Zmiana koloru oczu owada nie była przypadkowa. Był to efekt modyfikacji genetycznej, którą przeprowadzili naukowcy. Uzyskane wyniki mogą przyczynić się do odkrycia sposobu na ochronę przed malarią i innymi chorobami.
Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego Riverside pod kierowctwem profersora Omara Akbari chcieli sprawdzić możliwości technologii edycji genów CRISPR i jednocześnie poznać genetykę os, które manipulują płcią swojego potomstwa.
- Nie wiadomo, w jaki sposób osy mogą niszczyć żeńskie zarodki, w wyniku czego rodzą się męskie osobniki - powiedział Akbari.
Profesor nadmienia również, że rozwiązania zapewne należy szukać w chromosomach z grupy PSR mogących zaburzyć proporcje płci). Zrozumienie zjawiska potencjalnie może umożliwić modyfikacja genetyczna os.
Wyniki swoich badań opublikowali w czasopiśmie "Scientific Reports".
Ćwierć ziarenka ryżu
Badania były bardzo trudne do przeprowadzenia. Jaja os szmaragdowych mają wielkość zaledwie jednej czwartej ziarnka ryżu. Dodatkowo znajdują się w trochę większym jajku.
Naukowcy musieli delikatnie wyjąć mniejsze jajo, wstrzyknąć w nie substancje konieczne do mutacji DNA, a następnie z powrotem włożyć je do dużego jaja.
Do wykonania całej procedury potrzebna była bardzo cienka igła, pewna ręka i mikroskop. Każde jajo było nakłuwane indywidualnie.
Dowód
Cała procedura mutacji zakończyła się pomyślnie. Jej wynikiem była zmiana koloru oczu osy z czarnych w czerwone. Dlaczego naukowcy dokonali takiej a nie innej modyfikacji DNA owada?
- Zdecydowaliśmy się skupić na zmianie pigmentu odpowiadającego za barwę oczu. Manipulacja genem za niego odpowiedzialnym jest bardzo prosta - wyjawił Akbari. - Piękne czerwone oczy są czymś, czego z pewnością nie da się przegapić - dodał.
Naukowcy uznali, że jest to niezbity dowód na to, że manipulacje genami tak małych zwierząt są możliwe. Umożliwia to dalsze badania os, a w przyszłości innych stworzeń.
Uzyskana wiedza być może umożliwi stworzenie nowych metod ochrony upraw czy sposobów zapobiegania rozprzestrzeniania się chorób takich jak malaria.
Zobacz potwora, który dla naukowców jest prawdziwym cudem:
Autor: ao/aw / Źródło: independent.co.uk, nature.com
Źródło zdjęcia głównego: Akbari Lab