W szczytowym okresie pylenia są trawy. W całym kraju notowane jest wysokie i bardzo wysokie stężenie pyłku traw, jednak lokalnie może być ono znaczne zróżnicowane. Niższe stężenie pyłku będzie odnotowywane w miejscach, gdzie trawniki są regularnie koszone, a największej ekspozycji na alergeny pyłku traw można spodziewać w pobliżu kwitnących łąk.
Osoby uczulone na alergeny pyłku traw powinny unikać bliskości kwitnących łąk i pól uprawnych (żyto to trawa uprawna). Pamiętajmy też o regularnym stosowaniu zaleconych przez lekarza leków, a wychodząc na spacer o założeniu nakrycia głowy i okularów chroniących oczy przed pyłkiem. Na spacer warto wybrać się bezpośrednio po deszczu. Należy jednak pamiętać, że krótkotrwałe i niewielkie opady deszczu mogą lokalnie zwiększać stężenie alergenu roślin w powietrzu, a jedynie długotrwałe lub obfite opady oczyszczają powietrze z alergenu.
W powietrzu obecny będzie również w średnim stężeniu pyłek pokrzywy i szczawiu oraz w niskim stężeniu pyłek babki, bzu czarnego i lipy.
Ciepła i wilgotna pogoda sprzyja obecności w umiarkowanym stężeniu zarodników grzybów mikroskopowych z rodzaju Cladosporium i Alternaria.
Źródło: OBAS