Pierwszy w tym roku szczyt pylenia traw jest już za nami. Pylenie traw rozpoczęło się na przeważającym obszarze kraju około 20 maja.
W okresie od 5 do 11 czerwca odnotowaliśmy bardzo wysokie wartości stężenia pyłku traw, przekraczające lokalnie nawet 200 ziaren pyłku traw w 1 mkw. powietrza. Tymczasem już przy stężeniu ok 20 ziaren pyłku traw w 1 mkw. powietrza pojawiają się objawy chorobowe u osób uczulonych na alergeny pyłku traw.
W najbliższych dniach stężenie pyłku traw będzie utrzymywało się na stabilnym, wysokim i bardzo wysokim poziomie. Umiarkowana temperatura powietrza sprzyja wegetacji traw i uwalnianiu ziaren pyłku z kwiatostanów. Oznaczać to może długi, charakteryzujący się równomiernymi stężeniami sezon pylenia traw.
Osoby uczulone na alergeny pyłku traw powinny unikać bliskości kwitnących łąk i nieskoszonych trawników. Pamiętajmy też o zaleconych przez lekarza lekach.
Stopniowo wzrasta stężenie pyłku pokrzywy, jednak ma ona niewielkie znaczenie w wywoływaniu objawów alergicznego nieżytu nosa.
W średnim stężeniu w powietrzu obecny będzie również pyłek szczawiu, a w niskim pyłek babki i lipy.
Stężenie zarodników grzybów mikroskopowych z rodzaju Cladosporium będzie wysokie i bardzo wysokie, a stężenie zarodników z rodzaju Alternaria - średnie.
Źródło: OBAS
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock