IMGW ostrzega przed intensywnymi opadami deszczu i roztopami na południu kraju. Na północy obowiązuje alert przed oblodzeniem, a na Bałtyku prognozowany jest sztorm.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu, roztopami i oblodzeniem.
Ostrzeżenie przed roztopami
W województwie małopolskim w subregionie południowym wydano ostrzeżenie drugiego, prawie najwyższego stopnia, przed roztopami. Temperatura powietrza w nocy wyniesie od 1 st. C do 3 st. C. Wystąpią również opady deszczu, od 15 do 20 l/mkw. Spowoduje to szybkie topnienie śniegu i roztopy. Poza tym na obszarze wystąpi silny wiatr południowy, który rozpędzi się do 30-45 km/h. Ostrzeżenie ważne jest do wtorku do godz. 9.
W Beskidzie Śląskim i Żywieckim termometry w nocy także wskażą od 1 do 3 st. C. Pokropi też deszcz (od 3 do 8 l/mkw.). Przyśpieszy to roztapianie się pokrywy śnieżnej i roztopy. Na tym obszarze również wystąpi dość silny południowy wiatr, który osiągnie średnią prędkość od 30 do 45 km/h, w porywach do 70 km/h. Ostrzeżenie obowiązuje do wtorku do godz. 9.
Opady, oblodzenie i silny wiatr
Przed intensywnymi opadami ostrzega się mieszkańców województwa podkarpackiego. Na tym obszarze prognozowane są opady do 25-35 l/mkw. Ostrzeżenie obowiązuje do wtorku do godz. 6.
Alert dotyczący oblodzenia obowiązuje w województwie pomorskim. Meteorolodzy IMGW prognozują spadek temperatury powietrza poniżej 0 st. C, powodujący zamarzanie mokrych nawierzchni dróg i chodników. Termometry wskażą od -1 do 0 st. C, tylko nad morzem od 1 do 2 st. C. Temperatura minimalna przy gruncie wyniesie około -2 st. C. Ostrzeżenie obowiązuje do wtorku do godz. 9.
Na Bałtyku prognozowany jest sztorm. We wschodniej części strefy brzegowej północno-wschodni wiatr powieje z siłą 5 do 6, w porywach do 7 stopni w skali Beauforta (30-40 km/h, w porywach do 60 km/h). Ostrzeżenie obowiązuje do godz. 22.
Ostrzeżenia hydrologiczne
IMGW wydał także ostrzeżenia hydrologiczne. Alerty drugiego stopnia obowiązują w województwach zachodniopomorskim i podkarpackim, a pierwszego - w woj. małopolskim.
W woj. zachodniopomorskim ostrzeżeniem objęty jest ujściowy odcinek Odry wraz ze zlewnią Zalewu Szczecińskiego. W związku z sytuacją meteorologiczną oraz ze stosunkowo wysokim napełnieniem Bałtyku (529 cm), na Zalewie Szczecińskim oraz w ujściowym odcinku Odry poziomy wody utrzymają się w strefie stanów wysokich, lokalnie w strefie stanów ostrzegawczych. Ostrzeżenie obowiązuje do wtorku do godz. 23.
Na obszarze woj. podkarpackiego w związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu oraz topnieniem pokrywy śnieżnej, w zlewniach: Wisłoki, Sanu oraz Wisłoka prognozuje się wzrost poziomu wody w górnej części strefy stanów średnich, a miejscami do dolnej części strefy stanów wysokich. Lokalnie na Sanie powyżej zbiornika Solina oraz na jego bieszczadzkich dopływach, a także w górnych odcinkach zlewni Wisłoki i Wisłoka istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych. Ostrzeżenie obowiązuje do wtorku do godz. 12.
W woj. małopolskim w zlewniach: Skawy, Raby, Dunajca oraz Ropy prognozuję się wzrost poziomu wody (lokalnie gwałtowny), w strefie stanów średnich, a miejscami do dolnej części strefy stanów wysokich. Punktowo istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych. Ostrzeżenie obowiązuje do wtorku do godz. 12.
Co oznaczają poszczególne ostrzeżenia?
Alert prawie najwyższego - drugiego stopnia oznacza "wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej".
Alert najniższego - pierwszego stopnia oznacza "wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej".
Autor: mab,zupi/jap/rp / Źródło: IMGW
Źródło zdjęcia głównego: IMGW