W Tatrach obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Możliwe jest samoistne schodzenie małych i średnich lawin. Na szlakach zalega twardy śnieg i w wielu miejscach występują oblodzenia, dlatego należy zachować szczególną ostrożność.
Jak informuje w komunikacie Tatrzański Park Narodowy, wszystkie szlaki w Tatrach pokryte są cienką warstwą świeżego śniegu, pod którą zalega lód bądź starszy, twardy i zmrożony śnieg - jest bardzo ślisko.
- Warunki są na prawdę wymagające - powiedział ratownik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Podkreślił, że nie tylko sprzęt, ale i umiejętności posługiwania się nim są niezbędne przed wyjściem w góry.
Oblodzone szlaki
Na szlakach zalega twardy śnieg i w wielu miejscach występują oblodzenia. Poślizgnięcie się w stromym terenie grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem. Obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego co oznacza, że wyzwolenie lawiny jest na ogół możliwe jedynie przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach na bardzo stromych lub ekstremalnych stokach. Całkowita pokrywa śnieżna nad Morskim Okiem wynosi 35 centymetrów, na Kasprowym Wierchu - 102 cm.
Niski pułap chmur oraz mgła, w połączeniu ze świeżym opadem śniegu, znacznie utrudniają orientację w terenie, co może być przyczyną pobłądzeń. Poruszanie się w warunkach zimowych, zwłaszcza w wyższych partiach Tatr, wymaga doświadczenia górskiego oraz posiadania odpowiedniego sprzętu (raki, czekan, kask, lawinowe ABC) i umiejętności posługiwania się nim. Na wycieczki w niższe partie gór powinno się zabrać raczki oraz kijki trekkingowe.
Autor: anw/map / Źródło: TOPR, TPN
Źródło zdjęcia głównego: tvn24