Dobiega ko艅ca sezon pylenia brzozy.
G艂贸wny sezon pylenia brzozy ju偶 si臋 zako艅czy艂. Na przewa偶aj膮cym obszarze kraju st臋偶enie py艂ku tych pospolitych drzew b臋dzie ju偶 niskie, jedynie lokalnie, g艂贸wnie w lasach i na terenach podmiejskich 艣rednie. Jedynie na Wybrze偶u, Suwalszczy藕nie i w g贸rach, w pogodne dni st臋偶enie py艂ku brzozy mo偶e osi膮ga膰 warto艣ci wysokie.
Ko艅czy si臋 r贸wnie偶 sezon pylenia grabu i jesion. Niskie st臋偶enie py艂ku tych drzew spodziewane jest ju偶 jedynie na p贸艂nocnym-wschodzie i na po艂udniu kraju. W ca艂ym kraju sezon pylenia d臋b贸w osi膮ga swoje maksimum. W pogodne dni przewidywane jest wysokie i bardzo wysokie st臋偶enie py艂ku tych drzew.
W powietrzu pojawi si臋 py艂ek drzew iglastych, kt贸re wyj膮tkowo rzadko jest przyczyn膮 uczule艅. Pylenie rozpoczn膮 te偶 trawy, jednak st臋偶enie py艂ku tych silnie uczulaj膮cych ro艣lin b臋dzie w pierwszych dniach maja bardzo niskie i nie powinno wywo艂a膰 objaw贸w chorobowych nawet u os贸b bardzo silnie uczulonych na te alergeny.
Autor: OBAS / 殴r贸d艂o: OBAS
Podziel si臋
- Podziel si臋
- Tweetnij
- Wy艣lij znajomemu
Pogoda na maj贸wk臋 2025. W kolejnych dniach czeka nas sporo s艂o艅ca i b臋dzie coraz cieplej. Pocz膮tek d艂ugiego weekendu majowego mo偶e przynie艣膰 lokalnie nawet 25 stopni Celsjusza. Zmiana na termometrach prognozowana jest jednak pod koniec tygodnia.
Pogoda na聽maj贸wk臋. Mo偶e by膰 nawet 25 stopni
Pogoda na jutro, czyli wtorek, 29.04. W nocy w wi臋kszo艣ci kraju b臋dzie pogodnie, ale lokalnie na wschodzie i w centrum wyst膮pi膮 przygruntowe przymrozki. P贸藕niej czeka nas pogodny i s艂oneczny dzie艅. Na termometrach zobaczymy nawet 22 stopnie Celsjusza.
Pogoda na聽jutro - wtorek, 29.04. W聽nocy pojawi膮 si臋 przymrozki
Zagro偶enie po偶arowe w wielu regionach Polski jest wysokie - wynika z danych Instytutu Badawczego Le艣nictwa. Takie warunki tu偶 przed zbli偶aj膮cym si臋 d艂ugim weekendem majowym wzbudzi艂y obawy o mo偶liwo艣膰 zamkni臋cia las贸w. Do sprawy odni贸s艂 si臋 minister spraw wewn臋trznych i administracji, Tomasz Siemoniak.
Czy聽lasy na聽maj贸wk臋 zostan膮 zamkni臋te? Minister odpowiada
27-letni student z Chin dwukrotnie potrzebowa艂 pomocy ratownik贸w podczas wspinaczki na szczyt g贸ry Fud偶i w Japonii. Nie by艂oby w tym nic dziwnego, gdyby obie interwencje nie wydarzy艂y si臋 w tym samym miejscu w przeci膮gu jednego tygodnia.
Dwukrotnie w聽ci膮gu tygodnia 艣ci膮gali go ze聽s艂ynnej g贸ry. 27-latek wr贸ci艂 po聽telefon
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wyda艂 prognoz臋 zagro偶e艅. Wynika z niej, 偶e pod koniec tygodnia na p贸艂nocy Polski mo偶e pojawi膰 si臋 silny wiatr. Sprawd藕 szczeg贸艂y.
Pod聽koniec tygodnia mo偶e silnie powia膰
Osobom cierpi膮cym na alergi臋 pokarmow膮 towarzysz膮 nieustanne obawy, 偶e zjedz膮 co艣 nieodpowiedniego, co mo偶e si臋 sko艅czy膰 dla nich wstrz膮sem. Jak m贸wi艂 doktor Wojciech Feleszko, dla tych, kt贸rzy nie mog膮 spo偶ywa膰 jajek, mleka, glutenu czy orzech贸w, niemal 95 procent potraw jest wykluczonych.
"Nawet 95 procent potraw jest wykluczonych". Te alergeny s膮 szczeg贸lnie gro藕ne
W niedziel臋 w Tatrach, w rejonie Rys贸w, dosz艂o do dw贸ch 艣miertelnych wypadk贸w. Tury艣ci spadli z du偶ej wysoko艣ci. Warunki by艂y trudne, dlatego te偶 ratownicy ewakuowali ze szczytu te偶 trzy inne osoby.
Spadli z聽du偶ej wysoko艣ci w聽Tatrach. Nie聽uda艂o si臋 ich uratowa膰
Suczka o imieniu Valerie, kt贸ra uciek艂a w艂a艣cicielom w czasie kempingu w 2023 roku, zosta艂a odnaleziona dzi臋ki organizacji Kangala Wildlife Rescue. Jamniczka sp臋dzi艂a ponad 500 dni w australijskim buszu - podaje BBC.
Sp臋dzi艂a ponad 500 dni聽w聽australijskim buszu. Odnaleziono zaginion膮 suczk臋
Niekt贸re gatunki ptak贸w, kt贸re rozmna偶aj膮 si臋 na wi臋kszych obszarach geograficznych, mog膮 wcale nie by膰 tak odporne na zmiany klimatu, jak wcze艣niej s膮dzono - wynika z analizy naukowc贸w. Badacze sprawdzili te偶, czy wielko艣膰 m贸zg贸w tych zwierz膮t mo偶e pomaga膰 w radzeniu sobie ze skutkami kryzysu klimatycznego.
Du偶y m贸zg i聽wi臋ksza odporno艣膰 na聽zmiany klimatu? S膮 w膮tpliwo艣ci
Gwa艂towne burze, kt贸rym towarzyszy艂y obfite opady deszczu, doprowadzi艂y do powstania powodzi w po艂udniowo-zachodniej cz臋艣ci Oklahomy. Ulice w Norman, trzecim co do wielko艣ci mie艣cie tego ameryka艅skiego stanu, zmieni艂y si臋 w rw膮ce potoki.
Ulice jak rw膮ce potoki. "Stracili艣my wszystko"
Prze艂om kwietnia i maja to idealny moment, aby pos艂ucha膰 ptasich 艣piew贸w. Dla zwierz膮t tych nie jest to jednak taka prosta umiej臋tno艣膰. Jak opowiada艂 ekoaustyk doktor habilitowany Micha艂 Budka, niekt贸re gatunki potrzebuj膮 czasu na nauk臋 艣piewania. Inne, aby zrobi膰 miejsce na nowe d藕wi臋ki, musz膮 "usun膮膰" stare odg艂osy ze swojej pami臋ci.
Czerwony alert wulkaniczny wydano na Kostaryce w zwi膮zku z wybuchem wulkanu Poas. Trwaj膮cej od kilku dni erupcji towarzysz膮 wyrzuty ogromnej ilo艣ci materia艂u wulkanicznego - kolumny py艂u wznosz膮 si臋 na wysoko艣膰 ponad 4000 metr贸w. Popio艂y osadzi艂y si臋 tak偶e w okolicznych rzekach.
Woda w聽rzekach sta艂a si臋 g臋sta i聽szara. Og艂oszono czerwony alert
Kwiecie艅 dobiega ko艅ca, a na horyzoncie ju偶 maj, kt贸ry w Polsce jest miesi膮cem do艣膰 ciep艂ym, cho膰 nocne przymrozki nie s膮 rzadkie. Tak stoi w meteorologicznych anna艂ach i w tej materii niewiele si臋 w Polsce zmieni艂o. Na najbli偶sze dni rysuj膮 si臋 w prognozach trzy fale ch艂odu, kt贸re przynie艣膰 mog膮 lekki mr贸z. O ile mieszka艅com miast ujemna temperatura po prostu uprzykrzy 偶ycie, o tyle ogrodnik贸w zmobilizuje do "dzia艂a艅 obronnych". Cz臋sto polegaj膮 one na wstawianiu zapalonych zniczy pomi臋dzy rabatki, sadzonki, pod tunele oraz w skrzynki z kwiatami, co sprawia, 偶e ogrody w kwietniu i maju roztaczaj膮 cmentarn膮 aur臋.
Trzy fale ch艂odu w聽maju. Kiedy ruszy膰 do聽ogrodu z聽pomidorami
Nawet 1,5 miliona mieszka艅c贸w Polski mo偶e nie wiedzie膰 o tym, 偶e ma astm臋. Jak t艂umacz膮 eksperci, nieleczona choroba mo偶e prowadzi膰 do powa偶nego pogorszenia jako艣ci 偶ycia. Sama diagnoza jednak nie wystarczy - w艣r贸d lek贸w na astm臋 naros艂o wiele mit贸w, kt贸re mog膮 zniech臋ca膰 chorych do terapii.
1,5 miliona Polak贸w mo偶e nie聽wiedzie膰, 偶e聽j膮 ma
W stanie New Jersey trwa walka z gigantycznym po偶arem lasu. Od wtorku p艂omienie strawi艂y ponad 6100 hektar贸w, niszcz膮c kilka budynk贸w i zagra偶aj膮c wielu innym. Jak podali stra偶acy, do zapr贸szenia ognia dosz艂o na skutek niew艂a艣ciwie zgaszonego ogniska.
Nastolatek rozpali艂 ognisko. Wybuch艂 jeden z聽najwi臋kszych od聽20 lat po偶ar贸w
Na hawajskiej wyspie Oahu odkryto mi臋so偶erny gatunek g膮sienicy. Porusza si臋 po paj臋czynach, 偶ywi膮c si臋 uwi臋zionymi owadami. Nazwano j膮 "kolekcjonerk膮 ko艣ci", bo kamufluje si臋 przed paj膮kami, kt贸re ch臋tnie by j膮 zjad艂y, "ubieraj膮c" si臋 w szcz膮tki martwych owad贸w.
Nazwano j膮 "kolekcjonerk膮 ko艣ci". Odkryto mi臋so偶ern膮 g膮sienic臋
Archeolodzy odkryli w Peru szcz膮tki zmar艂ej pi臋膰 tysi臋cy lat temu kobiety. Zdaniem ekspert贸w prawdopodobnie nale偶a艂a do wy偶szych sfer w kulturze Caral, kt贸ra rozwija艂a si臋 tam r贸wnolegle ze staro偶ytnym Egiptem czy Chinami.
Ogromny bolid pojawi艂 si臋 nad brazylijskim stanem Rio Grande do Sul. Wed艂ug lokalnych ekspert贸w m贸g艂 to by膰 najwi臋kszy zarejestrowany meteor w tym regionie. Obecnie trwaj膮 poszukiwania jego szcz膮tk贸w.