W części regionów obowiązują alerty hydrologiczne drugiego stopnia. "W związku z wysokim napełnieniem Bałtyku (536 centymetry) oraz prognozowaną sytuacją meteorologiczną na Zalewie Szczecińskim przewidywane są wahania poziomów wody powyżej stanów ostrzegawczych" - podało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Szczecinie na podstawie komunikatu IMGW.
O wezbraniu wody z przekroczeniem stanów ostrzegawczych na Zalewie Szczecińskim informuje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Szczecinie. Według prognoz, poziom wody może się jeszcze podnieść. Jak podało Centrum, w związku z wysokim napełnieniem Bałtyku (536 cm) oraz prognozowaną sytuacją meteorologiczną na Zalewie Szczecińskim przewidywane są wahania poziomów wody powyżej stanów ostrzegawczych.
Wysoki stan wody jest również na Odrze w Szczecinie.
Ostrzeżenia
W związku z ryzykiem podwyższonego stanu wód, w całym województwie zachodniopomorskim obowiązuje drugi stopień zagrożenia hydrologicznego, wydany przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Ostrzeżenie wygaśnie o godzinie 8 w środę.
Meteorolodzy prognozują również silny wiatr w środkowej i zachodniej części strefy brzegowej Bałtyku. Północno-zachodni wiatr może wiać z prędkością 5 do 6 w skali Beauforta, co odpowiada prędkości 30-50 kilometrów na godzinę. W porywach wiatr osiągnie do 7 stopni w skali Beauforta, czyli do 62 km/h.
Polska laguna
Wbrew powszechnej opinii Zalew Szczeciński nie jest poszerzonym ujściem Odry, a laguną przybrzeżną. Jej cechą charakterystyczną jest cyrkulacja wody spowodowana głównie przez wiatr. Według klasyfikacji z 1989 roku Zalew Szczeciński spełnia kryteria tak zwanej ograniczonej laguny. Są to takie czynniki jak obecność wielu wypływów, duże znaczenie wiatru dla cyrkulacji wody oraz brak dużego rozwarstwienia wód. Z kolei inne: wydłużona bariera ogradzająca od morza, ograniczona wymiana wód z morzem czy osadzanie się piasku w części najbliższej morzu oraz akumulacji mułu w pozostałej części akwenu spowodowały, że w 1981 roku zalew uznano za lagunę częściowo zamkniętą.
Według prawa morza zalew jest zaliczany do morskich wód wewnętrznych.
Czym jest ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia?
Według definicji IMGW, ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia oznacza, że stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, lecz poniżej stanów alarmowych.
Autor: kw,dd/rp / Źródło: PAP, IMGW