Historyczny testowy lot pierwszego prywatnego statku kosmicznego, który ma spotkać się z Międzynarodową Stacją Kosmiczną (ISS), odbędzie się 19 maja - informuje NASA oraz firma SpaceX.
Zbudowana przez prywatną firmę SpaceX kapsuła Dragon (pol.: Smok) początkowo miała zostać wystrzelona 30 kwietnia. Start najpierw został przełożony na 7 maja, a potem na 19 maja. Kapsułę na Ziemi zatrzymał problem z silnikami.
Lot, do ktorego ma dojść już w sobotę, odbędzie się z Przylądka Canaveral, a kapsułę wyniesie w przestrzeń kosmiczną rakieta nośna Falcon (pol.: Sokół).
Celem tego bezprecedensowego bezzałogowego lotu będzie zadokowanie do stacji ISS i dostarczenie zapasów dla astronautów. Po wykonaniu swojej misji (po ok. 21 dniach) Dragon ma powrócić na Ziemię.
Dlaczego wyjątkowy?
Dlaczego o locie piszemy "bezprecedensowy"? Wycofując z użycia swoje promy kosmiczne, NASA stworzyła nowe pole dla działalności prywatnych przedsiębiorców. Odtąd mogą oni starać się przejąć realizację bieżących zadań wykonywanych do tej pory jedynie przez wahadłowce: transport astronautów, niezbędnych zapasów i instrumentów.
Współpraca z prywatnymi firmami uwolni NASA od korzystania z rosyjskich Sojuzów i kosmodromu w kazachskim Bajkonurze, co jednorazowo kosztuje Agencję ok. 50 mln dolarów.
SpaceX nie ma wyłączności
Wylot kapsuły skonstruowanej przez SpaceX nie ozanacza, że firma ta ma wyłączność na współpracę z NASA. Agencja wybrała do współpracy także firmę Orbital Science Corporation. W jej przypadku na rok 2012 planowane są trzy testowe starty rakiety Antares (Taurus II).
Autor: map/mj / Źródło: PAP, Reuters TV