Sierpień zaczął się upalnie, ale to miesiąc, w którym temperatura spadała poniżej zera.
Sierpień to drugi, po lipcu, najcieplejszy miesiąc w naszym klimacie. Bardzo rzadko zdarza się, że jest nawet cieplejszy od swojego poprzednika. Jednak z kronik meteorologicznych wynika, że w tym miesiącu może być również zimno jak jesienią.
Mniej niż zero
Przykładem wyjątkowo zimnej pogody w sierpniu jest spadek temperatury, który nastąpił w Szczecinku (woj. zachodniopomorskie). O świcie 23 sierpnia 1964 r. termometry wskazały tam -0,1 st. C. Ta ujemna temperatura została zmierzona w klatce meteorologicznej, na wysokości 2 metrów nad powierzchnią gruntu. To najniższa temperatura sierpnia w Polsce i ten rekord pozostaje niepobity do dziś. Wystąpienie tak niskiej temperatury było spowodowane dwoma czynnikami. W tym czasie napłynęło do Polski zimne powietrze z północy i jednocześnie noc 22/23 sierpnia była pogodna, bez dużego zachmurzenia, a to sprzyjało spadkowi temperatury. Nietypowy chłód w sierpniu miał miejsce także w 2007 r. Wtedy, 29 sierpnia, w Jeleniej Górze zmierzono temperaturę 1,8 st. C.
Upał prawie 40 stopni
W sierpniu w naszym klimacie zdarzają się nie tylko przymrozki, ale również wyjątkowo upalne dni. Najgorętszy w historii pomiarów był 1 sierpnia 1994 r. W Słubicach (woj. lubuskie) tego dnia zanotowano 38,7 st. C i jest to rekord sierpnia w naszym kraju. Z kolei najcieplejszy cały sierpień (średnia temperatura miesiąca wyższa o 3 - 4 stopnie od przeciętnej) był w 1992 r. Wtedy np. w Warszawie aż przez 11 dni tego miesiąca temperatura maksymalna przekraczała 30 st. C i jeszcze nawet pod koniec miesiąca (29 sierpnia) było niezwykle upalnie - 36 st. C.
Zobacz także:
Autor: sj/tw / Źródło: Wikipedia (CC BY SA 2.0)/IMGW
Źródło zdjęcia głównego: Visualhunt