To już ostatni weekend tegorocznych wakacji. Tym razem pogoda się postarała - w większości Polski jest ładnie i słonecznie. W piątek w najcieplejszym momencie dnia termometry w wielu miejscach Polski przekraczały 34 kreski. Przypominamy, że takie temperatury mogą być niebezpieczne.
W piątek w Bielsku-Białej około godziny 14:00 termometry wskazały 35,3 st. C. W nasłonecznionych miejscach temperatura przerkoczyła więc 50 st. C.
Jak zaznacza Artur Chrzanowiski, synoptyk TVN Meteo - te 50 st. C to temperatura urządzenia, zależna od tego, gdzie jest ono umiejscowione. - Ważna jest jakość termometru. Urządzenia pomiarowe, także termometry i barometry, powinny być w ciągu roku legalizowane. To tak, jak z licznikiem w samochodzie – tłumaczy synoptyk.
W piątek najcieplej było na południu. Oprócz rekordowych temperatur na południowym wschodzie, w Opolu i Katowicach termometry wskazały 33 st. C, w Krakowie 32 st. C. Nieco chłodniej było nad morzem, w Koszalinie, Gdańsku i w Łebie, 28 st. C. W centrum kraju, 27 st. C. Najchłodniej było w Suwałkach, "tylko" 26 st. C.
W sobotę równie gorąco
W sobotę termometry na wschodzie kraju pokażą od 29 do 33 st. C, na zachodzie z kolei od 25 do 29 st. C. Jednak od zachodu do Polski nadciąga chłodny front atmosferyczny, a wraz z nim burze.
Upały na południu kraju miają związek z wyżem znad Ukrainy, który ściąga ciepłe powietrze znad Grecji. Nowy rekord temperatury w Polsce jednak nie padł. Wciąż nie zostały pobite 40,2 st. C w Pruszkowie z lipca 1921 roku.
Jak zachowywać się w czasie upałów
Kiedy temperatura sięga 30 st. C, a do tego jest parno i duszno powinniśmy przestrzegać kilku zasad. Należy pić dużo wody mineralnej, aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu. W tak upalne dni nie powinno się natomiast spożywac alkoholu. Przebywać należy w chłodnych i zacienionych miejscach.
Takie warunki atmosferyczne najgorzej znoszą osoby starsze oraz cierpiące na choroby przewlekłe. Chorujący na nadciśnienie, cukrzycę, choroby serca oraz płuc mogą czuć się źle i mieć problemy z oddychaniem.
Należy też pamiętać o tym, że nie wolno zostawiać podczas postoju dzieci ani zwierząt w samochodzie. Gdy na dworze jest 30 st. C, wewnątrz samochodu może być nawet 70 st. C!
Czapka, okulary i mało ruchu
Bardzo ważne jest nakrycie głowy oraz okulary słoneczne. Wybierzmy też jasne, luźne, bawełniane ubranie. Jakikolwiek wysiłek fizyczny w ciągu dnia jest niewskazany. Najlepiej zaplanować takie "przedsięwzięcia” na wczesne godziny poranne lub na wieczór.
Uwaga na brawurę
Zazwyczaj w taki weekend jak ten liczba utonięć, udarów słonecznych oraz wypadków drogowych niebezpiecznie wzrasta. Upał osłabia koncentrację, wzrasta też prawdopodobieństwo wystąpienia szoku termicznego i skurczu mięśni podczas kąpieli. Od początku sierpnia utonęło ponad 60 osób.
Autor: usa/ms / Źródło: TVN Meteo, tvnmeteo.pl, PAP