W 7 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły i 11 w dorzeczu Odry przekroczony został stan ostrzegawczy - poinformował w komunikacie w piątek Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. IMGW uspokaja jednak, że na razie nie ma zagrożenia powodziowego.
Najpoważniejsza sytuacja jest w Kanclerzowicach w woj. Dolnośląskim. Sąsiecznica (dorzecze Odry) przekroczyła tam stan alarmowy o 28 cm.
Ostrzeżenie hydrologiczne 2 stopnia, czyli wezbranie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych odnotowano w woj. lubuskim i dolnośląskim. Z kolei na Odrze poniżej Ścinawy oraz na dolnej Warcie w Gorzowie Wielkopolskim prognozuje się przekroczenie stanów ostrzegawczych w kolejnych dniach.
Wezbrała Wisła i Odra
IMGW poinformowała, że 1 marca stan wody w dorzeczu Wisły układa się głównie w strefie wody średniej i wysokiej. Stan wysoki zanotowano na Brynicy, Nidzie, Tyśmienicy, Radomce, Narwi, Pisie, Omulwi, Orzycu, Bugu, Krznie, Wkrze i Bzurze oraz lokalnie na Wieprzu, Pilicy, Biebrzy i Liwcu. Z kolei stan niski zaobserwowano lokalnie na środkowej Wiśle, Przemszy, Rabie, Dunajcu i Sanie.
Instytut podał także, że oblodzenie przy brzegach rzek, tzw. lód brzegowy, zaobserwowano lokalnie na Popradzie, Sanie, Narwi, Bugu i Biebrzy. Ta ostatnia lokalnie skuta jest lodem.
W strefie wody średniej i wysokiej układa się także stan wody na dorzeczach Odry. Stan wysoki notowano na Osobłodze, Ślęzie, Bystrzycy, Widawie, Kaczawie, Baryczy, Prośnie, Gwdzie, Drawie i Inie oraz lokalnie na środkowej i dolnej Odrze, Małej Panwi, Bobrze, Nysie Łużyckiej, Warcie i Noteci.
Nie ma zagrożenia powodzią
IMGW uspokaja, że na razie nie ma zagrożenia powodziowego.
- W dalszym ciągu w rzekach kraju obserwowany będzie spływ wód opadowo-roztopowych i ich przemieszczanie się w dół rzek - poinformował hydrolog Mirosław Samulski. Dodał, że miejscami rzeki będą przekraczać stan ostrzegawczy, natomiast na terenie woj. dolnośląskiego i lubuskiego - stan alarmowy.
Hydrolog uspokaja, że prognozowane spadki temperatury powietrza poniżej zera wydłużą proces spływu wód roztopowych. Wpłynie to na obniżenie maksymalnego obserwowanego stanu wody.
Autor: pk/mj / Źródło: TVNMeteo