Bilans środowych nawałnic. Ponad 2700 interwencji, akcje poszukiwawcze na jeziorach

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24
Autobus jedzie przez zalaną ulicę
Autobus jedzie przez zalaną ulicę
wideo 2/5
Autobus jedzie przez zalaną ulicę w

Burze przechodziły nad Polską w środę oraz w czwartkową noc. Jak przekazała KG PSP, w całym kraju przeprowadzono ponad 2700 interwencji, najwięcej w Wielkopolsce i na Kujawach. Na Pomorzu Gdańskim ranny został strażak, poszukiwana jest także jedna zaginiona osoba.

Jak przekazał w czwartek rano na antenie TVN24 kpt. Wojciech Gralec z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, w całym kraju przeprowadzono 2712 interwencji związanych z burzami. Najwięcej zgłoszeń wpłynęło do strażaków z woj. wielkopolskiego (637), kujawsko-pomorskiego (384), zachodniopomorskiego (377) i dolnośląskiego (342).

- Większość interwencji była związana z lokalnymi zalaniami pomieszczeń w budynkach, wypompowywaniem wody, wiatrołomami i udrażnianiem ciągów komunikacyjnych - wyjaśnił.

Do jednej z najniebezpieczniejszych sytuacji doszło w Tuchomiu (pow. kartuski) na Jeziorze Tuchomskim wiatr przewrócił dwa rowery wodne, na których płynęło dziewięć osób. Ośmioro ludzi wyszło z wody na brzeg. Poszukiwana była jedna osoba.

Czytaj dalej: Wiatr wywrócił dwa rowery wodne z ludźmi. 17-latek nie wrócił na ląd

Interwencje na Pomorzu Zachodnim

Po burzy, która przeszła przez woj. zachodniopomorskie, strażacy otrzymali 438 zgłoszeń. Najwięcej interwencji podjęto w Szczecinie (65), Kamieniu Pomorskim (57) i Gryficach (55).

- W związku z nawałnicami w dniu wczorajszym w sumie na terenie województwa zachodniopomorskiego ewakuowano cztery obozy harcerskie - dwa z naszym udziałem, a dwa bez. Wszystkie ewakuacje były prewencyjne - przekazał mł. bryg. Tomasz Kubiak z Komendy Wojewódzkiej PSP w Szczecinie.

Obozy ewakuowano m.in. w gminie Czaplinek, gdzie harcerze znaleźli schronienie w miejscowości Ostroróg, w tamtejszym kościele i świetlicy wiejskiej.

Z powodu powalonego na sieć trakcyjną drzewa, w środę po godz. 14 wstrzymano ruch pociągów na linii Wysoka Kamieńska - Kamień Pomorski. Ruch przywrócono w czwartek po godz. 2.

Intensywne opady deszczu i porywisty wiatr spowodowały szkody między innymi w centrum Szczecina. Wichura powaliła drzewa przy al. Wojska Polskiego i Bohaterów Warszawy. Strażacy pracowali również na ul. Poniatowskiego, gdzie połamane gałęzie zablokowały jezdnię. Wiatrołomy uszkodziły też zaparkowane samochody.

Niebezpiecznie na Warmii i Mazurach

Blisko 240 razy wyjeżdżali w nocy warmińsko-mazurscy strażacy, by usuwać skutki burz, które przeszły nad regionem. Dyżurny Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej poinformował, że większość interwencji wiąże się z usuwaniem powalonych drzew i wypompowywaniem wody z pomieszczeń. Strażak przyznał, że nowe zgłoszenia wciąż wpływają, ponieważ nie wszyscy od razu w nocy dostrzegli skutki wichur i ulewnego deszczu.

Jak informował rzecznik straży pożarnej na Warmii i Mazurach mł. bryg. Grzegorz Różański, na ulicy Plażowej nad jeziorem Skanda w Olsztynie na 25-letniego mężczyznę spadło drzewo. Został on wydobyty przez przechodniów; jest przytomny i znajduje się pod opieką ratowników medycznych.

W Siemianach nad jeziorem Jeziorak w powiecie iławskim ewakuowano w bezpieczne miejsce 445 dzieci i 50 osób personelu obozu.

Jak podały służby wojewody warmińsko-mazurskiego, burze były przyczyną awarii energetycznych. W środę wieczorem bez prądu pozostawało 26,3 tys. odbiorców. Najwięcej w rejonie Braniewa i Elbląga - ok. 25 tys. oraz Miłakowa i Morąga - ok. 1,3 tys. Awarie są też w okolicach Giżycka. W miarę możliwości usuwane są na bieżąco

Interwencje w Wielkopolsce

Około 570 zgłoszeń dotyczących skutków przechodzących nad całym regionem burz odebrali w środę wielkopolscy strażacy. Najwięcej interwencji odnotowano w rejonie Konina, na wschodzie województwa. Strażacy nie mają informacji, by z powodu nawałnic ktokolwiek został ranny. Dyżurny zaznaczył, że większość zgłoszeń wymagała niewielkich interwencji i dotyczyła połamanych drzew, czy zerwanych przez wichurę części dachów.

Czytaj dalej: Dziesiątki powalonych drzew, setki zgłoszeń, "o włos ominięty kościół"

Groźnie na Kujawach

Strażacy z województwa kujawsko-pomorskiego od popołudnia w środę do rana w czwartek byli wzywani 394 razy do usuwania skutków burz, silnych wiatrów i ulew - poinformował dyżurny Komendy Wojewódzkiej PSP w Toruniu.

Po godz. 18 strażacy zostali wezwani w związku z zaginięciem osoby, która pływała po Jeziorze Chełmżyńskim w Zalesiu. Według pierwszych informacji miał to być kajakarz, ale jak się później okazało była to jedna z czterech osób, które pływały na desce typu SUP i wskutek silnego podmuchu wiatru znalazły się w wodzie. Jeden z mężczyzn nie dopłynął do brzegu. Prowadzone do późna poszukiwania, w które byli zaangażowani m.in. strażacy z grupy wodno-nurkowej z Bydgoszczy i grupy sonarowej z Torunia, nie przyniosły skutku. Poszukiwania będą kontynuowane w czwartek.

Strażacy uczestniczyli również w ewakuacji obozów harcerskich w Rydnie (pow. świecki) i Pobierowie (pow. włocławski), gdzie oświetlali i zabezpieczali teren.

Przede wszystkim zgłoszenia dotyczyły konieczności usuwania powalonych drzew i konarów z dróg oraz wypompowywania wody z zalanych piwnic, ulic i placów. Najwięcej interwencji dotyczyło powiatów: sępoleńskiego - 72, tucholskiego - 43, bydgoskiego - 41, grudziądzkiego - 37 i żnińskiego - 35. W samym powiecie sępoleńskim strażacy usuwali wiatrołomy w 30 miejscach. Nie było wezwań związanych z zerwaniem dachów.

W Zalesiu prowadzone są poszukiwania osoby, która wpadła do jeziora po gwałtownym załamaniu się pogody
W Zalesiu prowadzone są poszukiwania osoby, która wpadła do jeziora po gwałtownym załamaniu się pogody TVN24

Zalane budynki na Dolnym Śląsku

Rzecznik Prasowy Dolnośląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP asp. Wojciech Walens przekazał, że do środowego wieczora odnotowano 230 interwencji straży pożarnej związanej przejściem frontu burzowego. Głównie dotyczyły one zalanych posesji i połamanych gałęzi.

Przez powiat kamiennogórski przeszła ulewa trwająca około 15 minut. W wyniku obfitych opadów deszczu podtopione zostały dwa domy. Zalało też lokalną firmę meblarską i położony tam dom oraz podwórze.

Ponadto około godziny 15 prewencyjnie ewakuowano uczestników obozu harcerskiego we wsi Sobin w powiecie polkowickim. Trafili oni do miejscowej świetlicy.

Groźnie na Pomorzu Gdańskim

Rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku kpt. Jakub Friedenberger poinformował w środę, że do godz. 19 w związku z warunkami atmosferycznymi - burzami i opadami deszczu, strażacy interweniowali ponad 200 razy. Najwięcej zdarzeń było w powiecie starogardzkim - 68, w Pruszczu Gdańskim - 30, natomiast Kościerzynie i Chojnicach po ponad 20. W Gdańsku strażacy interweniowali 18 razy, w powiecie tczewskim - 19 razy.

W Głodowie (pow. kościerski) druh z OSP Głodowo został rażony piorunem podczas usuwania wiatrołomu. Mężczyzna był przytomny, na miejscu pracował Zespół Ratownictwa Medycznego, który udzielił pomocy poszkodowanemu. Życiu strażaka nie zagraża niebezpieczeństwo.

Na drodze Skarszewy - Starogard Gdański wiatr przewrócił drzewo na samochód. Jak relacjonowali świadkowie, zakrwawiony kierowca wyszedł z pojazdu o własnych siłach. Na miejsce wezwane zostały służby ratunkowe, które miały jednak problem z dojazdem z uwagi na kilka powalonych drzew. Rannym zaopiekowali się inni kierowcy. Droga jest zablokowana.

Drzewo spadło na samochód na drodze Skarszewy - Starogard GdańskiSkarszewy Info
Drzewo spadło na samochód na drodze Skarszewy - Starogard GdańskiSkarszewy Info

Dzieci przejęte przez ratowników w Gdyni

W Gdyni, na Zatoce Gdańskiej przed wejściem do portu, ratownicy pomogli wydostać się na brzeg ośmiu osobom - dzieciom i trenerowi. Jak podał rzecznik Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa (SAR) Rafał Goeck, pięć optymistów i RIB (łódź pontonowa ze sztywnym dnem), które pływały na Zatoce Gdańskiej, ze względu na silny wiatr były spychane w stronę Gdyni Oksywia i nie mogły poradzić sobie z dopłynięciem do brzegu. Dodał, że na miejsce wyruszyła łódź z ratownikami. Dzieci, które wcześniej płynęły na jachtach, przed przybyciem ratowników przeszły na łódź, którą płynął ich trener. Dzieci, po dopłynięciu na brzeg, zostały przekazane rodzicom.

Ewakuowano obozy harcerskie

Rzecznik KW PSP w Gdańsku przekazał, że obóz harcerski znad jeziora Gałęzów (pow. słupski) ewakuował się do szkoły w Niepoględziu. Były to 133 osoby.

SKKP w Wejherowie otrzymało informację o ewakuacji obozu harcerskiego ZHP Rumia z miejscowości Potęgowo (gm. Linia), w sumie 176 osób, do szkoły w miejscowości Strzepcz za pomocą autobusu w porozumieniu z UG Linia.

Obóz harcerski znad jeziora Kałębie (pow. starogardzki) ewakuował się do szkoły w Osieku - 69 osób.

Obozy harcerskie z miejscowości Peplin, Czernica, Brusy (pow. chojnicki) ewakuowały się do świetlic i szkół - 424 osoby.

Obóz Harcerski w Golubiu (pow. kartuski) ewakuowany został do szkoły w Golubiu - 89 osób.

61 harcerzy i ich 10 opiekunów przebywających na obozie nad jeziorem Niewlino w gminie Czaplinek zostało ewakuowanych do kościoła w miejscowości Ostroróg - poinformowali strażacy z Drawska Pomorskiego (woj. zachodniopomorskie).

Powodem powyższych ewakuacji było wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzeżenie trzeciego stopnia przed burzami.

Tylko w ewakuacji znad jeziora Niewlino pomagali strażacy ochotnicy z Czaplinka oraz jednostka ratowniczo-gaśnicza PSP w Drawsku. Harcerze znaleźli schronienie w miejscowości Ostroróg, w tamtejszym kościele i świetlicy wiejskiej. - Część osób przeszła tam pieszo. Z obozowiska do wsi są około trzy kilometry. Resztę uczestników obozu przewieziono dwoma busami OSP, naszym pojazdem i samochodem leśniczego - wyjaśnił st. kpt. Michał Bany, oficer prasowy komendanta powiatowego PSP w Drawsku Pomorskim. Podkreślił, że ewakuacja przebiegała bardzo sprawnie. Nazwał ją "działaniem profilaktycznym". Poinformował też, że front burzowy przeszedł już nad powiatem drawskim, pogoda się poprawia. Decyzję o powrocie na miejsce leśnego obozowiska podejmie komendant obozu, po konsultacji z oficerem PSP, który pozostał przy ewakuowanych.

Drzewo spadło na auto w SzczecinieTVN24
Powalone drzewa w Szczecinie
Powalone drzewa w Świnoujściu TVN24
Leje w Szczecinie
Leje w SzczecinieTVN24

Nie tylko Szczecin. Drzewo spadło na sieć trakcyjną

Silny wiatr powalał drzewa. - Drzewo spadło na sieć trakcyjną na odcinku między Wysoką Kamieńską a Kamieniem Pomorskim. Ruch pociągów w tym miejscu został wstrzymany - poinformował Bartosz Pietrzykowski z PKP PLK. - Będzie tam pracował pociąg sieciowy, który usunie powalone drzewo i naprawi sieć trakcyjną - zaznaczył Pietrzykowski. Na tej linii przewoźnik Polregio wprowadził zastępczą komunikację autobusową.

Załamanie pogody na Pomorzu Zachodnim na zdjęciach i nagraniach

Ciemne chmury i ulewny deszcz w Świnoujściu
Ciemne chmury i ulewny deszcz w Świnoujściu Sławomir Ryfczyński / iswinoujscie.pl
Deszcz i silny wiatr już w Świnoujściu
Deszcz i silny wiatr już w ŚwinoujściuRafał/Kontakt 24

W miejscowości Mosty (woj. zachodniopomorskie) spadł grad o średnicy kilku centymetrów.

Grad spadł w miejscowości Mosty w woj. zachodniopomorskim Patryk Lechowicz
Grad spadł w miejscowości Mosty w woj. zachodniopomorskim Patryk Lechowicz
Burza na Dolnym Śląsku. Dzierżoniów

Autorka/Autor:anw,as

Źródło: tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Waszczuk/PAP

Pozostałe wiadomości

Kolejne dni upłyną pod znakiem łagodnej, słonecznej aury przyniesionej do Polski przez wyż Noemi. Pod koniec tygodnia czeka nas jednak ogromna zmiana - zamiast blisko 20 stopni Celsjusza, na termometrach zobaczymy jedynie kilka stopni. W połączeniu z silnymi, porywistymi podmuchami wiatru poczujemy, jakby zima wróciła na dobre. Pojawią się opady śniegu.

To będzie szok. W pogodzie zanosi się na "małą epokę lodowcową"

To będzie szok. W pogodzie zanosi się na "małą epokę lodowcową"

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW opublikował prognozę zagrożeń. Jak przewidują synoptycy, w kolejnych dniach czeka nas powrót zimowych zagrożeń - poza nocnymi spadkami temperatury przy gruncie, które mogą objąć całą Polskę, lokalnie spodziewane są opady śniegu.

Prognoza zagrożeń IMGW. "Zima sobie o nas przypomni na poważnie"

Prognoza zagrożeń IMGW. "Zima sobie o nas przypomni na poważnie"

Źródło:
IMGW

Pogoda na dziś. Środa 2.04 przyniesie sporo słońca w wielu regionach kraju. Miejscami mogą pojawić się jednak niewielkie opady deszczu. Na termometrach zobaczymy nawet 17 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - środa, 2.04. Termometry pokażą nawet 17 stopni

Pogoda na dziś - środa, 2.04. Termometry pokażą nawet 17 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Potężne ulewy nawiedziły w ubiegłym tygodniu australijski Queensland. Według szacunków władz, pod wodą znalazło się około 500 tysięcy kilometrów kwadratowych terenu. Ponad 100 tysięcy sztuk bydła zatonęło. Meteorolodzy nie mają dobrych wieści, bo prognozowane są kolejne opady.

Roczne opady w tydzień. Pod wodą obszar wielkości Francji

Roczne opady w tydzień. Pod wodą obszar wielkości Francji

Źródło:
AFP, PAP

W okolicach Grindaviku na Islandii trwa erupcja wulkaniczna. Prewencyjnie ewakuowano mieszkańców miasta i turystów przebywających w słynnej Błękitnej Lagunie. Od samego rana w regionie trwa wzmożona aktywność sejsmiczna. Wstrząsy były odczuwalne w wielu regionach kraju.

Wulkan się obudził. Wstrząsy odczuwalne w stolicy

Wulkan się obudził. Wstrząsy odczuwalne w stolicy

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, RUV

W ostatnich dniach wiele regionów Stanów Zjednoczonych nawiedziły niszczycielskie burze, którym towarzyszyły tornada. Zginęło co najmniej siedem osób. Wiatr niszczył domy, drzewa i zrywał linie energetyczne. Meteorolodzy ostrzegają, że to jeszcze nie koniec gwałtownych zjawisk.

Nie żyje siedem osób. "Najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa"

Nie żyje siedem osób. "Najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa"

Źródło:
PAP, NBC News, CNN

Strażacy z Kalifornii od kilku dni walczą z pożarem przy granicy z Nevadą. Udało się powstrzymać rozprzestrzenianie się żywiołu, jednak to nie koniec zmagań służb. Jak podała gazeta "Los Angeles Times", płomienie nadal są potencjalnym zagrożeniem dla znajdujących się w pobliżu drzew, których wiek szacowany jest na ponad 4000 lat.

Ogień zagraża drzewom liczącym ponad 4000 lat

Ogień zagraża drzewom liczącym ponad 4000 lat

Źródło:
PAP, Los Angeles Times, AP, tvnmeteo.pl

W Birmie trwa akcja poszukiwawczo-ratunkowa po trzęsieniu ziemi, jakie nawiedziło kraj w zeszłym tygodniu. Bilans ofiar wzrósł do ponad 2,7 tysięcy. Jak opowiadali na antenie TVN24 wolontariusze z organizacji Humanosh Emergency Medical Team, koordynację pomocy utrudnia brak usług komunikacyjnych, a przez zniszczone drogi służby mają problemy z dotarciem do potrzebujących.

"Droga, która do tej pory trwała dwie godziny, zajmuje dziesięć"

"Droga, która do tej pory trwała dwie godziny, zajmuje dziesięć"

Źródło:
Reuters, PAP, TVN24

Ulewny deszcz utrzymuje się we wtorek na Cykladach. Wystarczyły niecałe dwie godziny, by na popularnej wśród turystów wyspie Paros ulice zmieniły się w jeziora błota, w których dryfowały auta. Równie błyskawiczne ulewy zaprowadziły chaos na Mykonos. Na wyspach zamknięto szkoły, obowiązuje również zakaz ruchu pojazdów cywilnych.

Grecki kurort pod wodą. Wystarczyły dwie godziny

Grecki kurort pod wodą. Wystarczyły dwie godziny

Aktualizacja:
Źródło:
ekathimerini.com, Reuters, protothema.gr, tvnmeteo.pl

Ulewy nawiedziły w poniedziałek południową Brazylię. Najtrudniejsza sytuacja panowała w rejonie Sao Paulo, gdzie woda zalała kilka ważnych arterii komunikacyjnych. Transport miejski został wstrzymany, a tysiące domów pozostało bez dostępu do prądu.

Na ulicach zamiast autobusów pojawiły się amfibie

Na ulicach zamiast autobusów pojawiły się amfibie

Źródło:
PAP, G1 Globo

Wystartowała misja Fram2. Załoga kapsuły Crew Dragon "Resilience" spędzi cztery dni na orbicie polarnej - to pierwsza załogowa misja, której trasa przebiega nad obszarami okołobiegunowymi. Cywilni astronauci mają w planach przeprowadzenie ponad 20 eksperymentów.

Spędzą kilka dni na nieprzyjaznej orbicie. Pierwsza taka misja w historii

Spędzą kilka dni na nieprzyjaznej orbicie. Pierwsza taka misja w historii

Źródło:
Reuters, SpaceX, CNN, "Z głową w gwiazdach", "O kosmosie i astronautyce"

Drastyczne ochłodzenie przerwie ciepłą, wiosenną pogodę. Jak bardzo spadnie temperatura? Sprawdź, co przewiduje Tomasz Wasilewski w swojej prognozie długoterminowej na kolejne 16 dni.

Pogoda na 16 dni: w pewnym momencie cofniemy się o miesiąc

Pogoda na 16 dni: w pewnym momencie cofniemy się o miesiąc

Źródło:
tvnmeteo.pl

Z analiz Centrów Kontroli i Prewencji Chorób w USA wynika, że może być więcej gatunków kleszczy, które powodują u ludzi rzadką alergię na czerwone mięso. Głównym jej sprawcą pozostaje jednak niesławny Amblyomma americanum.

Więcej gatunków kleszczy może przenosić alergię na czerwone mięso

Więcej gatunków kleszczy może przenosić alergię na czerwone mięso

Źródło:
Live Science, tvnmeteo.pl

Gwałtowne burze przetoczyły się w weekend przez środkowo-wschodnie Stany Zjednoczone. Towarzyszył im porywisty wiatr, który powalał drzewa. Narodowa Służba Pogodowa ostrzega przed tornadami, które mogą się pojawić w poniedziałek w centralnej części Missisipi i w dolinie rzeki Ohio.

Drzewa spadały na domy i samochody. "Mężczyzna zginął na miejscu"

Drzewa spadały na domy i samochody. "Mężczyzna zginął na miejscu"

Źródło:
CNN, USA Today

W środkowej części Słowacji odnaleziono ciało poszukiwanego od niedzielnego popołudnia 59-letniego mężczyzny. Najprawdopodobniej został zaatakowany przez niedźwiedzia - poinformowały w poniedziałek policja i państwowa Straż Ochrony Przyrody. Okoliczności tragedii ma potwierdzić sekcja zwłok.

Znaleziono ciało poszukiwanego mężczyzny. Mógł zaatakować go niedźwiedź

Znaleziono ciało poszukiwanego mężczyzny. Mógł zaatakować go niedźwiedź

Źródło:
PAP, mynovohrad.sme.sk

Biały daniel został uchwycony na zdjęciach i nagraniu przez Reportera24. Zwierzę pojawiło się w miejscowości Rudziniec (województwo śląskie). Towarzyszył mu osobnik o ciemniejszym umaszczeniu.

Zobaczył białego daniela. "To nie był albinos"

Zobaczył białego daniela. "To nie był albinos"

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Bilans ofiar śmiertelnych piątkowego trzęsienia ziemi, które nawiedziło Birmę, przekroczył 1700 osób - poinformował w poniedziałek rzecznik rządzącej krajem junty generał Zaw Min Tun. Państwowe media w Chinach przekazały, że ekipy ratunkowe wyciągnęły żywą kobietę, która pod gruzami hotelu spędziła 60 godzin.

Po 60 godzinach wyciągnięto spod gruzów żywą kobietę

Po 60 godzinach wyciągnięto spod gruzów żywą kobietę

Źródło:
PAP, Reuters

Marznące opady deszczu uszkodziły w weekend linie energetyczne w kanadyjskiej prowincji Ontario. Spowodowały, że ponad 350 tysięcy osób było pozbawionych prądu. Gwałtowana aura nawiedziła również amerykańskie stany Michigan i Wisconsin.

Marznący deszcz i setki tysięcy osób bez prądu

Marznący deszcz i setki tysięcy osób bez prądu

Źródło:
Reuters, PAP, globalnews.ca

Kilka godzin akcji gaśniczej pozwoliło na opanowanie pożaru trzcinowisk na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego. W akcji brało udział ponad 100 strażaków, a ogień objął obszar o łącznej powierzchni prawie 90 hektarów.

Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym

Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24, Kontakt24

W Mjanmie trwa dramatyczna akcja ratunkowa po trzęsieniu ziemi. W niedzielę służby poinformowały o uratowaniu ciężarnej kobiety, która spędziła ponad 50 godzin pod gruzami. Niestety, niedługo po tym zmarła w szpitalu.

Ciężarna kobieta spędziła pod gruzami ponad 50 godzin, zmarła w szpitalu

Ciężarna kobieta spędziła pod gruzami ponad 50 godzin, zmarła w szpitalu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, AFP, Reuters

Na początku tygodnia nad Polską pojawi się więcej chmur, z których ma padać deszcz. W niektórych regionach będzie szansa na opady, tak potrzebne o tej porze roku. Zmiana pod tym względem nastąpi w drugiej połowie tygodnia.

Gdzie pojawi się szansa na deszcz? Pogoda na 5 dni

Gdzie pojawi się szansa na deszcz? Pogoda na 5 dni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Silne trzęsienie ziemi w Mjanmie było odczuwalne także w Chinach. Na własnej skórze mogły doświadczyć tego pielęgniarki z ośrodka położniczego w prowincji Junnan. Kobiety próbowały ochronić noworodki przed skutkami zjawiska. Zdarzenie zostało zarejestrowane na nagraniu.

Chwile grozy na oddziale położniczym. Nagranie

Chwile grozy na oddziale położniczym. Nagranie

Źródło:
CNN, Xinhua, The Hindustian Times, Reuters

Niedzielny test rakiety Spectrum, wyprodukowanej przez niemiecką firmę Isar Aerospace, zakończył się niepowodzeniem. Maszyna eksplodowała kilkadziesiąt sekund po starcie. Początek misji przekładany był wielokrotnie. Przedsiębiorstwo zapowiada kolejne starty.

Pierwsza taka misja z Europy i eksplozja tuż po starcie

Pierwsza taka misja z Europy i eksplozja tuż po starcie

Źródło:
PAP, Reuters, The Guardian

Piątkowe trzęsienie ziemi niemal zrównało z ziemią niektóre regiony Mjanmy (Birmy). Najbardziej zniszczone zostało miasto Mandalaj. To, jak ogromne są uszkodzenia, widać na zdjęciach satelitarnych.

Dzielnice zrównane z ziemią. Zniszczenia na zdjęciach satelitarnych

Dzielnice zrównane z ziemią. Zniszczenia na zdjęciach satelitarnych

Źródło:
Reuters

Na Pacyfiku w rejonie archipelagu Tonga doszło do silnego trzęsienia ziemi o magnitudzie 7 - podała Amerykańska Służba Geologiczna (USGS). Wydano ostrzeżenie przed możliwością pojawienia się tsunami, ale po kilkudziesięciu minutach je odwołano.

Silne trzęsienie ziemi na Pacyfiku. Było zagrożenie tsunami

Silne trzęsienie ziemi na Pacyfiku. Było zagrożenie tsunami

Źródło:
USGS, tvnmeteo.pl, Reuters

Południowokoreańska policja poinformowała w niedzielę, że zatrzymała mężczyznę podejrzanego o wzniecenie największych pożarów w historii kraju. Wykonywał on rytuał przy grobie krewnych.

Najtragiczniejsze pożary w historii kraju. Przyczyną rytuał na cmentarzu 

Najtragiczniejsze pożary w historii kraju. Przyczyną rytuał na cmentarzu 

Źródło:
PAP, Reuters