Śląskie Centrum Naukowo -Technologiczne w Czechowicach-Dziedzicach podpisało umowę z Europejską Agencją Kosmiczną. Dzięki temu będzie mogło uczestniczyć w budowie satelitów w ramach Europejskiego Programu Kosmicznego. Centrum liczy również, że weźmie udział w budowie pierwszego polskiego satelity obserwacyjengo.
Umowa, którą podpisało Śląskie Centrum Naukowo - Technologiczne Przemysłu Lotniczego w Czechowicach Dziedzicach będzie realizowana przez dwa lata w partnerstwie z firmą Thales Alenia Space z Francji.
Umowa z Agencją Kosmiczną
- Polska podpisała półtora roku temu umowę z Europejską Agencją Kosmiczną, w wyniku której poszczególne firmy są w stanie nawiązać z Agencją. My podpisaliśmy dwa tygodnie temu umowę. Będziemy wykonywać elementy, które u nas będą wytwarzane, potem będą badane w naszym laboratorium - mówił w TVN24 prezes Centrum - Wojciech Woźniak.
Wdrażanie technologii
Placówka została uruchomiona w 2012 roku. Głównie jest ukierunkowana na świadczenie usług dla przemysłu lotniczego. Jednak aspiracją Centrum jest wdrażanie technologii stosowanej w lotnictwie również w przemyśle jachtowym, motoryzacji, kolejnictwie, energetyce wiatrowej - wszędzie tam gdzie jest konieczne zastosowanie lekkich i wytrzymałych materiałów zapewniających bezpieczeństwo użytkownikowi.
Badania wytrzymałościowe
Głównym elementem Centrum jest zakład konstrukcji kompozytowych, w którym wykonywane są elementy kompozytowe, a wytworzone elementy mogą być obrabiane z największą precyzją dzięki wykorzystaniu 5-osiowego centrum frezarskiego o dużej przestrzeni roboczej.
Z kolei w laboratorium prób statycznych będącym częścią składową Centrum możliwe jest prowadzenie wszelkiego rodzaju badań wytrzymałościowych i nieniszczących z zastosowaniem najnowocześniejszych urządzeń badawczo-pomiarowych.
Autor: PW/rp / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24