Zjawisko La Nina najprawdopodobniej będzie znacznie słabsze i mniej intensywne niż El Nino, które zakończyło się w maju. Jeśli jednak La Nina się rozwinie, wyjątkowo wysoka w tym roku globalna temperatura nieco się obniży.
Światowa Organizacja Meteorologiczna poinformowała, że La Nina najprawdopodobniej rozwinie się w trzecim kwartale 2016 roku. Eksperci podejrzewają jednak, że zjawisko nie będzie zbyt silne, a na pewno nie aż tak, jak ostatnie El Nino.
- Nawet jeśli się rozwinie, będzie to najprawdopodobniej dość słabe zjawisko La Nina - powiedział Rupa Kumar Kolli ze Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO). - Jeśli La Nina się pojawia, zazwyczaj jej szczyt następuje pod koniec roku. Zobaczymy jak zanika na początku 2017 roku - dodał.
Może obniżyć globalną temperaturę
Ostatnio Światowa Organizacja Meteorologiczna poinformowała, że wszystko wskazuje na to, że 2016 rok będzie najgorętszym w historii. Ziemia ociepla się znacznie szybciej, niż zakładano. Gdyby wystąpiła La Nina, mogłaby nieco ochłodzić temperaturę na świecie.
- Jeżeli pojawi się zjawisko La Nina, skutek będzie odwrotny i globalne temperatury nieco się obniżą - powiedział Maxx Dilley ze Światowej Organizacji Meteorologicznej.
Co to jest La Nina?
La Nina jest naturalnym zjawiskiem pogodowym występującym na Pacyfiku. Gdy trwa, wody oceanu stają się chłodniejsze, co globalnie wpływa na pogodę, tłumaczy Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Meteorologiczna (NOAA). Dzieje się to za sprawą pasatów, które schładzają ocean, co przyczynia się do powstawania m.in. cyklonów i huraganów. Razem z wiatrem zmieniają się prądy oceaniczne, co wpływa na pogodę na poziomie globalnym. Odwrotnym zjawiskiem jest El Nino, które sprawia, że woda w krajach tropikalnych staje się cieplejsza.
Zobacz na czym polegają zjawiska La Nina i El Nino.
Autor: zupi / Źródło: Reuters, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: en.wikipedia.org