarówno w obrębie ich stada, jak i poza nim.
- Zaobserwowaliśmy, że słonie witają się ze sobą, piszcząc i wachlując uszami - powiedział. - W ten sposób mogą popychać swoje feromony w stronę drugiego zwierzęcia, pokazując, że je rozpoznają. Gdy dwa słonie nacierają na siebie, poruszając uszami, (...) mogą po prostu wysyłać swój zapach jako ostrzeżenie, aby nie zadzierać z nimi.
Słoniowa pamięć
Hoffman dodał, że słonie nie tylko identyfikują różne zapachy, ale także sprawnie zachowują je w pamięci.
- Niektóre zwierzęta w badaniu były hodowane w niewoli i uczone sztuczek, w tym podnoszenia kapelusza turysty i wąchania go - powiedział. - Kiedy turysta wracał wiele godzin później, słoń natychmiast potrafił rozpoznać, do kogo należał kapelusz.
Dzięki wyczulonemu zmysłowi węchu i dobrej pamięci, zwierzęta potrafią rozpoznać swoje rodzeństwo nawet lata po ich rozdzieleniu. Naukowcy twierdzą, że słonie mogą być ponadto szkolone do wyczuwania wielu zapachów, w tym krwi i materiałów wybuchowych.
- Te odkrycia pokazują, że słonie są złożonymi stworzeniami - powiedział Hoffman. - Ludzie wydają nam się szczytem ewolucyjnej drabiny, ale wiemy, że słonie to jedne z wielu zwierząt, których zmysły są precyzyjniej dostrojone niż nasze. Jest wiele rzeczy, których mogą nas nauczyć - dodał.
Źródło: University of Queensland, Animal Diversity Web
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock