6 marca na południu Polski pojawiła się niezwykła chmura. Jej zdjęcia wysłał nam na skrzynkę Kontaktu 24 Dawid Kaleta.
W niedzielę rano mieszkańcy miejscowości Żegocina na południu Polski mieli okazję obserwować na niebie niezwykłe zjawisko. Ponad ziemią pojawiła się rzadka chmura w kształcie soczewki - Altocumulus Lenticularis.
Zjawisko atmosferyczne, które uwiecznił w Żegocinie (w woj. małopolskim) Reporter 24 Dawid Kaleta, znajduje się na wysokości ok. 2000 m nad ziemią i ma ok. 500 m grubości.
Potrzebny wiatr fenowy
Chmury soczewkowate tworzą się przy wietrze fenowym, nad wzniesieniami i górami. Jak wyjaśnia nasza synoptyk Arleta Unton-Pyziołek, obecnie mamy do czynienia z silnym strumieniem powietrza z południa i południowego wschodu. Odnotowujemy wzrost temperatury, a w górach wieje halny. Na Kasprowym prędkość wiatru dochodzi do 119 km/h.
Niezbędne przeszkody
Takie niezwykłe chmury powstają, gdy powietrze napotyka na swojej drodze przeszkody (takie jak góry) i ulega zafalowaniu. W skutek zawirowania powietrza, pod falą tworzy się soczewka.
Chmury Altocumulus Lenticularis ustawione są pod kątem prostym do linii wiatru i równolegle do linii gór. Unikają ich piloci samolotów, ponieważ w ich pobliżu często występują turbulencje. Z racji swojego wyglądu chmury te są często mylone z ufo.
U Was też pojawiły się niezwykłe chmury? A może zrobiliście im zdjęcia? Wysyłajcie je na Kontakt 24.
Autor: zupi/jap / Źródło: tvnmeteo.pl, wikipedia
Źródło zdjęcia głównego: Kontakt 24 / Dawid Kaleta