Najnowsze

Pogoda na 16 dni: uderzenie gorąca przed końcem lata

Najnowsze

Pogoda na 16 dni: uderzenie gorąca przed końcem latatvnmeteo.pl
wideo 2/23

Aż 30 stopni będzie lada dzień na południu kraju, ale potem przyjdzie nagłe ochłodzenie. Sprawdź długoterminową prognozę pogody tvnmeteo.pl przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Do Polski zmierza właśnie fala gorącego powietrza z północnej Afryki. Płynie ono dzięki temu, że nad naszą częścią kontynentu znajduje się wyż, który tak steruje przepływem powietrza, że płynie ono z południa do krajów Europy Zachodniej i Środkowej. To właśnie ta cyrkulacja powietrza sprawi, że w najbliższych dniach w Polsce będzie gorąco, a miejscami nawet upalnie. Warto jednak już teraz zwrócić uwagę na zimne powietrze, które znajduje się nad Morzem Norweskim oraz Islandią. Ten chłód, po osłabnięciu "naszego" ciepłego wyżu wkroczy do Polski i z tego powodu pod koniec tygodnia czeka nas gwałtowne i duże ochłodzenie (patrz mapa).

Sytuacja pogodowa w Europietvnmeteo.pl

Przed nami kilka bardzo ciepłych dni. Do środy włącznie temperatura, zwłaszcza w południowej części kraju, może osiągnąć 30 stopni Celsjusza. W tym samym czasie na północy będzie do 24-25 st. C. Zmiana pogody nastąpi w czwartek wraz z przejściem nad Polską chłodnego frontu atmosferycznego, za którym napłynie wspomniane wcześniej zimne powietrze. Ono sprawi, że w najbliższy weekend temperatura spadnie poniżej 20 stopni, a na wschodzie i północy będzie tylko około 15 stopni. W kolejnych dniach możemy spodziewać się niewielkiego i chwilowego wzrostu temperatury do 22 stopni na zachodzie kraju, ale później, w ostatnim tygodniu września znowu zrobi się chłodniej i przeważnie będzie nie więcej niż 18-19 stopni.

Następna prognoza 16-dniowa w najbliższą niedzielę.

Autor: Tomasz Wasilewski / Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock