W Paryżu alarm, nad Wisłą pełen spokój. "Polacy, naród o żelaznych płucach"

Gęsty smog w Krakowie
Gęsty smog w Krakowie
tvn24
Gęsty smog w Krakowietvn24

Polacy oddychają najgorszym powietrzem w całej Unii Europejskiej, ale alarmy smogowe to u nas rzadkość. Polskie władze zadecydowały, że stan alarmowy wprowadzą dopiero wtedy, kiedy stężenie zanieczyszczeń przekroczy normy sześciokrotnie. I twardo się tego trzymają. Jak pod tym względem wypadamy na tle Europy?

OGLĄDAJ TVN METEO NA ŻYWO W INTERNECIE

O smogu w Polsce w ostatnich miesiącach mówi się dużo. Tym więcej, im gorsza jest jakość powietrza nad naszym krajem. We wtorek w Krakowie wprowadzono najwyższy stopień zagrożenia w związku ze smogiem. Oznacza to, że zalecane normy przekroczono przynajmniej sześciokrotnie.

Kierownik małopolskiego WCZK o sytuacji w Krakowie (31.01)
Kierownik małopolskiego WCZK o sytuacji w Krakowie (31.01)tvn24

Co nas truje

Zawieszony w powietrzu pył może zawierać substancje toksyczne, takie jak wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (np. benzo[a]piren), metale ciężkie oraz dioksyny i furany. Dzielimy go ze względu na wielkość cząsteczek:

PYŁ PM10 - cząstki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów (około jedna piąta grubości ludzkiego włosa), mogą atakować górne drogi oddechowe i płuca;

PYŁ PM25 - groźniejszy niż PM10, cząstki o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra mogą docierać do górnych dróg oddechowych i płuc, a nawet przenikać do krwi.

SPRAWDŹ AKTUALNY STAN POWIETRZA W POLSCE

Polska a Europa

Zasada jest prosta - im wyższe stężenie pyłu zawieszonego w powietrzu, tym większe zagrożenie dla zdrowia człowieka. Światowa Organizacja Zdrowia (World Health Organization) zaleca, by średnie dobowe zanieczyszczenie nie przekraczało 25 μg/m3 dla PM2.5 oraz 50 μg/m3 dla PM10.

Ponieważ prawo Unii Europejskiej nie narzuca jednolitych poziomów informowania i alarmowych dla stężenia pyłu, każdy kraj może przyjąć własne lub może ich nie przyjmować wcale. Wiele państw UE w trosce o zdrowie obywateli wprowadziło na tym polu wewnętrzne regulacje.

06908bef-8e9b-4b92-a766-4ee6b2b6b1ab.png

W Polsce tę kwestię reguluje Rozporządzenie Ministra Środowiska z 2012 roku.

POZIOM INFORMOWANIA (PM10) - 200 μg/m3 średniodobowo

POZIOM ALARMOWY (PM10) - 300 μg/m3 średniodobowo

Czym jest poziom informowania?

Gdy poziom informowania zostaje przekroczony, informacja o złym stanie powietrza powinna trafić do jak największej liczby mieszkańców danego terenu. To istotne szczególnie dla najbardziej narażonych grup - ludzi starszych i chorych, dzieci, kobiet w ciąży.

W Polsce obywatele są informowani o zagrożeniu dopiero wtedy, gdy stężenie PM10 czterokrotnie przekracza zalecenia WHO. Poziom informowania nad Wisłą jest też czterokrotnie wyższy niż w Finlandii, niemal trzykrotnie wyższy niż na Węgrzech i dwukrotnie wyższy niż na Słowacji.

bdbc6777-5a96-4748-957b-de6e10446db2.png

Czym jest poziom alarmowy?

W przypadku ogłoszenia poziomu alarmowego władze muszą podjąć konkretne działania w celu poprawy jakości powietrza, jak np. ograniczenie ruchu kołowego czy darmowa komunikacja.

Tu również Polska jest na szarym końcu Europy. Żeby nad Wisłą wprowadzono stan alarmowy, powietrze musi być cztery razy bardziej zanieczyszczone niż we Francji i trzy razy bardziej zanieczyszczone niż np. na Węgrzech.

0732f4a5-a534-49fa-965c-831738209638.png

CZYTAJ WIĘCEJ NA TEMAT WPŁYWU SMOGU NA ZDROWIE

Smog w Katowicach widać gołym okiem

Polski Alarm Smogowy domaga się obniżenia progu alarmowego w Polsce do 100 mikrogramów, by móc skuteczniej ostrzegać mieszkańców. Pod petycją do Ministerstwa Środowiska w tej sprawie podpisało się 10 tys. osób.

Resort nie zamierza jednak obniżać poziomów, przy których ogłasza się alarmy, bo... trzeba by je ogłaszać zbyt często.

"Choć w odpowiedzi Ministerstwa Środowiska na petycję PAS czytamy, że obecne progi są wystarczające i ostrzegają o poziomie zanieczyszczeń, którego przekroczenie powoduje "negatywne skutki dla zdrowia ludzkiego", nie zgadzamy się z tym" - tłumaczy Ewa Lutomska z Polskiego Alarmu Smogowego.

Polacy o żelaznych płucach?

"Skutki dla zdrowia ludzkiego pojawiają się znacznie wcześniej niż przy poziomie stężeń uważanych w Polsce za alarmowe. Na przykład we Francji analogiczne poziomy, które informują mieszkańców, że powietrze jest niezdrowe lub bardzo niezdrowe, są określone na poziomie 80 ug/m3. Nasuwa się wniosek, że Ministerstwo Środowiska przekonane jest, że Polacy mają znacznie odporniejsze płuca niż Francuzi i są bardziej odporni na smog" - zauważa Lutomska.

Ministerstwo Środowiska w odpowiedzi na petycję PAS stwierdza, że obniżenie progów alarmowych byłoby nieskuteczne, bo wówczas wprowadzano by je zbyt często, przez co "spowszedniałyby" mieszkańcom kraju. Aktywistom PAS trudno się z tym zgodzić. W swoim raporcie na temat smogu ironicznie nazywają Polaków "narodem o żelaznych płucach".

"Częstsze ogłaszanie alarmów smogowych mogłoby skutecznie uświadomić Polakom, jak duża jest skala problemu. Jest to niezbędne dla budowania świadomości i przeprowadzenia skutecznej zmiany społecznej. Bez zmiany progów alarmowych będziemy oszukiwani i będziemy wierzyć, że nic nam nie grozi" - dodaje.

Autor: AD/ja / Źródło: TVN Meteo, Polski Alarm Smogowy

Pozostałe wiadomości

Pogoda na majówkę 2025. Czy ciepła w wielu miejscach Wielkanoc oznacza, że zbliżający się wielkimi krokami długi, majowy weekend będzie sprzyjał grillowaniu i spędzaniu czasu na świeżym powietrzu? Nasza synoptyk Arleta Unton-Pyziołek sprawdziła najnowsze wyliczenia amerykańskich i europejskich modeli meteorologicznych.

Pogoda na majówkę. Te prognozy "stawiają Polskę w nieciekawej sytuacji"

Pogoda na majówkę. Te prognozy "stawiają Polskę w nieciekawej sytuacji"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Gdzie jest burza? Nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Towarzyszą im opady deszczu i porywy wiatru. Śledź z nami aktualną sytuację pogodową.

Gdzie jest burza? Może padać grad

Gdzie jest burza? Może padać grad

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Kolejne dni w pogodzie zapowiadają się dość niespokojnie. Nad różnymi regionami przechodzić będą burze, lokalnie z intensywnymi opadami deszczu. Tuż przed weekendem możemy spodziewać się sporego spadku temperatury.

Zmianę pogody odczujemy na własnej skórze

Zmianę pogody odczujemy na własnej skórze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami w kolejnych regionach. Wyładowania będą zagrożeniem również na północnym zachodzie Polski. Mogą im towarzyszyć dość obfite opady deszczu oraz silny wiatr. Żółte alarmy IMGW obowiązują w jedenastu województwach.

Tutaj też będzie groźnie. Alarmy IMGW dla kolejnych regionów

Tutaj też będzie groźnie. Alarmy IMGW dla kolejnych regionów

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Władze i studenci amerykańskiej uczelni University of Richmond w Wirginii zmagają się ze skutkami ogromnej awarii prądu, po tym jak wąż dostał się do głównej elektrowni i spowodował tam zwarcie. W efekcie zasilanie straciło kilkanaście budynków, a na kampusie odwołano zajęcia.

Na początku myśleli, że to żart. Wąż spowodował awarię na uniwersytecie

Na początku myśleli, że to żart. Wąż spowodował awarię na uniwersytecie

Źródło:
The Collegianur, WTVR

Na Kontakt24 otrzymaliśmy wyjątkowe nagrania z miejscowości Piaski w województwie mazowieckim. Nasz czytelnik zaobserwował tam zjawisko zwane wirem pyłowym.

Wir pyłowy na Mazowszu. "Wielkie zdziwienie"

Wir pyłowy na Mazowszu. "Wielkie zdziwienie"

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

W najbliższy weekend możemy doświadczyć dużej zmiany w pogodzie - mówią synoptycy. Według prognoz już niedługo do Polski mogą powrócić przymrozki, a w ciągu dnia będzie wyraźnie chłodniej. O szczegółach mówił Tomasz Wasilewski w programie "Wstajesz i wiesz" na antenie TVN24.

"Szykuje nam się duże ochłodzenie"

"Szykuje nam się duże ochłodzenie"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Mieszkańcy części zachodnich regionów Francji zmagają się ze skutkami powodzi. Po wylaniu rzek ewakuowano kilkaset osób, w wielu domach nie ma prądu.

Wylały rzeki. Ewakuacje, ponad tysiąc domów bez prądu

Wylały rzeki. Ewakuacje, ponad tysiąc domów bez prądu

Źródło:
francebleu.br, francetvinfo.fr

Pogoda na dziś, czyli wtorek 22.04. W wielu regionach spodziewane są opady deszczu, a lokalnie - burze. Towarzyszyć im będą silne porywy wiatru. Temperatura osiągnie nawet 24 stopnie Celsjusza.

Pogoda na dziś - wtorek, 22.04. Wiele miejsc z deszczem

Pogoda na dziś - wtorek, 22.04. Wiele miejsc z deszczem

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ciepło w święta i jeszcze chwilę po nich to ostatni etap kwietniowego lata. Co później czeka nas w pogodzie? Sprawdź autorską, długoterminową prognozę pogody na 16 dni przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: możliwy powrót przymrozków

Pogoda na 16 dni: możliwy powrót przymrozków

Źródło:
tvnmeteo.pl

Osy dachowe sieją spustoszenie w australijskim stanie Wiktoria. Przez owady zamknięto kawiarnie, a dzieci boją się wyjść z domów. Według ekspertów, wzrost populacji tego gatunku związany jest z cieplejszą niż zwykle jesienią.

Zamknięte kawiarnie. Mieszkańcy zmagają się z inwazją os

Zamknięte kawiarnie. Mieszkańcy zmagają się z inwazją os

Źródło:
ABC News

14-letnia dziewczynka został zabiła przez lwicę. Do zdarzenia doszło na ranczu graniczącym z południowymi krańcami Parku Narodowego Nairobi w Kenii. Do innego tragicznego wypadku doszło w rezerwacie położonym na północ od stolicy tego kraju. Słoń stratował tam 54-letniego mężczyznę.

Lew i słoń zabiły w weekend dwie osoby. Jedna ofiara to nastolatka

Lew i słoń zabiły w weekend dwie osoby. Jedna ofiara to nastolatka

Źródło:
CNN, PAP

Burzowy front, który w weekend nawiedził część Oklahomy i Teksasu, przyniósł ze sobą niszczycielskie tornada, ulewne deszcze i gradobicie. Na skutek żywiołu zginęły trzy osoby.

Niszczycielska seria tornad, ulewy. Nie żyją trzy osoby

Niszczycielska seria tornad, ulewy. Nie żyją trzy osoby

Źródło:
PAP, CNN

Koniec kwietnia i początek maja to czas, kiedy w lasach na Podkarpaciu, głównie w Bieszczadach i Beskidzie Niskim, można spotkać żmije zygzakowate. To okres, kiedy gady te mają okres godowy - przypominają leśnicy.

Atakują odruchowo, uważajmy na nie, będąc w podkarpackich lasach

Atakują odruchowo, uważajmy na nie, będąc w podkarpackich lasach

Źródło:
PAP

Rozpoczyna się kolejny piękny, wiosenny dzień, a przyroda tętni życiem. Niestety, ty już wiesz, że ból zatok, łzawiące oczy i alergiczny katar mogą zepsuć Ci ten czas. Sięgnij po OtriAllergy Control, pierwszy spray z flutykazonem dostępny bez recepty, produkowany przez markę Otrivin - ekspertów w walce z katarem. Dzięki niemu poczujesz ulgę na długie godziny i znów będziesz cieszyć się życiem bez przeszkód. Dowiedz się, w jaki sposób może pomóc Ci w opanowaniu objawów alergii!

Alergia nie ułatwia Ci życia? Przejmij nad nią kontrolę!

Alergia nie ułatwia Ci życia? Przejmij nad nią kontrolę!

Źródło:
Materiał promocyjny

Chińscy naukowcy przeanalizowali genom różnych odmian roślin, by określić ich wspólnego przodka. Kwiat, od którego wywodzą się dzisiejsze róże, wyglądał zupełnie inaczej niż rośliny dostępne w kwiaciarniach.

Naukowcy odkryli, jak wyglądał przodek róż

Naukowcy odkryli, jak wyglądał przodek róż

Źródło:
Science X Network

2025 rok już teraz może okazać się jednym z najgorszych sezonów pod względem pożarów Wielkiej Brytanii - alarmują organizacje ochrony przyrody. Bezwzględny żywioł przyczynia się do wyginięcia najrzadszych gatunków zwierząt.

Wielka Brytania. Cenne gatunki płonęły żywcem

Wielka Brytania. Cenne gatunki płonęły żywcem

Źródło:
BBC, National Trust

O fascynujących szczegółach ze świata kleszczy opowiada entomolog profesor Stanisław Ignatowicz.

Dla kur bywają przysmakiem. Tego o kleszczach mogliście nie wiedzieć

Dla kur bywają przysmakiem. Tego o kleszczach mogliście nie wiedzieć

Źródło:
PAP

Australijskie służby mierzą się z tragiczną falą utonięć w świąteczny weekend. Na wschodnim wybrzeżu szaleje silny wiatr powodujący powstawanie kilkumetrowych fal. W sumie od piątku w Nowej Południowej Walii oraz w pobliżu Melbourne zmarło sześć osób.

Kilkumetrowe fale porywają ludzi. Sześć osób nie żyje

Kilkumetrowe fale porywają ludzi. Sześć osób nie żyje

Źródło:
ABC, PAP, Reuters

Najstarszy czynny amerykański astronauta Don Pettit, wraz z dwoma rosyjskimi kosmonautami, wrócił na Ziemię. Mężczyźni bezpiecznie wylądowali na pokładzie kapsuły kosmicznej Sojuz MS-26. Pettit w dniu powrotu na naszą planetę obchodził 70. urodziny.

Wrócił na Ziemię w dniu swoich 70. urodzin

Wrócił na Ziemię w dniu swoich 70. urodzin

Źródło:
PAP, Reuters

Właściciel farmy w amerykańskim stanie Iowa rzucił się na pomoc zwierzętom po tym, jak w jego stodołę uderzyło tornado. Żywioł niemal zrównał z ziemią budynek, w którym znajdowało się kilkadziesiąt jagniąt i maciorek. Dzięki bohaterskiej postawie mężczyzny udało uratować się większość z nich.

Tornado zrównało stodołę z ziemią. Rolnik rzucił się na pomoc zwierzętom

Tornado zrównało stodołę z ziemią. Rolnik rzucił się na pomoc zwierzętom

Źródło:
CNN

Nawałnica przeszła przez podkarpacką gminę Pawłosiów. Obfite opady spowodowały, że wylał tam niewielki potok. Zalanych zostało ponad 150 budynków. - Straty są ogromne, mieszkańcy mówią, również ci najstarsi, że tak wielkich opadów deszczu sobie nie przypominają - relacjonował Marcin Kwaśny, reporter TVN24.

"To nie była zwykła burza". Ogromne straty w gminie na Podkarpaciu

"To nie była zwykła burza". Ogromne straty w gminie na Podkarpaciu

Źródło:
TVN24, PAP, tvnmeteo.pl

W sobotę w Tatrach doszło do dwóch groźnych wypadków. Jak przekazało Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, mimo pogodnej aury warunki w górach są trudne. Podczas wycieczek powinniśmy zachować ostrożność i mieć przy sobie niezbędny sprzęt.

Dwa niebezpieczne wypadki w Tatrach

Dwa niebezpieczne wypadki w Tatrach

Źródło:
PAP, TOPR

Uderzenie pioruna było prawdopodobnie przyczyną spłonięcia dzwonnicy w ponad stuletnim kościele w Minnesocie. Do zdarzenia doszło w czwartek, gdy nad regionem przechodziły burze i ulewy. To nie jedyny przypadek pożaru, do jakiego doszło podczas gwałtownych zjawisk atmosferycznych.

Zabytkowy kościół zapalił się podczas burzy

Zabytkowy kościół zapalił się podczas burzy

Źródło:
CBS News, MPR News

Donald Trump podpisał rozporządzenia umożliwiające prowadzenie komercyjnych połowów na chronionym obszarze Pacyfiku. Według organizacji ekologicznych, decyzja ta zagraża bezpieczeństwu wielu morskich gatunków. Może ona również negatywnie wpłynąć na produktywność lokalnego rybołówstwa.

Decyzja Trumpa ma pomóc rybakom. Naukowcy ostrzegają, że tylko im przeszkodzi

Decyzja Trumpa ma pomóc rybakom. Naukowcy ostrzegają, że tylko im przeszkodzi

Źródło:
Spectrum News, Oceana

W piątek gwałtowne burze przetoczyły się nad częścią Polski. Najtrudniejsza sytuacja była na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie. Jak poinformował starszy brygadier Karol Kierzkowski, rzecznik prasowy Komendanta Głównego PSP, strażacy przeprowadzili blisko 700 interwencji. Ich działania polegały głównie na usuwaniu powalonych drzew i gałęzi oraz wypompowywaniu wody z zalanych piwnic i posesji.

Zalane domy, powalone drzewa. Prawie 700 interwencji strażaków

Zalane domy, powalone drzewa. Prawie 700 interwencji strażaków

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, TVN24, tvnmeteo.pl

Zmarł turysta, którego w czwartek porwała lawina w Alpach Francuskich. Do wypadku doszło w popularnym kurorcie Val Thorens. Jak podały lokalne media, tego dnia nad Alpami przechodziła intensywna burza śnieżna, która zatrzymała ruch w części Francji, Włoch i Szwajcarii.

Lawina porwała turystę w popularnym kurorcie. Zmarł w szpitalu

Lawina porwała turystę w popularnym kurorcie. Zmarł w szpitalu

Źródło:
BBC, France24

Pirania w Sanie, bambus na Podkarpaciu - w Polsce coraz częściej pojawiają się nowe gatunki inwazyjne. Eksperci wyjaśniają, że do ich "ucieczki" często dochodzi przez przypadek lub nieuwagę hodowców. Inwazja obcych gatunków jest łatwiejsza do zatrzymania, jeśli wystarczająco wcześnie się ją wykryje.

"Biegnący" bambus i pirania. W Polsce

"Biegnący" bambus i pirania. W Polsce

Źródło:
PAP, Scientific Reports